2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Alet arkasını kaldırınca çok ciddi soğuyor. Fanlar anında ısıyı düşürmeye başlıyor hemen.
Hal böyle olunca bu üreticiler neden bu aletlerin altına klavyede olduğu gibi ufak bir ayak koymaz ki. Şık bir sistem yapacaklar, cihaz 2 3 parmak yukarı kalkacak mis. 🤣 İsteyen açar isteyen açmaz. Zaten aletin altı metal kasa, sağlam rijit yapıda.

Alet arkasını kaldırınca çok ciddi soğuyor. Fanlar anında ısıyı düşürmeye başlıyor hemen.
Hal böyle olunca bu üreticiler neden bu aletlerin altına klavyede olduğu gibi ufak bir ayak koymaz ki. Şık bir sistem yapacaklar, cihaz 2 3 parmak yukarı kalkacak mis. 🤣 İsteyen açar isteyen açmaz. Zaten aletin altı metal kasa, sağlam rijit yapıda.
Soğutmanın hası gelicek yakinda Alienware tarafından (4 fanlı laptop)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Soğutmanın hası gelicek yakinda Alienware tarafından (4 fanlı laptop)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Dolar 3TLyi geçtiginden beridir Alienware, TR'ye uğramadı 🤣
TR'ye gönderilen sadece g3 g5

Ben Cyberpunk 2077 ile başlayayım. Test ettikçe eklerim.
RTX Ultra+ DLSS Kalite.png

(4MB'yi geçmemesi için fotoğrafı kırptım biraz.)
Fanlar Gaming ayarında.
Şehrin en kalabalık yerlerinden biri RTX Ultra+ DLSS kalite Ortalama 48-50 FPS Sıcaklıklar 83-84 arada 86 olup iniyor.(Laptopun arkası biraz yüksekte duruyor 5-6 derece fark ettirebiliyor bu.)
Fanları Maximum yapınca GPU ve CPU 79-80 derece oluyor.
1620771655024.png1620771675868.png
Yüksek olan skor fanlar maksimumdayken.(Açıkçası fanlar maksimumda kafa şişiriyor kulaklık takılı değilse özellikle. 3-5 FPS için fanları maksimuma almam ben.)
Valorant'ta 1080p'de FPS'ler Legion'dan fazla gibi ortalama 240-260 arası mape göre değişiyor.

R6 Vulkan Ultra ayarlar render scale 100'de benchmark'da ortalama 252 FPS. Render scale 50 yaparsam 296 FPS ortalama.(Render scale 50 yapınca 768p renderleyip upscale ediyor aradaki farkı ben göremiyorum şahsen.)

DOOM Eternal'ı deneyeceğim.

Son düzenleme:
Elinde legion 5 pro olup assassin's creed valhalla yüklü olan var mı msi ile karşılaştıralım 3070li msi var bende.
Bugün ben bencmarkda denedim 2kda 61 fps ortalama aldı ama balance mod muydu performans mod muydu hatırlayamıyorum tam olarak.
Valhalla da İşlemci sıcaklıkları nasıl sizde?

Son düzenleme:
Daha 3-5 gün önce sipariş ettiğim Legion 5 Pro'nun stoğu nasıl bu kadar çabuk tükendi acaba? +40 stok girdik demişlerdi.

Son düzenleme:
4800h ve 5800h'de sıcaklık sorunu olanlar için şöyle bir video buldum, sanırım undervolt oluyor bilemiyorum, çok olumlu dönüt alanlar var, bakmak isteyen incelesin. Kendim denemedim bilgisayar kargo da dolayısıyla dikkatli olun denerseniz aman diyeyim :)
Daha 3-5 gün önce sipariş ettiğim Legion 5 Pro'nun stoğu nasıl bu kadar çabuk tükendi acaba? +40 stok girdik demişlerdi.
Çok fazla rağbet var, düşünsene 17.3 inch 512 ssd windows yok 10. nesil intel işlemci 16 ram olan Monster 19.5k, 16.1 inch 1tb ssd windows var ryzen 7 5800h var 32 ram var Legionda 20.5k... İnsan bir an düşününce bariz kazanan belli oluyor gibi :) (Mux monsterda varmı onu bilmiyorum birde 140w çıkıyor mu?)

Not: Ekran kalitesi olarakta Legion baya iyi diyorlar. Biri parlaklığı yarıya kıstım, eski laptobumdan fazla parlaklık verdi demiş, youtube da :)

Bugün ben bencmarkda denedim 2kda 61 fps ortalama aldı ama balance mod muydu performans mod muydu hatırlayamıyorum tam olarak.
Valhalla da İşlemci sıcaklıkları nasıl sizde?
1080pde deneseydiniz bende ortalama 81 fps veriyor oyunda 75-90 arası geziyor sıcaklık olarak 80i geçmiyor işlemci, undervolt var işlemcide.

1080pde deneseydiniz bende ortalama 81 fps veriyor oyunda 75-90 arası geziyor sıcaklık olarak 80i geçmiyor işlemci, undervolt var işlemcide.
yarın 1080 de deneyeceğim. Odeyssey de sıcaklık 95 lere vuruyordu valhallada 83 dereceyi geçmedi hiç.

Bu işlemcinin Boost hızı 4.4ghz değil mi arkadaşlar. Cihazın soğutması iyi haldeyken bile ilk fırladığı max hız, 4.04'ü geçmiyor ?
4.4ghz maksimum çok extrem tepe bir nokta mı ? Yoksa rahat çıkılabilecek bir hız da cihaz mı kısıtlıyor ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı