2014 MacBook Pro vs 2017 MacBook Air

corhan

Centipat
Yer
İstanbul
Merhabalar Technopat sakinleri,

Aranıza yeni katıldım. Yeni bir laptop almak durumundayım. Benzer konulari okudum ancak tatminkar bir cevap bulamadim. Genetik çalışıyorum ve doktoramı yapıyorum bu sebeple çeşitli veritabanlarindan verileri cekip R, Pyhton gibi yazılımlar kullanarak biyoinformatiksel analizleri ve bu programlama dillerini öğrenme aşamasındayım. Oyun oynamayı çok severim ancak hiç vakit bulamadığımdan oyun için kullanmayacağım. Eğitimim sırasında kullandığım, deneylerimin sonuçlarının analizleri, istatistikleri, grafiklendirmeleri için office programlarının dışında SPSS, GraphPad, Image J ve uzay feza olmayan ufak tefek işler için Photoshop kullanacağım. İstatistik kısımlarını R'da uygulayarak kendimi alıştırma sürecine girdim ancak hali hazırdaki laptop.ım ciddi yetersiz olduğu için yeni laptop arayışına girdim.

Daha önce MacBook kullanmadım. Ancak sistemin stabil çalışması şu süreçte benim için çok önemli. Çoğu zaman uyumaya vakit bulamıyorken bir de formatı vs için ugrasmak istemiyorum.

Diğer bir önemli nokta ise ram ve SSD.lerin değişme olanağının olması. Aldıktan sonra beni önümüzdeki 4-5 sene götürebilecek, öksürüp aksırmaya başladı mı ram ve SSD değişimleri ile biraz daha ömrünü uzatabileceğim bir cihaz olsun istiyorum. 2. El satin alacağım max 4000.e kadar bütçem söz konusu hatta 3500.ün üstüne çıkmazsam çok daha iyi olur.

Buna bağlı olarak 3 seçenek var önümde.
1. Macbook Pro - 2014
2.6 GHz i5 işlemci, 8GB RAM, 128GB SSD
Intel Iris 1536 MB ekran kartı
2. Macbook Air - 2017
1.8 GHz i5 işlemci, 128GB SSD
Intel HD Graphics 6000 1536 MB ekran kartı
3. 2010-2012 arası MacBook Pro.lar. 2-2.4 GHz i7 işlemcili 8-16 GB RAM bulunduran cihazlar. Ilanlara baktığımda çift harddiskli (biri SSD digeri HDD) cihazlar.

Bir de pilim devir sayisinda göz önünde bulundurulmasi gereken değer aşağı yukarı nedir? Devir sayısı 1113 olan da var 200lerde 300lerde olan da.

Minimum 4-5 yıllık bir kullanim dilimini düşündüğümüzde hangisini seçmem daha mantıklı olur?

Konuyu uzun tuttuğum için özür dilerim. Cevaplarınız için de şimdiden teşekkür ederim.

Sorunuza cevap olur mu bilmem ama Macbook Air 2017, Macbook Air 2019'dan daha performanslı. Ancak Apple'ın ne kadar yazılım desteği vereceği belli olmaz. Bu sebepten ötürü eski cihazlara yönelmenizi önermem.

Ancak 2017 model Air ekranı 1366x768 (11inch) 1440x900 (13inch) 2014 model olan Pro retina 2560x1600 çözünürlüğü var. HD ekran aşırı kötü bir görüntü veriyor.

2019 MBA'da bulunan i5-8210Y, 2017 MBA'da bulunan i5-5350U'dan bir tık daha hızlı.
Başkaları tarafından yapılmış sentetik teslere bakmadan, kendiniz kullandınız mı? Her ikisini Mojave’de kullandım. Bariz fark var ve 2017, 2019 model Macbook Air’i geçiyor.

Başkaları tarafından yapılmış sentetik teslere bakmadan, kendiniz kullandınız mı? Her ikisini Mojave’de kullandım. Bariz fark var ve 2017, 2019 model Macbook Air’i geçiyor.

Tüm bu bilgiler göz önüne alındığında siz hangisini tercih edersiniz? Macbook pro mu (2014 ve 2015 olarak düşünürsek) yoksa macbook air 2017 mi?

"Yoksa bosver bunu git windows bak".a dönüşür mü işin sonu.

Analiz edilecek verilen boyutları 10GB'ı bulabiliyor veritabanlarından çektiğimizde. Tek atış hakkım olduğu için önemli benim için.

Gerçek kullanım testleri elbette daha farklıdır. 2017’yi kullandım da 2019’u günlük kullanımda mı geçiyor yoksa özel program mı kullanıyorsunuz?
Analiz edilecek verilen boyutları 10GB'ı bulabiliyor veritabanlarından çektiğimizde. Tek atış hakkım olduğu için önemli benim için.

Yerinizde olsam sıfır bir Windows bilgisayar alırdım. i7-9750H ve 16GB RAM'li bir bilgisayar size çok performans verir. Benim data science üzerine çalışan arkadaşım 16 inchlik MBP aldı. Ama onlar da çok pahalı malum. 6500 lira civarına iyi bir bilgisayar alın geçin.

Son düzenleme:
Gerçek kullanım testleri elbette daha farklıdır. 2017’yi kullandım da 2019’u günlük kullanımda mı geçiyor yoksa özel program mı kullanıyorsunuz?

Yerinizde olsam sıfır bir Windows bilgisayar alırdım. i7-9750H ve 16GB RAM'li bir bilgisayar size çok performans verir. Benim data science üzerine çalışan arkadaşım 16 inchlik MBP aldı. Ama onlar da çok pahalı malum. 6500 lira civarına iyi bir bilgisayar alın geçin.

6500 lira civarına maddi anlamda çıkmam imkansız. 16inclik MBP ise gercekten hayal konumunda şu an. Ikinci el ilanları tekrar incelediğimde ise ya RAM.den feragat etmem gerekiyor 16GB yerine 8GB olanlari ki 7.nesil bi i7 işlemciye sahip olsun veya 16-32GB.lık RAM tercihinde de bu sefer 4.-5. nesil olanları karşıma çıkıyor. Nereden kısmak daha mantıklı olur sizce 4000 lira bütçe göz önüne alındığında.

6500 lira civarına maddi anlamda çıkmam imkansız. 16inclik MBP ise gercekten hayal konumunda şu an. Ikinci el ilanları tekrar incelediğimde ise ya RAM.den feragat etmem gerekiyor 16GB yerine 8GB olanlari ki 7.nesil bi i7 işlemciye sahip olsun veya 16-32GB.lık RAM tercihinde de bu sefer 4.-5. nesil olanları karşıma çıkıyor. Nereden kısmak daha mantıklı olur sizce 4000 lira bütçe göz önüne alındığında.
Üstadım bence işlemci ve RAM iyi olsun da gerisi bir şekilde hallolur. 16GB Ram ve İ7-6700HQ/7700HQ işlemcili bilgisayarı 3000-3500 civarına bulursunuz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı