20000 TL'ye laptop alınır mı?

Laptopların ömrü kısa olmaz bataryanın ömrü kısa olur. Tabii kaliteli ise bilemem ama oyun oynicayaksanız bence masaüstü alın laptoplar aşırı yüksek ısıya çıkabilir mobil ekran kartları tam performans veremeyebilir.
Şimdi batarya bilgisayarı fişe takılı değilken çalıştıran parça değilmi? ben full prizde oynasam haliyle batarya çalışmaz ve ömrü kısalmaz değilmi? Dalga geçmeyin pek bir bilgim yok ama öyledir herhalde.

Ben kendime bir laptop almak istiyorum ve bütçem 20000 TL (PC almama daha bir süre var doların artmasıyla bütçem 25k ya çıkabilir.) Ama bazı arkadaşlarım ve birçok kişi bunun yerine git masaüstü al daha iyi, daha iyi oyun oynarsın... Vb şeyler söylüyor. Ama ben rahatıma düşkünüm laptop bana birçok kişinin aksine daha rahat kaçar taşınabilrilik, küçük, ince olması bakımından. Benim sordumda işte bu sizce bir laptopa 20.000 TL para verilir mi yoksa durmadan masaüstü al diyenler haklı mı? Veya laptopun ömrü kısa olur mu veya iyi bir laptopun ömrü ne kadar olur? Kafam çok karıştı.

Ben laptop aldım 24K'ya gayet memnunum istediğim zaman alıp arkadaşlarıma gidebiliyorum, her yere götürebiliyorum vs. ben ilk başta masaüstü istiyordum. Sonra düşününce çok saçma geldi yerinde duran bir şeye 20k vermek. Bu yüzden laptop aldım. Öneririm, gayet güzel.

Link;

Arkadaşlarınızın söylediğine değil kendi ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağına bakın. Masaüstüne göre evet daha düşük performans alacaksınız ama taşınabilirlik daha önemliyse başka çareniz yok. Şu zamanda 20k güncel ortalama veya üzeri bir laptop için maalesef normal fiyat.

Full prizde oynarsanız bataryanın ömrü kısalabiliyor. Aldığınız cihazın kendi enerji yönetimi uygulamalarını kullanarak daha verimli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Asus un ilk zephyrus modelinde başımıza geldi. Neredeyse full prizde kullanıldığı için 2. senesinde batarya cortladı. Türkiye'de bulamadığımızdan yedek batarya bulmak için bayağı adı sanı belli olmayan sitelerden birinden denk getirip değiştirdim. Şansımıza sıkıntı çıkmadı, kullanıyoruz hala.

Şimdi batarya bilgisayarı fişe takılı değilken çalıştıran parça değil mi? Ben Full prizde oynasam haliyle batarya çalışmaz ve ömrü kısalmaz değil mi? Dalga geçmeyin pek bir bilgim yok ama öyledir herhalde.

Full prizde oynarsanız bataryanın ömrü kısalır çünkü elektrik direk bilgisayara gitmiyor, bataryaya gidiyor oradan bilgisayara ancak Lenovo cihazlarda Lenovo Vantage uygulamasıyla bunun etkisini en aza indirebiliyorsunuz.

Arkadaşlarınızın söylediğine değil kendi ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağına bakın. Masaüstüne göre evet daha düşük performans alacaksınız ama taşınabilirlik daha önemliyse başka çareniz yok. Şu zamanda 20k güncel ortalama veya üzeri bir laptop için maalesef normal fiyat.

Full prizde oynarsanız bataryanın ömrü kısalabiliyor. Aldığınız cihazın kendi enerji yönetimi uygulamalarını kullanarak daha verimli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Asus un ilk zephyrus modelinde başımıza geldi. Neredeyse full prizde kullanıldığı için 2. senesinde batarya cortladı. Türkiye'de bulamadığımızdan yedek batarya bulmak için bayağı adı sanı belli olmayan sitelerden birinden denk getirip değiştirdim. Şansımıza sıkıntı çıkmadı, kullanıyoruz hala.
Peki 20k lık kaliteli bir pc nin bataryası kaç yıl gider ve batarya öldüğünde internetten getirteceğim yeni batarya eskisiyle aynı performansı verirmi? Aynı arkadaşım 2.batarya eskisiyle aynı performansı vermez diyor. :D

Şimdi batarya bilgisayarı fişe takılı değilken çalıştıran parça değilmi? ben full prizde oynasam haliyle batarya çalışmaz ve ömrü kısalmaz değilmi? Dalga geçmeyin pek bir bilgim yok ama öyledir herhalde.
Güncel teknolojilerle bu kayıp çok az. Sürekli prizde kullanırken batarya tam doldurulmuyor, sürekli 80% kapasitede tutuluyor. Bu da etkiyi aza indirip ömrün hızlı bitmesini bir nebze engelliyor.

Peki 20K'lık kaliteli bir PC'nin bataryası kaç yıl gider ve batarya öldüğünde internetten getirteceğim yeni batarya eskisiyle aynı performansı verir mi? Aynı arkadaşım 2.batarya eskisiyle aynı performansı vermez diyor. :D

Hocam laptopta batarya için endişelenmeye gerek yok zaten en az 3-4 yıl gider batarya, ömrü azalınca da duruma değiştirirsiniz veya değiştirmezsiniz çok bir şey olmaz. Zaten masaüstü alsanız hiç batarya diye bir şey olmayacak. Önemli olan sizin ihtiyaçlarınız. Masaüstü alırsanız hiçbir yere kolayca taşıyamazsınız, laptop alırsanız oyun performansı daha düşük olur ancak zaten bu bütçede sıkıntı yaşamazsınız oyunlar konusunda. Bir tek kaliteli bir laptop almanız lazım. bu bütçe (25k) içinse alabileceğiniz tek kaliteli cihaz attığım Lenovo.

Bu bütçe için aşağıdaki markalardan uzak durun;

Casper: Her bütçe için uzak durun.

Acer: Kasaları kalitesiz, ekran kartı W'ları en dipte.

ASUS: i7 11370h diye çöp bir işlemci var çoğunda. 4 çekirdekli bir i7 kendisi. i5'lerin bile 6 çekirdeği var. Teknik servisi çok kötü. ROG serisinin ekranları rezalet %60 sRGB çoğu.

Dell: Ekran kartı W'ları düşük.

HP: Yeni Omen'ler iyi ama çok pahalılar.

Lenovo olmazsa bir tek RTX3060'lı Monster'lar kalıyor. Yani pek iyi cihazlar değiller ama performansları üst düzey olduğu için tercih edilebilir. Pil ömrü beklememek lazım. Kasalarını bizzat mağazalarına gidip gördüm pek kaliteli durmuyorlar ancak genel olarak üstteki markalardan iyidir diyebilirim.

Son düzenleme:
Hocam laptopta batarya için endişelenmeye gerek yok zaten en az 3-4 yıl gider batarya, ömrü azalınca da duruma değiştirirsiniz veya değiştirmezsiniz çok bir şey olmaz. Zaten masaüstü alsanız hiç batarya diye bir şey olmayacak. Önemli olan sizin ihtiyaçlarınız. Masaüstü alırsanız hiçbir yere kolayca taşıyamazsınız, laptop alırsanız oyun performansı daha düşük olur ancak zaten bu bütçede sıkıntı yaşamazsınız oyunlar konusunda. Bir tek kaliteli bir laptop almanız lazım. bu bütçe (25k) içinse alabileceğiniz tek kaliteli cihaz attığım Lenovo.

Bu bütçe için aşağıdaki markalardan uzak durun;

Casper: Her bütçe için uzak durun.

Acer: Kasaları kalitesiz, ekran kartı W'ları en dipte.

ASUS: i7 11370h diye çöp bir işlemci var çoğunda. 4 çekirdekli bir i7 kendisi. i5'lerin bile 6 çekirdeği var. Teknik servisi çok kötü. ROG serisinin ekranları rezalet %60 sRGB çoğu.

Dell: Ekran kartı W'ları düşük.

HP: Yeni Omen'ler iyi ama çok pahalılar.
Şuna ne dersiniz hocam? Sıradışı bir ekranı var. 60Hz ancak oled. Bunu hariç tutarsak cihazın genel kalitesi anlamında bilginiz varmı? Kendi cihazımı satıp bunu almayı düşünüyorum. Harici monitörüm var zaten o yüzden ekranı çok önemli değil oyunlar için.

Şuna ne dersiniz hocam? Sıra dışı bir ekranı var. 60Hz ancak OLED. Bunu hariç tutarsak cihazın genel kalitesi anlamında bilginiz var mı? Kendi cihazımı satıp bunu almayı düşünüyorum. Harici monitörüm var zaten o yüzden ekranı çok önemli değil oyunlar için.

Bunu gerçek hayatta gördüm İtopya şubesinde ancak bana biraz fazla küçük geldi. İhtiyaca göre değişir oyun oynayacak birisi için pek uygun değil ama dizi film izleyip grafik tasarımı, video editi vs. yapmak için düşünülebilir. GIGABYTE cihazlar ülkeye yeni geldiği ve benim pek ilgimi çekmediği için çok araştırmamıştım kalitesi nasıldır bilmiyorum.

Bunu gerçek hayatta gördüm İtopya şubesinde ancak bana biraz fazla küçük geldi. İhtiyaca göre değişir oyun oynayacak birisi için pek uygun değil ama dizi film izleyip grafik tasarımı, video editi vs. yapmak için düşünülebilir.
Küçük derken 15.6 için mi diyorsunuz? Bence ideal bir boyut taşıma konusunda. Kasa kalitesi vb. konularda bakma şansınız oldu mu?

Geri
Yukarı