2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Bu 25 bin olan model miydi? Eğer 6000 indiyse bu dolandırıcılık başka bir şey değil.

Ben 5800H'ta kalmaya karar verdim hocam arada olacak fiyat farkına ve 5800H'ın daha yüksek çoklu çekirdek skoruna bakarak.
Mecburen satacaklar o modelleri başka türlü ellerinde kalacak. Zararına satıyorlardır belki.

Şimdi beyler, kritik soru şu. Biz 19999 TL verdik ve bunun karşılığını alabiliyor muyuz ? Benim en son kullandığım cihaz Lenovo z50-70'di taa 2014 de almıştım, i5 4'üncü nesil. Onunla arasında tabi ki de dağlar kadar fark var benim için, foto ve video kanadında.

Lakin 1 2 sene önceli laptopları kullanan deneyimleyen kişiler var mı aramızda ? 2021 model laptopa 19999 TL verdik ama vermesek de olurmuş beklesek olurdu, geçen senenin donaımı alsak da olurdu diyen oldu mu hiç ?

Isı, performans, fps falan günün sonunda son kararımız ne olacak. Topluca iade mi geçeceğiz 😁

Bu arada Nvidia sürücülerine güncelleme gelmiş. Valorant'a da güncelleme gelmiş oyuna girmeden önce güncelledi zorunlu olarak eski halini test edemedim haliyle. Yeni hali ise rezalet ötesi. Ya nvidia sürücülerinden ya valorant'ın güncellemesinden kaynaklı. Eskiden düşük fps yani 240 falan alırken voltaj da bayağı düşük olurdu 50lere kadar düşerdi GPU'yu %50 kullanırdı 55 derece sıcaklıkta oynardım. Şimdi ise FPS daha düşk 180fp'lere inmiş, Voltaj sona dayanıyor neredeyse, GPU ise %45 %50 kullanıyor sıcaklık normal 130 140vatt çektiği için 70-78 derecelere çıkıyor.

Hadi valornat'ı insanlar kafaya taktı diye ben de bakıyorum ama ciddi optimizasyon sorunu var o oyunda. Pek de sevmediğim için şahsen beni ilgilendirmiyor pek. Geri kalan oyunlarda(ah arşivim yok deneyemiyorum korsan indirecem bu gidişle) ve studio uygulamalarında 19999TL nin hakkını veriyor mu karşılaştıramadık bir türlü.

Ekranı bir kenara koy böyle güzel 500nit ekran yok zaten diğer aletlerde. Ama performans odaklı düşünürsek 20bini geçmeyecek alternatifi ne olabilirdi acaba ? Bu fiyat bandında alacağımız maximum performans bu mudur ? Yani açıkçası ben render'da falan daha hızlı bekliyordum hayal kırıklığı yaşamadım desem yalan olur. 10870H'ı sentetik testlerde yerle bir ediyor 5800H ama premiere pro da media encoder ile çıktı alıp, cuda çekirdeklerini de kullandığım halde 10870H gerisinde kalıyor.

Forumda bir test konusu falan var mı ? Mesela render ve işleme için kullanılacak referans bir video dosyası ile forumdan kişiler o dosyayı indirip, benim cihazda render da şu kadar süre verdi diye gerçek günlük kullanım testlerini paylaşsak keşke. 10870H gerisinde kalıyor demem de şundan kaynaklı. Bafır 'ın youtube kanalında monster'ı incelerken 10dk lık bir 4K videoyu 25mbit 30fps olarak renderlıyor 3dk 13sn sürüyor ben onu referans alıyorum ama belki onun kaynak dosyasının kalitesi de düşük olabilir. Ona eş değerde bir video çektim ben de 10dklık kaynak dosyası 4K 30FPS'miş aynı şekilde ben de çektim. Ve 4K 30FPS 'i yine 25mbit ayarlayarak onun gibi hiç efekt koymadan render aldım.

Benim 10DK videom 3:22dk sürdü 5800H RTX3070,
Onun 10dk videosu i7 10870H RTX2060 ile 3dk 13sn sürdü.

Arada kaçırdığım nokta nedir bilemedim.

60fps den 30fps ye düşürürken %100 işlemci kullanıyordu. 30fps den 30fps ye sadece mbit oranını düşürerek yaptığım render'da %60'ı geçmedi.
1620816014886.png

2021 model laptopa 19999 TL verdik ama vermesek de olurmuş beklesek olurdu, geçen senenin donaımı alsak da olurdu diyen oldu mu hiç ?
Ben kendi düşüncelerimi yazayım. Öncelikle yaptığınız test çok fazla değişken içeriyor. Adobe her zaman programları Intel'e göre yapar bunu biliyoruz zaten ama 5800H kötü bir iş mi çıkarmış, hayır. 3 dakika süren testte zaten uzun süreli boost etkisi göremezsiniz.

Render testleri çok denedim yeni çıkan Intel 11. nesilleri bile geçiyor C4D'de.

Bir de GeekBench'i kıyas almayın lütfen bunu yerli yabancı her forumda söylüyor insanlar. Eğer alıyorsanız da her zaman M1 Macbook Air alabilirsiniz :D

Bence çok takıyoruz zaten her sene aynı terane %10 artacak ya da artmayacak. Bir sonraki işlemciyi/laptop'u beklemek ömrünü birden 5 yıl daha uzatmayacak. Mesela şimdi Intel'i bekleyelim desek o da çok büyük kumar. Bir sonraki yılın AMD'si zaten çok uzakta.

Diğer marka/modellerin ekstrem fiyatlarını ve Intel versiyonun daha pahalı olacağını düşünürsem 20.000 altında bu laptoptan daha iyi bir şey bulamayız derim. :)

Son düzenleme:
Ben kendi düşüncelerimi yazayım. Öncelikle yaptığınız test çok fazla değişken içeriyor. Adobe her zaman programları Intel'e göre yapar bunu biliyoruz zaten ama 5800H kötü bir iş mi çıkarmış, hayır. 3 dakika süren testte zaten uzun süreli Boost etkisi göremezsiniz.

Render testleri çok denedim yeni çıkan Intel 11. nesilleri bile geçiyor C4D'de.

Bir de Geekbench'i kıyas almayın lütfen bunu yerli yabancı her forumda söylüyor insanlar. Eğer alıyorsanız da her zaman M1 MacBook Air alabilirsiniz :D

Bence çok takıyoruz zaten her sene aynı terane %10 artacak ya da artmayacak. Bir sonraki işlemciyi/laptop'u beklemek ömrünü birden 5 yıl daha uzatmayacak. Mesela şimdi Intel'i bekleyelim desek o da çok büyük kumar. Bir sonraki yılın AMD'si zaten çok uzakta.

Diğer marka/modellerin ekstrem fiyatlarını ve Intel versiyonun daha pahalı olacağını düşünürsem 20.000 altında bu laptoptan daha iyi bir şey bulamayız derim. :)

Doğru bence de en kötü iyi bir cihaz çıkarsa bu cihazları satarsınız olur biter.

Doğru bence de en kötü iyi bir cihaz çıkarsa bu cihazları satarsınız olur biter.
Satmaya değecek fark olmayacak hiçbir zaman.

Intel monolitik çekirdek ürettiği için hasat çok daha düşük AMD'ye göre. Özellikle çekirdek sayısı arttıkça hasat daha da azalıyor, bu yüzden Intel versiyonlar daha pahalı olacaktır.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı