2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Hocam yalnız yaptığınız fedakarlık şunlar hoparlor kalitesi, malzeme kalitesi, touchpad kalitesi, daha sıcak bir laptop, sizinle ilgilenmeyecek bir müşteri desteği ve daha da uzar gider bence kesinlikle değmeyecek bir noktaya değindiniz.

Hocam kendiniz sıvı metal kullanabilirsiniz şu anki asus n550jv cn240h laptobumda kullanıyorum. Ve gayet memnun'um kendim uyguladım yardımcı olabilirim.
Hoparlörler çok umurumda değil genelde harici kullanırım. Sıcaklıklar oldukça iyi derece test ettim başka cihazlar ile karşılaştırdım. Malzeme magnezyum ve alüminyum alaşım ve oldukça kaliteli. Touchpade katılıyorum. Müşteri hizmetleri de iyi eskiden de Monster cihazım vardı. Şarj sorunu ve touchpad temassızlık sorunu vardı ücretsiz olarak tamir ettiler.

Önceki sayfalarda atıldı mı bilmiyorum. Biraz baktım denk gelemedim. Amazon Almanya'da ön siparişle satışta. 1719 Euro'ya (16.626 TL) denk geliyor vergilerle.
''Usually dispatched within 1 to 2 months.'' ibaresi kullanılmış. Sipariş verdikten sonra 1-2 ay beklemeniz gerekecek.
Eki Görüntüle 979844
Ben de bunu sepete ekledim. Mediamarktı bekliyorum.
Amazon.de Müşteri hizmetlerini aradım bazı bilgiler öğrendim. Sağolsunlar anında müşteri hizmetlerine ulaşabiliyorsunuz. Öğrendiklerim şöyle
1- Gönderim iki ayı bulur mu diye sordum. Normalde 15 gün kadar sürer dedi.
2- Gümrükte bir şey olur da fazla para alırlar mı diye sordum. Bir miktar fazla talep edilmiştir sizden, genelde bir miktar iade edillir hesabınıza dediler.
3- Hediye paketi yaptırsak gümrükten yırtar mıyız dedim. Yok dedi :)
4- Ödeme ne zaman çekiliyor diye sordum. Depodan sevkiyat yapıldığında güncel kurdan dedi. Tl yapmışsanız ise ödemeyi tabi.
5-Burası türkiye yarın avro 10 da olabilir o zaman ne yapıcaz dedim. Ödeme seçeneklerinde kur sabitleme opsiyonu var dedi. Yükseleceğinden endişeliyseniz sabitleme yapabilirsiniz yada avro hesabı ile ödeme yapabilirsiniz dedi
6- Almanyadan gelen tanıdığımız varsa nasıl yapabiliriz dedim. Almanya teslimat adresi Türkiye fatura adresi gösterebilirsiniz dedi. Havaalanında yurtdışı çıkışında tax refund kısmından faturayı göstererek kdvyi iade alabilirsiniz dedi. Eğer zorluk çıkarırsalar evrakları bize gönderin biz öderiz dediler.

Teşekkürler

Hocam yalnız yaptığınız fedakarlık şunlar hoparlor kalitesi, malzeme kalitesi, touchpad kalitesi, daha sıcak bir laptop, sizinle ilgilenmeyecek bir müşteri desteği ve daha da uzar gider bence kesinlikle değmeyecek bir noktaya değindiniz.

Hocam ben 2 yıldır monser kullanan biri olarak söylediklerinizi yorumluyum.
1-hoparlör kalitesi 10 üzerinden 7 alır fena değil ama çok tatmin etmiyor.
2-malzeme kalitesi fiyatına göre değişir.
3-touchnpad kalitesi yeni serilerde çok daha kaliteli olmuş ki kaç kişi tounchpad kullanıyor tartışılır.
4-ben yıllardır işlemcimin %81 dereceyi geçtiğini görmedim.(aslında bu da modele göre çok değişir ne markalar gördüm 90-95 derecelerden inmeyen )
5-bence trdeki en iyi müşteri hizmetlerine sahipler.(ne zaman müşteri hizmetlerini arasam ya laptopuma bağlanıp çözüyorlar ya da servise getirmemi isteyip 2 saat içinde teslim ediyorlar.)

@susesa verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Anlamadığım şey Legion şu an Amazon'da stoklarda mı yoksa ön siparişe mi açık? Eğer stoklardaysa alacağım ama 2 ay sonra gelecekse MediaMarkt'tan fiyat bekleyeceğim.

Son olarak soğutma performansı konusunda net bilgisi olan var mı? İşlemci çok ısınıyor diyorlar, gidip de 17 bin lirayı ısınan bir cihaza vermek istemiyorum. Net bilgisi olan bilgilendirirse sevinirim. Ona göre hemen şimdi sipariş vereceğim.

@susesa son olarak nereden iletişime geçtiniz? Canlı destek ile Almanca mı konuştunuz ve nasıl bağlandınız? Eğer 15 gün içerisinde geliyorsa sıkıntı yok.

3-touchnpad kalitesi yeni serilerde çok daha kaliteli olmuş ki kaç kişi tounchpad kullanıyor tartışılır.
4-ben yıllardır işlemcimin %81 dereceyi geçtiğini görmedim.(aslında bu da modele göre çok değişir ne markalar gördüm 90-95 derecelerden inmeyen )
5-bence trdeki en iyi müşteri hizmetlerine sahipler.(ne zaman müşteri hizmetlerini arasam ya laptopuma bağlanıp çözüyorlar ya da servise getirmemi isteyip 2 saat içinde teslim ediyorlar.)

Monster'ın benim gözümdeki en büyük artısı diğer firmalara göre daha hızlı çalışan teknik servisleri.

Valla bana gelen bozuk laptobu iade etmek için 1 hafta boyunca hergün arayıp 1saate yakın dil döktükten sonra bana para iadesini de ürünü iade aldıktan 2 hafta sonra veriyorlarsa bence o firmanın müşteri hizmetleri kötüdür.

Yeni serilerde de touchpadleri ne HP spectre'la kıyas olur ne de Dell XPS'lerle, evet bunlar mac'in windows karşıtı olan firmalar bunlara kıyaslamak doğru olmaz ama şahsen ortalama bir asus/msi'la da kıyaslanamaz derecede kötüydü yaptıklarımı genelde yarım yamalak yapıyor ya da hatalı giriş alıyordu beni sadece sinir etmekten başka bir işe yaramadı.

Benim şahsen laptop kucağımda oluyo genelde bu yüzden çok sık kullanıyorum touchpadi bi tek oyun oynucağım, kodlama yapıcağım ya da adobe XD kullanacağım zaman masaya koyuyorum, zamanımın yaklaşık %50-%60ı oluyor.

Aynı fiyat bandında metal/magnezyum/aliminyum kasalar kullanılırken unutmayın ki monster clevodan aldığı için kasalarını genelde plastik oluyor (çok üst modeller hariç). Klavyeleri cidden çok kötü içinde i3 330m olan 12 yıllık hp laptobumun bile klavyesi yeni monsterlardan iyi. Ve doğru bişi var monsterın bazı spesifik modelleri soğutmada çok iyi fakat çoğu değil.

Ve hoparlör kalitesi 7ise 10luk hoparlör dediğiniz hoparlörü çok merak ediyorum. Muhtemelen hayatınızda hiç bose ya da bang and oulfsen hoparlör duymadınız. Evet ses çok görecelidir. Ancak monsterda midler Basslar ve tizlerin arasında kaybolmasıyla birlikte deli gibi crossover ve simbilans var. Monster laptoplarda freddy mercury (Quenn) dinlemek acı çekmekten farklı birşey pek sayılmaz.

Ki bu sölediklerimden kaliteli bir V-Shaped ses var zannetmeyin gerçekten bassları çok yapmacık evet hızlı ve sert ama yani size bass'ım ben demek için ayarlanmış muziği iyileştirmek için değil. Tizlerde de genelde simbilans olduğundan mütevellit iyinin yanından geçemiyor.

Vallahi bana gelen bozuk laptopu iade etmek için 1 hafta boyunca her gün arayıp 1saate yakın dil döktükten sonra bana para iadesini de ürünü iade aldıktan 2 hafta sonra veriyorlarsa bence o firmanın müşteri hizmetleri kötüdür.

Yeni serilerde de touchpadleri ne HP Spectre'la kıyas olur ne de Dell Xps'lerle, evet bunlar Mac'in Windows karşıtı olan firmalar bunlara kıyaslamak doğru olmaz ama şahsen ortalama bir asus/msi'la da kıyaslanamaz derecede kötüydü yaptıklarımı genelde yarım yamalak yapıyor ya da hatalı giriş alıyordu beni sadece sinir etmekten başka bir işe yaramadı.

Benim şahsen laptop kucağımda oluyor genelde bu yüzden çok sık kullanıyorum touchpadi bir tek oyun oynayacağım, kodlama yapacağım ya da Adobe XD kullanacağım zaman masaya koyuyorum, zamanımın yaklaşık %50-%60ı oluyor.

Aynı fiyat bandında metal/magnezyum/aliminyum kasalar kullanılırken unutmayın ki Monster Clevo'dan aldığı için kasalarını genelde plastik oluyor (çok üst modeller hariç). Klavyeleri cidden çok kötü içinde i3 330M olan 12 yıllık HP laptopumun bile klavyesi yeni Monster'lardan iyi. Ve doğru bir şey var Monster'ın bazı spesifik modelleri soğutmada çok iyi fakat çoğu değil.

Ve hoparlör kalitesi 7ise 10'luk hoparlör dediğiniz hoparlörü çok merak ediyorum. Muhtemelen hayatınızda hiç Bose'ya da bang and oulfsen hoparlör duymadınız. Evet ses çok görecelidir. Ancak Monster'da midler basslar ve tizlerin arasında kaybolmasıyla birlikte deli gibi crossover ve simbilans var. Monster laptoplarda freddy mercury (quenn) dinlemek acı çekmekten farklı bir şey pek sayılmaz.

Ki bu sölediklerimden kaliteli bir v-shaped ses var zannetmeyin gerçekten bassları çok yapmacık evet hızlı ve sert ama yani size Bass'ım ben demek için ayarlanmış muziği iyileştirmek için değil. Tizlerde de genelde simbilans olduğundan mütevellit iyinin yanından geçemiyor.

Hocam teknoloji birazda şans işi diye düşünüyorum. Sonuç olarak iade alma ve pra iadesinde Monster en rahat firma tabii ki bu herkesin memnun olabileceği manasına gelmez illaki sıkıntılar/zorluklar çıkanlarda vardır.
ASUS ROG ve Monster v22.1 incelediğimde Monster'ın touncpadı bana daha kaliteli bir his vermişti.
Dediğiniz gibi yeni modellerde çok kaliteli olanlarda var gerçekten kalitesiz ve fiyatını haketmeyen modellerde var buna katılıyorum.
Hoparlör konusuna gelirsek ben genelde render ve oyun işlerim için kullanıyorum haliyle bu tarz güçlü pclerin yanında kulaklıksız oyun oynamak gerçekten zevk vermez çünkü fan sesleri rahatsız eder. Ses kalitesi ve beklenti kişiye göre değişir ben gündleik hayatımdada çok sık müzik dinleyen biri değilimdir ama film/dizi izlerken sesin daha iyi ve temiz çıkmasını istemediğim manasına gelmez zaten 10/10 demedim 😊

Sıvı metali nasıl uyguladınız
Sıvı metal uygulamasında en kolay yöntem şu ki. Metal bir kap içine sıktıktan sonra şırınganın ucunu sıvı metale değdirirseniz oraya tutunuyor ve ardından şırınganın ucunu işlemcinin üstüne sürüyorsunuz ardından da içinden çıkan yayma aracıyla sürüyorsunuz.
Hocam teknoloji birazda şans işi diye düşünüyorum. Sonuç olarak iade alma ve pra iadesinde Monster en rahat firma tabii ki bu herkesin memnun olabileceği manasına gelmez illaki sıkıntılar/zorluklar çıkanlarda vardır.
ASUS ROG ve Monster v22.1 incelediğimde Monster'ın touncpadı bana daha kaliteli bir his vermişti.
Dediğiniz gibi yeni modellerde çok kaliteli olanlarda var gerçekten kalitesiz ve fiyatını haketmeyen modellerde var buna katılıyorum.
Hoparlör konusuna gelirsek ben genelde render ve oyun işlerim için kullanıyorum haliyle bu tarz güçlü pclerin yanında kulaklıksız oyun oynamak gerçekten zevk vermez çünkü fan sesleri rahatsız eder. Ses kalitesi ve beklenti kişiye göre değişir ben gündleik hayatımdada çok sık müzik dinleyen biri değilimdir ama film/dizi izlerken sesin daha iyi ve temiz çıkmasını istemediğim manasına gelmez zaten 10/10 demedim 😊
Ben müzik dinlerken dac'im olmadığı için hoparlörden dinlemeyi tercih ediyorum. Ondan müzik için hoparlörlerin kalitesi önemli. Oyun oynamıyorken hoparlörden müzik dinlediğimden dolayı fan sesi pek gelmiyor. Bu yüzden müzik açısından değerlendirdim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı