2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Başka bir pc var. Ama bir yarı ölü piksel için iade etme sürecine değer mi diye düşünmüyor değilim. Çünkü laptopu çok sevdim.
Önceden kullandığım ASUS dizüstü bilgisayarımda ekranın ortasında ölü piksel vardı. Bende ona parmağımla birkaç kere tıklattıktan sonra normale dönüyordu. Yani sonra birkaç kere daha çıktı her seferinde bunu yaptım, ardından bir daha gözüme gözükmedi. Yani evet ileride geçebilir ama garanti verir miyim? Hayır.

Vallahi ben de memnunum da, bazen o para verilir mi yaa diye cümleler duyunca canı sıkılıyor insanın. ulen hata mı yaptık acaba diyorum bazen ama benzer donanımlar daha pahalı :D Bundan mantıklısı masaüstü toplamak bence :D

Fakat ekranın karşısına geçince her ne kadar vesa HDR400 giriş seviyesi de olsa 2K ekran olduğu için tadından yenmiyor. 😁

Ben daha çok programlama ve foto\render için kullanacağım için sıcaklık pek kafama takılmıyor. Daha premier pro kurmadım render testi yapamadım. Eski corei5 4'üncü nesil cihazda acayip kasıyordu hiç video işleyemiyordum. Hep heves ediyordum bir şeyler yapmaya ama samsung s10 pc den daha hızlı işlem yapıyordu 4k'da bile :D Ara sıra oyun da oynarım ama benim için önemli olan şu anda işlem yapma gücü. Keşke bu fiyata R9 5900hx alabilseydik 😁

GTA5 de bütün ayarlar full iken laptopun arkasını kaldırdığımda 78-79 du 80 dereceyi geçmedi.

Hocam kontrol ettiniz toz falan değil değil mi ? Ben de de bir tane var gibi duruyordu korktum. Nokta şeklinde bir tozmuş. Bezle bastırmadan silince de gitmedi. Serçe parmağımla hafif bastırmadan sildim çıktı.
Yok bildiğiniz dead pixel.

Ölü pixel veba gibidir. 1 kere ekrana sıçradı mı, her 6 ayda bir yenileri çıkabilir
20.000tl veriyorsun az para mı? Garantiye de yollama direkt cayma hakkını kullan.
Baktın coil whine sesi var, ölü pixel var
Olsun yha, benim kaderim de böyleymiş, bu da böyle olsun, en azından ekranı cap caplı mantığıyla yaklaşma. 8999TL'ye Monster almıyorsun sonuçta..

Son düzenleme:
Arkadaşlar peki bu laptop'a Windows 10 Pro yüklemek istedim diyelim (hesabımda key yüklü ama laptop single language geldiği için kullanamıyorum tam özellikleriyle) Bu renk profillerini vs nasıl yedek almam gerekiyor? Ya da ekrana mı kayıtlı profiller?

Eskiden bu renk profilleri yokken dümdüz format atardım Windows Update hallederdi zaten ama Driver klasöründen gördüğüm kadarı ile bu bilgisayarda reg ayarları da var mesela.
@yazilimcionline sizin de bilginiz vardır diye tahmin ediyorum ama

Merhabalar, daha cihazı adam akıllı inceleyemedim ama sıcaklıkla ilgili soruları okuyunca bir bakayım dedim.

En hızlı olarak referans olması adına Cinebench yaptım ve izlenimlerimi paylaşmak istedim.

1. Fan 90 derecelerin biraz üstünde max rpm e ulaşıyor. Yanı 88 derece yandım ben söndür şu cpunun sıcaklığını demiyor. Demek ki işlemcinin tahammül edebileceğini düşünmüş mühendisler.

2. İşlemci ne kadar ısınırsa ısınsın kasada ekran kartı gibi bir yansıması olmuyor. Yani klavye 90 küsür derecelerde bile gayet serindi.

3.Test bitince çok hızlı işlemci soğudu yani öyle 2-3 dakika beklemedi. Belki 15 20 saniye.

4. Evet 94 dereceleri gördü ama ufak bir test yaptım. İşlemcinin yüksek sıcaklıkta olduğu bir durumda kasayı hafif kaldırdım ve hemen fark etti ve 4-5 derece düştü belki biraz daha havadar yapsaydım ve uzun bekleseydim daha da düşerdi. Kasa altındaki çıkıntı ile yükseklik sağlanıyor ama üstüne koyduğunuz materyalin ısı iletkenliği bile fark ettirir.

5. Ortam sıcaklığı 24-28 arası olarak tahmin ediyorum.

Not : Test biter bitmez ekran görüntüsü aldım o sebeple current temp yüksek görünüyor.

Görsel Ektedir.
Hocam tüm AMD işlemcilerde voltaj yükseldikçe ısınır.4000 mhz kadar işlemci boost oluyor.Boost olunca işlemci ısınıyor.Max 95C kadar sıcaklık yükselir çünkü mühendislerin ayarladığı son derce budur.Ryzen controller adlı program ile Boost kısabilir işlemci sıcaklığını ayarlayabilirsiniz.Örneğin max 80C programda ayar yaparsanız işlemci undervolt oluyor tam performans vermiyor.

Ek olarak boşta 20C görmeniz imkansız.Şu anda kullandığım 6.nesil intel 6600U laptopum bile boşta 35C de çalışıyor.AMD boşta 45C civarıdır.

Hocam tüm AMD işlemcilerde voltaj yükseldikçe ısınır.4000 mhz kadar işlemci boost oluyor.Boost olunca işlemci ısınıyor.Max 95C kadar sıcaklık yükselir çünkü mühendislerin ayarladığı son derce budur.Ryzen controller adlı program ile Boost kısabilir işlemci sıcaklığını ayarlayabilirsiniz.Örneğin max 80C programda ayar yaparsanız işlemci undervolt oluyor tam performans vermiyor.

Ek olarak boşta 20C görmeniz imkansız.Şu anda kullandığım 6.nesil intel 6600U laptopum bile boşta 35C de çalışıyor.AMD boşta 45C civarıdır.
O işleme undervolt adı verilmiyor. Bahsettiğin şey hedef sıcaklığı düşürmek.

Hocam boşta 20C demedim ama neden öyle anlaşıldı.

Genel olarak da ben şikayetçi değilim, gördüklerimi yaşadıklarımı yazıyorum. Bence normal daha önce son 6 ayda HP Omen, Legion 5i, Legion 5 amd kullanmış biri olarak gayet makul.

Yeteri kadar kullanmadım ama balance modda sanki fan çok devreye girip çıkıyor onu da inceleyeceğim. Arkada çok uygulama yüklü ve güncellemeler oluyor. O sebeple olup aldatıcı olabilir. Gördüklerimi zaman zaman yazmaya devam ederim.

Ölü pixel veba gibidir. 1 kere ekrana sıçradı mı, her 6 ayda bir yenileri çıkabilir
20.000tl veriyorsun az para mı? Garantiye de yollama direkt cayma hakkını kullan.
Baktın coil whine sesi var, ölü pixel var
Olsun yha, benim kaderim de böyleymiş, bu da böyle olsun, en azından ekranı cap caplı mantığıyla yaklaşma. 8999TL'ye Monster almıyorsun sonuçta..
Birkaç gün daha denerim, baktım düzelmiyor her halde iade etmeyi düşünürüm.

Selamlar herkese, birkaç soru sormak istiyorum sizlere laptop fan sesini kendi otomatik olarak açıyor bunu kontrol edebilir miyim herhangi bir programı var mı? Ve hangi güç modunda kullanmalıyım sadece oyun oynuyorum.Wow oynuyorum bilgisayar çok uzun süre açık kalıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı