2000 TL'lik masaüstü oyun bilgisayarı

'Bilgisayar Toplama' bölümünde Recep Baltaş tarafından 31 Aralık 2010 tarihinde başlatılan konu.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Recep Baltaş

Recep Baltaş Technopat Yönetici

Beğenileri:
    42.551
    Yer:
    İstanbul
    Doğum günüm için yeni bir PC alacağım. Bilgisayarı karma yapmak en iyisi diye düşünüyorum. Ama bilgisayar konusunda baya bir cahil olunca sizin gibi güvenilir bir profesyonele danışmak en iyisi olurdu. Şu ana kadar karar verip olmazsa olmaz dediğim bazı parçalar var. Geri kalanını sizden öğrenmek istiyorum. RAM DDR3 Kingston Hyperx (6GB) olması şart. Ekran kartı minimum DirectX 11 destekli ve 2 GB olsun. Nvidia önerdiler ama tercih sizin. İşlemci minimum Intel i5 olmalı. Ayrıca turbo diye bir sey duydum. İşlemci hızını 3.0 in üzerine çıkarıyormuş. O da olsa güzel olur. Anakart Gigabyte marka olması sıcaklık açısından tercihim. Ama internette Intel’in kendi çıkardığı anakartlar gördüm. Eğer onlar kaliteliyse onlar da olabilir. İşletim sistemim kesinlikle Windows 7 64 bit olmalı. Tüm bunları yazın doğum günümde alacağım için fiyatının 2000TL yi geçmeyeceğini umuyorum. Almam gereken parçaların listesini yazarsanız çok sevinirim.

6 kişi bunu beğendi.
  2. Recep Baltaş

Recep Baltaş Technopat Yönetici

Beğenileri:
    42.551
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba Murat, RAM’lerin neden Kingston HyperX olmaşı şart anlayamadım zira Kingston’ın CL değerleri pek de iyi değil. Neyse, kesin arkadaşın sana yağlayıp ballamıştır Kingston’u. Ufak bir araştırma ile çok daha iyi bellekler bulabilirsin. Ekran kartı konusunda da kulağını çekmem gerek. Ben ekran kartında RAM önemli değildir derken sen tutturmuş 2 GB olsun diyorsun. Madem 2 GB, o zaman reçeteye bir HD 5970 yazarız olur biter. i5 zayıf kalır bu sisteme. Arkadaşın yanlış tüyo vermiş galiba. Bak bu PC 6. ayakta yatar, demedi deme. Ofsayt üstüne ofsayt. Çim pistte arap atı koşmaz Murat, demedi deme. Anakart konusunda doğru yoldasın. Intel anakartlarda soğutma pek başarılı değil, ki pek yenilikçi teknolojiler de yok o anakartlarda. Şimdi 2 GB ekran kartı diyorsun ve 2000 TL’den fazla olmasın diyorsun? Bi düşünelim bakalım. Sevgili Murat, piyasadaki en ucuz HD 5970 zaten 1200 TL. Sen şimdi arkadaşlarına benden bir selam söyle (ya da sana bu über parçaları tavsiye eden kişiye) sana akıl vereceğine biraz da para versinler. Benim yaptığım listeleri sıradan bilgisayarcılar pek sevmiyorlar. Zira benim dediğim parçalar onlara pek kar marjı bırakmadığı için ellerindeki ucuz alternatifleri kasaya koyup kullanıcıları eve yolluyorlar ki yaşanmış örnekleri çok. Sana tavsiyem parçaları tek bir yerden al, internetten al. Son olarak almayı düşündüğün marka bilgisayarın “teneke” kavramını yeniden tanımladığını belirtmek isterim. Bu kadar gelecekçi bileşenden sonra paranı bana o çöp tenekesine vereceğini söyleme. Neyse, 200 TL’ye alabileceğin en iyi sistem bu olacaktır: i5 750, Gigabyte P55A-UD3R, Team Elite 4 GB DDR3 1333 MHz, Samsung 500 GB, Powercolor HD5750, LG W2286L, Thermaltake WingsRS 201, Windows 7 Home Pre. 64 Bit, LG 22X DVD-RW SATA.

Neko bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş