2000 TL'ye kadar SSD Önerisi

980 1400 TL daha mantıklı değil mi?
980; 970 EVO'dan kötü bir SSD. DRAM bulundurmadığı için fiyatı uygun ve kötü olma sebebi.

PNY CS3030; Gaming gecelerinde 1100-1200TL'lere düşüyor ve 970 EVO'dan da 980'den de iyi bir SSD.

Amacınız işletim sistemi kurmak veya program kurmak değilse yani oyun veya depolama için alıyorsanız SATA SSD ile bir fark hissetmezsiniz. Boşa para vermeyin.

İşletim sistemi veya program kuracaksanız;

Ek olarak; zaten PCI-e 4.0 destekli bir sisteminiz yok. 980 Pro alsanız bile 3.5K civarı hızları yani yarı hızını alacaksınız.

Şurada daha iyi açıklamışım.
Açıklık getirmeye çalışayım.

Samsung 980 kendisi "EVO" serisi olmadığı için pek iyi bir SSD değil. Samsung'un kendi isimlendirme olayı var her markanın kendine has olduğu gibi.
980'in en büyük eksisi DRAM bulundurmaması. Bu bütçeye kesinlikle alınmamalı.

970 EVO aslında gayet iyi bir SSD ancak kendi fiyat etiketinin 50TL bile altında kendisinden iyi SSD'ler var. Kendisinden ucuz olup daha iyileri olduğu sürece alınmasını tavsiye etmiyorum.

JD1000PRO'ya gelirsek JD gibi kötü bir markanın şaşırtıcı derecede iyi olan bir ürünü. 970 EVO'yu çok güzel şekilde geçiyor taş gibi ürün. Fiyatı uygun; alınır.

CS3030'a gelirsek indirim zamanlarında A2000 fiyatına düşüyor. Bedava niyetine satılıyor yine 970 EVO'yu geçiyor ancak JD1000PRO'nun gerisinde. Eşeğe emanet etmem diyenlerin seçebileceği bir ürün.

970 EVO Plus'a gelirsek evet 970 Pro hariç bütün PCI-e 3.0 SSD'lerden en iyisi ancak gereksiz pahalı. Gözle görülmeyecek kadar küçük bir yazma hızı için 1200TL yerine 1500TL vermenizi önermiyorum.

WD SN750'ye gelirsek aynı CS3030 ve JD1000PRO gibi 970 EVO'dan ucuz ve daha iyi. Normalde CS3030 ve JD1000PRO yokken en F/P olarak değerlendirirdim ancak şu anda CS3030 ve JD1000PRO bundan daha ucuza satılıyor ve hemen hemen aynı kalite/güçteler.

Kısacası alacak kişiye önerim JD1000PRO'dur. "Ben verilerimi eşeğe emanet etmem!" diyorsanız kendi kullandığım CS3030'u önerebilirim.

@Peaky Blinders @KojiroHyuga04 markaya değil ürüne göre yorum yapmanızı öneririm hocalarım.

Samsung gibi aşırı güzel bir markanın bile 980 gibi kötü ürünleri olabiliyor.
JD gibi aşırı kötü bir markanın ise JD1000PRO gibi canavar SSD'leri olabiliyor.

980; 970 EVO'dan kötü bir SSD. DRAM bulundurmadığı için fiyatı uygun ve kötü olma sebebi.

PNY CS3030; Gaming gecelerinde 1100-1200TL'lere düşüyor ve 970 EVO'dan da 980'den de iyi bir SSD.

Amacınız işletim sistemi kurmak veya program kurmak değilse yani oyun veya depolama için alıyorsanız SATA SSD ile bir fark hissetmezsiniz. Boşa para vermeyin.

İşletim sistemi veya program kuracaksanız;

Ek olarak; zaten PCI-e 4.0 destekli bir sisteminiz yok. 980 Pro alsanız bile 3.5K civarı hızları yani yarı hızını alacaksınız.

Şurada daha iyi açıklamışım.
PCI-e 4.0 kesinlikle geçeceğim fakat yeni nesil DDR5 bellek ve işlemcileri bekliyorum. O konuda problemim yok sadece 1 TB SATA'lara 1200 TL gibi bir fiyat verip yeniden kablolama yapmak istemiyorum. Tekrar güç kablosu felan takmam gerekecek. Ama CS3030 bekleyebilirim fakat piyasa bir anda patlamışken beklenir mi ?

980`de DRAM bulunmuyor, 980 Pro`ya butce yetiyorsa dusunulebilir ama arkadaslarin dedikleri gibi SSD`nin nimetlerinden tam olarak faydalanamayacaksin o sistemle. Bu arada butce o kadar artmisken bende SATA almazdim acikcasi.

Merhabalar 2000 TL bütçe var. 1 TB veya 500 GB SSD alacağım. Samsung 980 1 TB 1400 TL, 980 Pro 1 TB 1820 TL veya Crucial P5 500 GB 639 TL. Aklımdaki soru 980 veya 980 Pro gerek var mı bu kadar fazla para verip sonuç olarak Gaming vs. kısmında çok küçük farklar var. Fakat 500 GB alırsam slot dolacak. Fazladan 250 GB ileride sökmem gerekecek. Önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Ben depo ve oyun için kullansanız da 980 almanız taraftarıyım. Daha uzun ömürlü olur hem de. Samsung kalitesi farklı.

Hazır mining konusu açılmışken M2, SSD veya HDD gibi disk alacak arkadaşlar elini çabuk tutsa iyi olur. Chia Coin belası Türkiye sınırları içerisinde yaygınlaşmadan ve disklerin fiyatları artmadan almak istediğiniz diskleri alın. Yoksa 970 Evo fazla diye almadım şimdi 7200 RPM HDD bile alamıyorum diyebilirsiniz :)

Hocam SATA bu markalar 1200 TL. 980 1 TB 1400 TL. Yani 980 daha mantıklı duruyor.

Bunu düşünmüyorum maalesef aşırı fazla şuan fiyatı. 980 pro ile aynı fiyat neredeyse.
Bunu kullanıyorum 949 TL. Corsair MP510 ile açılma sürelerindeki fark saliseler.

Bunu kullanıyorum 949 TL. Corsair MP510 ile açılma sürelerindeki fark saliseler.
Bende de bunun 500GB olanı var.

3-4 yıldır kullanıyorum. Bu süre zarfı içinde 100TB'den fazla veri yazdım ona rağmen en ufak bir hız kaybı olsun, IOPS düşüşü olsun veya en ufak performans kaybı yaşamadım. İlk gün nasılsa hala öyle.

Marvell 88SS1074 kontrolcüsü adamdır! <3

Yeni konular

Geri
Yukarı