2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Legion 5'in Pro olmayan modeli de düşmeye başladı nete. Pro'nun kasası daha iyi miş ya yakışıklı duruyor :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bazı oyunlar Intel için optimize ediliyor bu yüzden. Intel daha pahalı bir mimariye sahip cache ve chip içi iletişim AMD'den daha hızlı. Masaüstü serilerinde olan Game Cache miktarı da mobilde kırpılmış olduğu için Intel oyunlarda avantajlı.

Yani tek açıklaması bu kalıyor geriye. Yoksa 3070 kart düşük W olmadığı sürece her laptopta aynı soğutma dışında.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam selamlar, bende de pro key var daha aktarım yapmadım. Belki biliyorsunuzdur ama bilgisayarın hakkında kısmına gelirseniz orada windows yükseltme var. Elinizde pro key varsa buraya girip, yükseltme yapıyorsunuz. Zaten sadece özellik farkı var, bu yüzden win10 pro da aktif olacak özellikleri netten çekip, sisteminizi pro yapıyor.

Single lang çok kısıtlı gelmedi bana. Arkadaşın laptopta renk profillerine bile giremiyordum ben. Şimdilik iyi gibi belki ilerde proya geçerim. Win7 ultimate keyimi win10 proya yükseltmiştim zamanında :)

Renk profillerini ise aşağıdaki bu yoldan kopyalayıp yedekleyebilirsiniz. Yeni renk profilleri bulursanız da bu klasöre atıp sisteme entegre edebilirsiniz.
C:/Windows/system32/spool/drivers/color

Profilleri varsayılan olarak sisteme tanımlamak içinse;
Sağ tık > Görüntü ayarları > Gelişmiş Görüntü ayarları > Ekran 1 için Görüntü bağdaştırıcı özellikleri > Renk yönetimi

Eki Görüntüle 1016722

Açılan pencerede ise, EKLE butonuna tıklayarak klasöre attıklarımızı listeden seçebilirsin. Başka bir yerdeki profilleri ise GÖZAT diyerek oradan seçip, sisteme entegre edebilirsin.

Eki Görüntüle 1016727

X-rite programını ise Legion 5 Pro Sürücüler&Yazılım kısmına eklememişler nedense. Lenovo forumunda bunu dile getirmek lazım. Çok 'da lazım değil gerçi ama profillere hızlı ulaşım için iyi oluyor görev çubuğunda durması. Ben harici %100 srgb monitörüme 'de yükledim x-rite 'ın renk profilini. Bire bir tuttu ekranların ikisi de sadece tn panel olduğu için beyaz dengesinde hafif sapma var. Galaxy S10 - Hp 22" monitör ve Legion 5 Pro üçü de bire bir aynı şu anda.

Muhtemelen aynı programdır Legion 7'de de varmış oradan indirilebilir.

Bu arada renk profillerini yedeklemenize gerek yok. X-Rite’ı sıfırlama sonrası kurarsanız otomatik profilleri Lenovo sunucularından indirip kuruyor.

Bu valorant 'daki fps benim de kafama takıldı. Bir problem mi var ekran kartında nedir anlamadım.
AMD işlemci yüzünden mi acaba,

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

burada da rtx3070 ama 200 küsürlerde

Hocam zaten diğer oyunlarda da yakın değerler veriyor. Ekran 165Hz zaten en fazla Frametime düşer bir oyuna bakmamak lazım.

Hocam zaten diğer oyunlarda da yakın değerler veriyor. Ekran 165Hz zaten en fazla frametime düşer bir oyuna bakmamak lazım.

Donanımda çok uzman değilimdir ama bu laptopta bu işlemci az gelmiş, darboğaz yapıyor, 5800 değil 5900hx olması lazım diyeceğim ama Valorant'da elemanın 800FPS aldım dediği ayarlara aldım. Darboğaz olsa GPU'ya da CPU birinden biri %100 olup diğerini sınırlandırması lazım değil mi?
Oyun menüde 700 küsurlere kadar çıktı bende de, ekran kartı kullanımı ve Watt artıyor sıcaklık'da artıyor. Ama oyuna girince çat diye 230'lara düşüyor FPS çünkü ekran kartı gücü de düşüyor. 200-250 FPS arası yer yer 58derece sıcaklıkta oyun oynadım :D

1620689716243.png

1620689827194.png

Mesela ben en çok render performansını merak ediyordum. i7 11870H'ı geride bırakıyor diyorlardı, hem de RTX 3070 var alette. Ama Monster Tulpar 2060RTX'li modelin gerisinde kalıyor. 4K 10dk video Tulpar'da 3:10Dk'da bitiyor, benzer videıyu ben de render ettim aynı ayarlarda benim videom 9dk ve 3:06 DK 'da bitti.
İşlemci %100 kullanıyor ama GPU %60'ı geçemiyor. Bu sanırım darboğaz oluyor yanılıyor muyum?

1620690018828.png

Yani bunlar normal mi, ben mi yanlış düşünüyorum. Yoksa bu Legion 5 Pro'da bir problemler mi var anlamadım. Eğer tam performans alamayacaksak iade edelim gitsin yani. 😁

Sentetik testlerin hepsi yalan demek ki. 4800H bile 10870'i geçiyor gözüküyordu. Büyük hevesle aylarca R7 5800H gelsin diye bekledik bir de :D

Donanımda çok uzman değilimdir ama bu laptopta bu işlemci az gelmiş, darboğaz yapıyor, 5800 değil 5900hx olması lazım diyeceğim ama Valorant'da elemanın 800FPS aldım dediği ayarlara aldım. Darboğaz olsa GPU'ya da CPU birinden biri %100 olup diğerini sınırlandırması lazım değil mi?
Oyun menüde 700 küsurlere kadar çıktı bende de, ekran kartı kullanımı ve Watt artıyor sıcaklık'da artıyor. Ama oyuna girince çat diye 230'lara düşüyor FPS çünkü ekran kartı gücü de düşüyor. 200-250 FPS arası yer yer 58derece sıcaklıkta oyun oynadım :D

Eki Görüntüle 1017735

Eki Görüntüle 1017738

Mesela ben en çok render performansını merak ediyordum. i7 11870H'ı geride bırakıyor diyorlardı, hem de RTX 3070 var alette. Ama Monster Tulpar 2060RTX'li modelin gerisinde kalıyor. 4K 10dk video Tulpar'da 3:10Dk'da bitiyor, benzer videıyu ben de render ettim aynı ayarlarda benim videom 9dk ve 3:06 DK 'da bitti.
İşlemci %100 kullanıyor ama GPU %60'ı geçemiyor. Bu sanırım darboğaz oluyor yanılıyor muyum?

Eki Görüntüle 1017740

Yani bunlar normal mi, ben mi yanlış düşünüyorum. Yoksa bu Legion 5 Pro'da bir problemler mi var anlamadım. Eğer tam performans alamayacaksak iade edelim gitsin yani. 😁

Sentetik testlerin hepsi yalan demek ki. 4800H bile 10870'i geçiyor gözüküyordu. Büyük hevesle aylarca R7 5800H gelsin diye bekledik bir de :D
İnternetten öğrendiğim kadarıyla sorun Valorant’ın kendisindeymiş. Geliştiriciler bununla ilgileniyormuş. Ekran kartının bir problemi zaten yok. Yaptığım Cyberpunk 2077, Witcher 3 veya Tomb Raider testlerine bakarsanız gayet güzel ve olması gereken sonuçlar almışım. Sırf bir oyunla yargılayamayız. Ayrıca Jarrod’ın yaptığı karşılaştırmaya bakınca 5800H’ın render konusunda ne kadar önde olduğunu görebiliyoruz.

İnternetten öğrendiğim kadarıyla sorun Valorant’ın kendisindeymiş. Geliştiriciler bununla ilgileniyormuş. Ekran kartının bir problemi zaten yok. Yaptığım Cyberpunk 2077, Witcher 3 veya Tomb Raider testlerine bakarsanız gayet güzel ve olması gereken sonuçlar almışım. Sırf bir oyunla yargılayamayız. Ayrıca Jarrod’ın yaptığı karşılaştırmaya bakınca 5800H’ın render konusunda ne kadar önde olduğunu görebiliyoruz.

Şimdi o ilk attığım msi videosunda çocuğun yaptığı cinebench testine baktım 3000 küsür almış. Ben de yaptım demin, sonuç böyle :) Takmıcam kafama yazılımsal optimizasyondan kaynaklı dediğin gibi.

Ayrıca render olayını da araştırıyorum. Bir yazıda, GPU ihtiyaç olduğu kadar yardım edermiş. Çok fazla grafik taraflı iş olmadığı zaman, video efekti falan, düz video işlemede %50 lerde kalabilirmiş. Hatta yüksek konfig. cihazlarda işlemci bile %100 olmuyormuş. Ben köküne kadar işlemcilere dayanacak illaki diye bekliyordum. Eski laptopta çok çektiğim için :D

1620700582701.png

1620700608331.png

Hocam sorunun mux switch olayında olma ihtimali var mı ?
Valorant ve lol üzerinde test ettiğimde ikisinde de normal değerlerden düşük fps alıyor fakat diğer oyunlarda aldığınız fps değerleri iyi diyorsunuz.

Oyunlarda ve renderda daha düşük performans vermesi ve işlemcinin çok ısınması sebebiyle iadeye mi gitsek?

Konuyu uzun süredir takip ediyorum fakat anlamadığım şey neden Valorant bu kadar önemseniyor? Riot Games turnuvalarında genel olarak Intel sponsorluğu alıyor, Intel işlemcilerle oyunları daha optimize bir şekilde çalışıyor. Espor oyunları belirleyici bir etken olmamalı günün sonunda AMD kazandı fakat bazı program ve oyunlarda hala Intel'in sponsorluğu ya da anlaşması var. Unutmayın büyük bir heyecan içerisinde beklediğimiz ilk TUF'larda işlemcinin bilerek daha fazla ısınıp frekans kısması için ASUS bile bu trene binmişti. AMD işlemcilerinin biraz daha zamana ihtiyacı var çünkü oyun sektorlerindeki bazı dinozorların yeni anlaşmaları yapmaları gerek.

Bu arada renk profillerini yedeklemenize gerek yok. X-Rite’ı sıfırlama sonrası kurarsanız otomatik profilleri Lenovo sunucularından indirip kuruyor.
Ben ekran özel olarak kalibre sandım. Kendi default dosyamı bıraktım acaba kontrol edebilir mi biri aynı mıdır? https://easyupload.io/5aibj8
Bir de X-Rite'ı Lenovo yazılımı otomatik mi indirdi yoksa siz mi buldunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı