2020 MTV Fiyatları

Ercan OZAN

Kilopat
Makaleler
2
Her sene ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) için yeni oranlar belli oldu. 2020 yılında vergi, ceza ve harçlar yüzde 22.58 oranında artacak.

Motorlu taşıtlar için iki kıstas ve matrah farkları bulunuyor.

Aracın tescil tarihi 01.01.2018'den önceyse aracın yaşı ve motor hacmine göre MTV hesaplanıyor. 01.01.2018 tarihi ve sonrasında tescili yapılan araçlar için ise yaş, motor hacmi ve aracın matrahına göre hesaplama yapılıyor.

2020-mtv-degerleri.jpg

Kaynak

2017 model toyoya hilux 2.8'i elimden çıkardığıma hala seviniyorum. Şu an 1.6 motor bile lüks oldu.

Aynen öyle hocam muhtemelen sizdeki 2015 model üzeriydi maşallah sağlam vergi öderdiniz. Şu an 1300CC altı araba vergisi bile gerçekten çok fazla olmaya başladı. Her sene %20 üzeri zam yiyor.
Tabloya göre sadece Hyundai i20 gibi arabalara binmek mantıklı.

Benim aracımda 1.2 motor 2015 model ama onun bile 810 lira vergisi olacağa benziyor 😔
Benim 6 aylık yakıt param aslında...

Aynen öyle hocam muhtemelen sizdeki 2015 model üzeriydi maşallah sağlam vergi öderdiniz. Şu an 1300CC altı araba vergisi bile gerçekten çok fazla olmaya başladı. Her sene %20 üzeri zam yiyor.

Benim aracımda 1.2 motor 2015 model ama onun bile 810 lira vergisi olacağa benziyor 😔
Tablodan 11.700 TL olarak görünüyor vergisi :) Akıl karı değil araç için bu vergileri ödemek.
Çok sevdiğim bir araçtı ama maalesef bu vergiler yüzünden ayrılmak zorunda kaldık.

Geçenlerde Youtube'de gördüm kimdi hatırlamıyorum ama 2015 ve öncesine göre trafiğe yeni çıkan araba sayısı 5'te 1'e düşmüş.
Vergiler azaltılırsa ve satış artarsa aynı miktarda vergiye denk gelecek şu anki ile ama halk yeni araba almış olacak.
Kesinlikle düzenleme yapılması lazım bu araba konusunda.
Hiç yoktan 2022'de çıkacağı söylenen milli araba için tüm elektrikli araç vergilerini azaltabilirler.

Vatandaşın cebindeki parayı nasıl alırım adlı çalışmadır.
Geçenlerde Youtube'de gördüm kimdi hatırlamıyorum ama 2015 ve öncesine göre trafiğe yeni çıkan araba sayısı 5'te 1'e düşmüş.
Vergiler azaltılırsa ve satış artarsa aynı miktarda vergiye denk gelecek şu anki ile ama halk yeni araba almış olacak.
Kesinlikle düzenleme yapılması lazım bu araba konusunda.
Hiç yoktan 2022'de çıkacağı söylenen milli araba için tüm elektrikli araç vergilerini azaltabilirler.
Bu çalışma neye göre? Sonuçta 1 araba alındığında yıllarca kalıyor her sene tekrardan trafiğe çıkmıyor.
Kiralama sistemleri geliştiği için firmalar daha çok arabaya başladı. Azalmasının sebebi artık insanların pahalılıktan dolayı 2.ele yönelmeleri olabilir. Değerlendirme 2018'e göre yapılırsa satış yapılan 0 (sıfır) araç 3'te 1 azalmış bulunmakta.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı