2014 1.4 96PS Benzinli Fiesta 5W20 5W30 Motor Yağı

tunahanbag

Kilopat
Öncelikle herkese merhabalar, 2014 Model 1.4 Atmosferik 96 Beygir Benzinli Titanium X Paket Ford Fiesta Fiesta sahibiyim. Aracın kullanım kitapçığında belirtildiği üzere:

1638050817714.png

Benim motorum için ya 5W20 ya da 5W30 kullanılması gerektiğini belirtiyor lakin herhangi birini diğerine önermiyor. Aracın yağ kapağında yağ viskozitesi yazmıyor.
Normalinde durum motor yağ kapağında ne yazıyorsa o viskozitenin konması gerektiği ve bende buna sonuna kadar katılıyorum lakin dediğim gibi ne bende ne de herhangi başka bir fiestada yazı yok.

Kendi araştırabildiğim ve anlayabildiğim kadarı ile böyle bir durumda;

5W30 yağı tercih etmenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Kısaca 5W20 yağ daha ince ve motor soğukken daha kolay akar ve eksantriğe daha çabuk ulaşabileceği için daha önce yağlamaya başlar hem de inceliğinden dolayı motorun iç direnci azaltır birazcık yakıt tasarrufu sağlar.

5W30 yağ ise daha kalın olduğu için soğukta bir tık daha geç(kalın yağın pompalanması daha zor olacağından ötürü) ve hatta daha az yağlar, motorun iç direnci biraz daha fazla olacağından yakıt sarfiyatında bir miktar artış görülebilir lakin kalın olması özellikle çalışma sıcaklığında daha iyi yağlama ve aşınma engelleme sunuyor.

Bu güne kadar kullandığım yağ : CASTROL MAGNATEC STOP-START 5W-30 A5 (Reklam veya marka fanatiği değilim Ford WSS-M2C913-C standartını karşılayan ve de en azından API-SN(2020 ve daha eski motorlar için yani yeni son teknoloji yağ) sertifikası olan bir yağ olduğu için seçtim.)

Kendim daima 5W30 kullandım, bu konuda bir bilgi eksikliği olduğunu düşündüm ve hem bildiklerimi aktarıp hem de benden iyi bilenlerden bu konuda bilgilenmek isterim.

Bu çıkarımları aldığım kaynaklar:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Oil Categories (API-SN Sertifikasına önem verme sebebim)
(Ve hatta Opet FULLMAX 5W-30 yağı da Ford WSS-M2C913-D(Daha kapsamlı bir sertifika bir aşağıdaki linkten bakabilirsiniz) sertifikasını karşılıyordu lakin API sertifikası SL idi ki bu 2004 ve daha eski üretim motorlar(Eski teknoloji yağ) için olan sertifikadan alabilmişti. Görünüşte her şey güzel "5w30 tam sentetik ooo Ford sertifikası da var fiyatı da rakiplerine göre uygun yapıştırr", işte bunun gibi detaylar bir aracın motorunun ne zaman rektefiyeye ihtiyaç duyacağını belirleyen faktörler. Bence bu da pek kişinin değil daha önce kimseden duymadığım ve kimsenin dikkat etmediği bir detay .)

Umarım sizlere faydalı bilgi aktara bilmişimdir, madem bunları araştırmak için zaman ayırdım paylaşmak için de neden zaman ayırmayayim diye düşündüm. Her türlü eleştiri ve yoruma açığım maksat bir şeyler öğrenmek ve yanlışları düzeltmek dediklerimin hiçbiri mutlak doğru değil ve değişime açık
Şimdiden kıymetli cevaplarınız için teşekkür ederim.

Yağ kapağında viskosite mi yazıyormus?
O kadar kaput actim hic goremedim.

Aracinizin kilometresi kac?

5w20 oneriliyor cogunlukla, ama kilometreniz cok yuksekse 5w30 da koyulabilir.

LPG varsa 5w30, hatta 5w40 koyanlar da olmus gordugum kadariyla.

Onceden hangi yagi kullaniyorsaniz ona devam etmenizi oneririm ben. Veya bir Ford servisine danisip hangi yagi kullanabileceginize dair bilgi alin derim.

Yağ kapağında viskosite mi yazıyormus?
O kadar kaput actim hic goremedim.

Aracinizin kilometresi kac?

5w20 oneriliyor cogunlukla, ama kilometreniz cok yuksekse 5w30 da koyulabilir.

LPG varsa 5w30, hatta 5w40 koyanlar da olmus gordugum kadariyla.

Onceden hangi yagi kullaniyorsaniz ona devam etmenizi oneririm ben. Veya bir Ford servisine danisip hangi yagi kullanabileceginize dair bilgi alin derim.
Araç orijinal 44.000 km'de 2. sahibiyim artık yaşı gereği triger devir daim şarj kayışı ne varsa değişti, 2 ay kadar önce ansızın bir akşam marş bastığımda şarj kayışını kopardı. Şarj kayışı da düz kayış değil araştırdığım kadarıyla özellikle Volvo'larda kullanılan kendi kendini geren herhangi bir gergisi olmayan kayış, kayışı da pahalı, takmak için de Ford' un özel aparatı lazım 1.4 arabaya neden böyle bir şey yaparsın onu da anlamış değilim, neden olacak parçası pahalı olsun değiştirmek için de servise gelsinler diye.

Aracımda Atiker Sıralı Sistem var son bir aydır LPG kullanmıyorum hem zararı hemde litre başına daha pahalıya geliyor %30 daha fazla yaktığını var sayınca :

Dakika 3.15:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada yağ bakımlarını 10.000'de bir ve yağ polen hava filtresini her bakımda değiştiriyorum.

LPG için de 10.000 km de bir Yetkili Atiker Servisinde bakım yaptırıyorum, 2 adet minicik filtre değiştiriyorlar ve bilgisayara bağlıyorlar.

Bu şekil yuvarlanıp gidiyoruz ben hala 5w30 yağın aşınma engelleme konusunda daha üstün olduğunu düşünüyorum.

Yağ kapağındaki yazı da şu şekilde efendim, kapakta viskozite yazması yaygın bir durummuş en azından yurt dışı için :
a62c4df0d679c8d2c17af056fb0a8b9b.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı