2014 sonrası otomobiller hakkında ne düşünüyorsunuz?

Elbette ancak ABD gibi bir yer ekonominin çok iyi olduğu akaryakıtın ucuz olduğu bir yerde en çok Toyota ve Honda tercih ediliyorsa demek ki bir şey varki alıyor bu adamlar bir de akaryakıt umurunda değil bunların keyfine düşkün adamlar seçiciler yani sen düşün.

En çok tercih edilen aile arabası olmasında bir şeyler var demek ki bu markanın mühendisleri o kadar zeki ki motor konusunda sorunsuzluk elde etmişlerdir bütün markalar araçlarında Turbo kullanmaya başladılar bu adamlar garip şekilde Turbo'yu araçlarına en geç koyan adamlardır (1.4-D motor hariç) Turbo koymamalarının sebebinin sorunsuzluk üzerine olduğunu araştırdığımda gördüm bu adamlar teknolojiyi fazla sevmezler o yüzden araçları genelde kalas gibi az donanımlıdır az teknoloji kullanırlar adımız çıkmasın bozuldu diye (yani kafa yapısı az teknoloji az sorunsuzluk)

Günümüzde bütün dünya küçük hacim Turbo beslemeli yüksek beygire geçti bu bu adamlarda onun yerine hybrid sisteme geçtiler ve inanır mısın hala atmosferik araba üretmeye devam ediyorlar donanım olarak sizlere güzel gelmeyebilir fakat bu arabalar ile dağa taşa çıkın motor sizi yarı yolda bırakmaz Toyota'yı övmüyorum Japon mühendislerin bu denli başarılarını övüyorum.

Bu arada şunu belirtmek istiyorum ABD ile Türkiyedeki Japon otomobiller aynı marka değil o araçlar daha donanımlı ama iki arabanında motoru aynı mühendislerin elinden geçiyor.
Toyota da küçük hacimli turbo beslemeli benzinli motor yapıyor.
Toyota, bir motoru piyasaya sürmeden önce tüm aşamaları çok sıkı kontrol edip en az 10 yıl aktif olarak üretmeye devam etme kararı verildiği zaman piyasaya sürüyor.
1.6 atmosferik motoru hem verimli hem de muadillerine nazaran az da olsa canlıdır.
Şimdi 1.5 atmosferik de çıkardı. O da ideal performans ve yakıt tüketimi ile iyi bir alternatif.
1.2 turbo benzinli motoru bunlardan biraz daha fazla torka sahip ama yakıt tüketimi olarak pek de farkı yok. Bu konuda epey bir çalışmaları lazım. Diğer markalardaki turbo benzinliler genelde daha fazla yakıt tasarrufu sunuyor.

Toyota da küçük hacimli turbo beslemeli benzinli motor yapıyor.
Toyota, bir motoru piyasaya sürmeden önce tüm aşamaları çok sıkı kontrol edip en az 10 yıl aktif olarak üretmeye devam etme kararı verildiği zaman piyasaya sürüyor.
1.6 atmosferik motoru hem verimli hem de muadillerine nazaran az da olsa canlıdır.
Şimdi 1.5 atmosferik de çıkardı. O da ideal performans ve yakıt tüketimi ile iyi bir alternatif.
1.2 turbo benzinli motoru bunlardan biraz daha fazla torka sahip ama yakıt tüketimi olarak pek de farkı yok. Bu konuda epey bir çalışmaları lazım. Diğer markalardaki turbo benzinliler genelde daha fazla yakıt tasarrufu sunuyor.
Yaşasın terörist kasa Hiluxlar.

Toyota da küçük hacimli Turbo beslemeli benzinli motor yapıyor.
1.2 Turbo benzinli motoru bunlardan biraz daha fazla torka sahip ama yakıt tüketimi olarak pek de farkı yok. Bu konuda epey bir çalışmaları lazım. Diğer markalardaki Turbo benzinliler genelde daha fazla yakıt tasarrufu sunuyor.

Bilgilendirme için diyorum 1.2 tsı Jetta'dan 1.6 corollaya geçtik ilk başta çok karasız kaldım pişman mı oluruz diye Turbo'dan sonra. Sonuç kesinlikle öyle değil rakipleri arasından tartışmasız en canlı atmosferik motor özellikle yüksek hızlarda 1.2'ye fark atıyor hacim ve HP farkını orada hissediyorsun. Gel gelelim bu arabaların torku bir tık düşük rampalarda insanlar öyle bir yazıyor ki bu arabalar çıkmıyor sürekli dip gaz gitmek gerekli diye sanıyor millet.
4 kişi bagaj tam dolu klima açık pozantı yokuşunda yüzde 6-7'lik bir eğim 2000-3500 devir arasında rahatça çıkıyor araç. 1.2 Turbo'dan sonra tek ekslikliği 1.6 corollanın 0-100 değeri daha iyi olmasına rağmen ilk 0-50'lik kalkışı Jetta'nın daha iyiydi.

Bilgilendirme için diyorum 1.2 tsı Jetta'dan 1.6 corollaya geçtik ilk başta çok karasız kaldım pişman mı oluruz diye Turbo'dan sonra. Sonuç kesinlikle öyle değil rakipleri arasından tartışmasız en canlı atmosferik motor özellikle yüksek hızlarda 1.2'ye fark atıyor hacim ve HP farkını orada hissediyorsun. Gel gelelim bu arabaların torku bir tık düşük rampalarda insanlar öyle bir yazıyor ki bu arabalar çıkmıyor sürekli dip gaz gitmek gerekli diye sanıyor millet.
4 kişi bagaj tam dolu klima açık pozantı yokuşunda yüzde 6-7'lik bir eğim 2000-3500 devir arasında rahatça çıkıyor araç. 1.2 Turbo'dan sonra tek ekslikliği 1.6 corollanın 0-100 değeri daha iyi olmasına rağmen ilk 0-50'lik kalkışı Jetta'nın daha iyiydi.
Evet Toyota'nın motoru hantal değil. Hız konusunda beygir gücü torktan önemli zaten.
Pozantı rampa ama yağ gibi yol. Devrini alan arabayı pek zorlamaz.

@EREN SATAR, araba dayanıklı mı? Kasası ne kadar dayanıklı? Ramazan davulu falan diyorlar.

Ayrıca Adana'da mı yaşıyorsun?

Yeni kasa diye geçiyor bu araç 1.6 132 HP cvt şanzıman var 2021 çıkışlı 4 silindirli temiz bir araba bulabildik aynı paralara 2021 de alınıyor fakat 1.5 olduğu için özellikle istemedim hızı seven biriyim basılacak yerde basarım.
Araç dayanıklı zaten sorunsuzluğu ile biliniyor şanzımana ne yaparsan yap zarar veremezsin desek doğrudur ömürlük araçtır. Diğer konu kaportası ince Japon araçlarının çoğu böyledir kaputuna vurunca teneke sesi geliyor ha Jetta da tok ses çıkıyordu da ne oldu. Onun dışında kapı kapama hissiyatları gelişmiş cıvıcte nazaran 1 tık üstün bu konularda. Kasa dayanıklılığından ziyade çarpışma testleri önemli onda da yüksek puanlar elde etmiş bir araç en boş paketten itibaren diz aırbag bile standart gelmekte. Çift salıncak bağımsız süspansiyonları 17 jant 45 yanak lastiklerle yola yapışıyor virajını çok beğendim aracın.

Geri
Yukarı