2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Şimdi o ilk attığım MSI videosunda çocuğun yaptığı Cinebench testine baktım 3000 küsur almış. Ben de yaptım demin, sonuç böyle :) takmayacağım kafama yazılımsal optimizasyondan kaynaklı dediğin gibi.

Ayrıca render olayını da araştırıyorum. Bir yazıda, GPU ihtiyaç olduğu kadar yardım eder miş. Çok fazla grafik taraflı iş olmadığı zaman, video efekti falan, düz video işlemede %50'lerde kalabilirmiş. Hatta yüksek konfig. Cihazlarda işlemci bile %100 olmuyormuş. Ben köküne kadar işlemcilere dayanacak illaki diye bekliyordum. Eski laptopta çok çektiğim için :D

Eki Görüntüle 1017806

Eki Görüntüle 1017808

MSI'ın sahibini (GE76 3070)ben tanıyorum sorularınız olursa sorarım.
Legion 5'in Pro olmayan modeli de düşmeye başladı nete. Pro'nun kasası daha iyi miş ya yakışıklı duruyor :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani tek açıklaması bu kalıyor geriye. Yoksa 3070 kart düşük W olmadığı sürece her laptopta aynı soğutma dışında.

Hemen bu forumdaki fototu atıyorum.
Ve bence de AMD ile ilgili optimizasyon sorunları olabilir inşallah çözülür olmasa Intel alinabilir ama Intel'e göre bu işlemci çok güçlü değil mi?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210319-122102_Chrome.jpg
    Screenshot_20210319-122102_Chrome.jpg
    163,9 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:
Ufak bilgilendirme,

Önceki nesil legion 5 lerde intel ve amd versiyonlarında farklı gpu watt değerleri mevcuttu. Intel versiyonlarda ekran kartı için limit koyulmuştu. Amd versiyonlarında bu yoktu yine 17 inch intel ile 15 inç intel arasında da benzer bir kısıtlama vardı 17" versiyonu daha düşük watt ile çalışıyordu.

Daha detaylı bilgi sahibi olan arkadaşlar vardı. Ya sa reddit den detaylara bakabilirsiniz?

Ama yeni versiyonları 15, 17" intel vs bekleyenler benzer kısıtlar olup olmadığını inceleyin.

Ufak bilgilendirme,

Önceki nesil Legion 5'lerde Intel ve AMD versiyonlarında farklı GPU Watt değerleri mevcuttu. Intel versiyonlarda ekran kartı için limit koyulmuştu. AMD versiyonlarında bu yoktu yine 17 inch Intel ile 15 inç Intel arasında da benzer bir kısıtlama vardı 17" versiyonu daha düşük Watt ile çalışıyordu.

Daha detaylı bilgi sahibi olan arkadaşlar vardı. Ya sa Reddit'den detaylara bakabilirsiniz?

Ama yeni versiyonları 15, 17" Intel vs bekleyenler benzer kısıtlar olup olmadığını inceleyin.

Dogru ama performans benim için önemli yani AMD geçerse AMD alırım Intel geçerse Intel alırım ya da cidi bir fark olursa ve indirim olursa MSI GE66 ise MSI alirim ya da GE76 alırım.

Arkadaşlar bir de ilk parti kargolar ile alanlardan biri garanti durumuna bakabilir mi yazılım içinden?

EDIT: Ben ayın 4'ünde yazıyor sandım 1 ay geçmiş gösterince 5. ayda başlatmış oysa. Problem yok

Dosya Ekleri

• 1620726648847.png
    1620726648847.png
    47,7 KB · Görüntüleme: 49
Yok hocam mağazaya gelince başlamış garanti herhalde merak ettim 4. ayda gözüküyor.
Ülkeye veya mağazaya gelince başlatıyor lenovo siz seri no ve fatura no ile lenovo ve Mediamarkt müşteri hizmetlerini arayinca degisitiriyorlar.

Ben ekran özel olarak kalibre sandım. Kendi default dosyamı bıraktım acaba kontrol edebilir mi biri aynı mıdır? https://easyupload.io/5aibj8
Bir de X-Rite'ı Lenovo yazılımı otomatik mi indirdi yoksa siz mi buldunuz?
Lenovo’nun kendi sitesinden indirdim. Öyle görünüyor ki profiller bilgisayara özel değil, genel.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Intel 11.nesil ile ryzen 5.nesil karşılaştırmış (intel kenndi yaptığı skorlar ile)

Intel 11.nesil ile Ryzen 5.nesil karşılaştırmış (Intel kenndi yaptığı skorlar ile)

Oo 3050 geliyor.
Ama benim merakım şu ben GE76 alıp geçeyimi 3070 yoksa bu benzer performans mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı