2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Amerika'da 15'inde çıkacak dediler. 1 hafta daha beklerim çıkmazsa 2020 modelinden alıp çip sıkıntısı bitene kadar kullanmayı düşünüyorum. 1050 dolar iyi fiyat.

Intel modelini mi bekliyorsun?

Hayır ben AMD istiyorum ama bir türlü Amerika'da stoklara girmedi. Belki 11800H 3060 düz Legion 5 de alabilirim kararsızım. Intel istemememin sebebi 45 Watt TDP ile sınırlı olması ve sıcaklık sınırının 98 derece olması. AMD modeller 65 Watt'a kadar çıkabiliyor, ısınmalarının sebebi de o zaten.

Son düzenleme:
Hayır ben AMD istiyorum ama bir türlü Amerika'da stoklara girmedi. Belki 11800H 3060 düz Legion 5 de alabilirim kararsızım. Intel istemememin sebebi 45 Watt TDP ile sınırlı olması ve sıcaklık sınırının 98 derece olması. AMD modeller 65 Watt'a kadar çıkabiliyor, ısınmalarının sebebi de o zaten.
Amazonların birinde 15.6 olanı satışa çıksa alacağım ( 165hz olan ekran) hiç takılmam İntel mi AMD mi bıktım bekle bekle...

Unuttum ben de yazacaktım.

Zorlama oldu mu hocam yoksa normal akışında kapatırken mi geldi ses. Normal rahatlıkta kapatırken geldiyse normaldir. Belli süre aynı açıda kalınca sıcaktan plastiğin esneyip genleşmesi ve büzüşmesinden kaynaklı ufak tefek çıtırdamalar çıkıyor. Ama sizde ses yüksek çıkmış, telefonun mikrofonu öyle kaydetti diye umuyorum. Dibe kadar indirdim kaldırdım şimdi bir sesle karşılaşmadım. Ama uzun süre aynı şekilde kalırsa hafif bir çıt sesi geliyor arabalardaki TRIM sesi gibi.

He bu arada ben ikide bir şu bafır'ın kanalında Monster incelerken yaptığı render 3:13 sürüyor bende de benzer özellikte video 3.13 sürüyor diye söyleniyordum ya. 10875 sanıyordum meğer 10750MIŞ o işlemci. E hani 4800H 5800H 10750'yi ezip geçiyordu. Allah Allah 😁

Ama hangi dosya ile rander aldiğiniz ile deyişir süre mesela 10dakika video çekince bile deyişebilir efek farklılığından.

Vantage de çıkmıyor ama bios güncellemesi gelmiş. OC kısmını ön kısma almışlar. Soğutma için seçenek eklemişler. Lakin yüklemenize hiç gerek yok hiç bir işe yaramıyor. GPU OC ise tamamen göstermelik işe yaradığı yok sürekli çökme meydana geliyor. Belki ileride düzelir mi bilmiyorum ama üreticinin verdiği default değerlere arttırdığınız da bile ister +1 ister +150 fark etmiyor, gpu işlem yapar yapmaz sürücü çöküyor.

Yani OC var diye hevesleniyorsun ama hiç bir işe yaramıyor. Diğer RTX3070 ler nasıl acaba OC yapınca onlarda da sistem çöküyor mu ki.

Bu arada intelli cihazlar neden FPS olarak önde diyoruz. Sadece cinebenchlere odaklanıp durduk perf için. pci-e 'de intelde 16 AMD'de 8 kanal var. Render yaparkende cuda çekirdeklerini aktif olarak kullanmak için de faydası oluyordur herhalde. 10750H ile benzer performans almam da bundan mı acaba.

2021-05-14_012737.jpg

2021-05-14_012718.jpg

11'inci nesilde ise bu PCIe kanal sayısı 20 oluyor.

1620986710866.png

Ben ilk baş PCI 8x 16x farkı sandım ama bu pci ex line farklı bir şeymiş.

Yani elbette masaüstü performansı beklemiyoruz bu aletlerden, komik olur bunu beklemek. Bir laptop aldınız amma tantana yaptınız diyordur eminim bazı arkadaşlar 😁 ama 20 bin verince insan her şeyi test edip sorgulamak istiyor. 😁
Ben de aylarca bu aleti bekledim, gelince de stok bitmesin diye saldırdık ama iyi mi ettik kötü mü konusunda kararsızım hep. İçime su serpecek bilgi bulamıyorum :D

Ya da netteki diğer incelemeleri kafaya takmayacağız değişken çok diye. Vallahi o kadar çok yorum inceleme okudum ki aleti ağız tadıyla kullanamadım ya 14 gün süre geçmeden iyice test edeyim problem var mı demekten. :)

Hayır iade etsen 20 bine 32gb ram 1tbssd böyle güzel ekranlı alternatif ne alacaksın 🤣 intel versiyonun fiyatı bile belli değil daha. MSI bakıyorum en az 23bin TL.
Neyse kuru gürültü ettim ya kusura bakmayın. Gördüklerimi paylaşıyorum işte😂 intel mi amd mi diye düşünenlere faydası olur belki.
Ama hangi dosya ile rander aldiğiniz ile deyişir süre mesela 10dakika video çekince bile deyişebilir efek farklılığından.

Aynen o da var haklısınız. Netten bir referans video bulup onu test etmek lazım. Videodaki ortam ışığı bile fark ediyor. Fotolarda örneğin gündüz çektiğin foto 30mb ise gece çektiğin 20 oluyor. :D

Son düzenleme:
Vantage de çıkmıyor ama BIOS güncellemesi gelmiş. OC kısmını ön kısma almışlar. Soğutma için seçenek eklemişler. Lakin yüklemenize hiç gerek yok hiçbir işe yaramıyor. GPU OC ise tamamen göstermelik işe yaradığı yok sürekli çökme meydana geliyor. Belki ileride düzelir mi bilmiyorum ama üreticinin verdiği default değerlere arttırdığınız da bile ister +1 ister +150 fark etmiyor, GPU işlem yapar yapmaz sürücü çöküyor.

Yani OC var diye hevesleniyorsun ama hiçbir işe yaramıyor. Diğer RTX3070'ler nasıl acaba OC yapınca onlarda da sistem çöküyor mu ki.

Bu arada Intel'li cihazlar neden FPS olarak önde diyoruz. Sadece Cinebench'lere odaklanıp durduk perf için. PCI-e'de Intel'de 16 AMD'de 8 kanal var. Render yaparken de CUDA çekirdeklerini aktif olarak kullanmak için de faydası oluyordur herhalde. 10750H ile benzer performans almam da bundan mı acaba?

Eki Görüntüle 1022577

Eki Görüntüle 1022578

11'inci nesilde ise bu PCI-e kanal sayısı 20 oluyor.

Eki Görüntüle 1022814

Ben ilk baş PCI 8X 16X farkı sandım ama bu PCI ex line farklı bir şeymiş.

Yani elbette masaüstü performansı beklemiyoruz bu aletlerden, komik olur bunu beklemek. Bir laptop aldınız amma tantana yaptınız diyordur eminim bazı arkadaşlar 😁 ama 20 bin verince insan her şeyi test edip sorgulamak istiyor. 😁
Ben de aylarca bu aleti bekledim, gelince de stok bitmesin diye saldırdık ama iyi mi ettik kötü mü konusunda kararsızım hep. İçime su serpecek bilgi bulamıyorum :D

Ya da netteki diğer incelemeleri kafaya takmayacağız değişken çok diye. Vallahi o kadar çok yorum inceleme okudum ki aleti ağız tadıyla kullanamadım ya 14 gün süre geçmeden iyice test edeyim problem var mı demekten. :)

Hayır iade etsen 20 bine 32 GB RAM 1tbssd böyle güzel ekranlı alternatif ne alacaksın 🤣 Intel versiyonun fiyatı bile belli değil daha. MSI bakıyorum en az 23bin TL.
Neyse kuru gürültü ettim ya kusura bakmayın. Gördüklerimi paylaşıyorum işte😂 Intel mi AMD mi diye düşünenlere faydası olur belki.

Hocam bu PC'ler valoranta sapıtıyorya nedeni şu atığım görseldeki gibi Windows güncelemesi olmasın?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210514-133150.png
    Screenshot_20210514-133150.png
    248,9 KB · Görüntüleme: 38
Laptopları neredeyse aylarca beklediniz, şimdi ısınma-throttle-performans sorunları yaşamanız gerçekten üzücü. Malesef onarım için verdiğim laptop iade edilince artık umudu kestim kendim için de 3060 modelini almayı düşünürken acaba sıkıntı yaşar mıyım diye düşünüyorum. Aletler çok yeni, bayağı yeni. Yeni çıkan ürünlerde de çok meşhur oluyor bir takım sıkıntılar

Vantage de çıkmıyor ama BIOS güncellemesi gelmiş. OC kısmını ön kısma almışlar. Soğutma için seçenek eklemişler. Lakin yüklemenize hiç gerek yok hiçbir işe yaramıyor. GPU OC ise tamamen göstermelik işe yaradığı yok sürekli çökme meydana geliyor. Belki ileride düzelir mi bilmiyorum ama üreticinin verdiği default değerlere arttırdığınız da bile ister +1 ister +150 fark etmiyor, GPU işlem yapar yapmaz sürücü çöküyor.

Yani OC var diye hevesleniyorsun ama hiçbir işe yaramıyor. Diğer RTX3070'ler nasıl acaba OC yapınca onlarda da sistem çöküyor mu ki.

Bu arada Intel'li cihazlar neden FPS olarak önde diyoruz. Sadece Cinebench'lere odaklanıp durduk perf için. PCI-e'de Intel'de 16 AMD'de 8 kanal var. Render yaparken de CUDA çekirdeklerini aktif olarak kullanmak için de faydası oluyordur herhalde. 10750H ile benzer performans almam da bundan mı acaba?

Eki Görüntüle 1022577

Eki Görüntüle 1022578

11'inci nesilde ise bu PCI-e kanal sayısı 20 oluyor.

Eki Görüntüle 1022814

Ben ilk baş PCI 8X 16X farkı sandım ama bu PCI ex line farklı bir şeymiş.

Hayır iade etsen 20 bine 32 GB RAM 1tbssd böyle güzel ekranlı alternatif ne alacaksın 🤣 Intel versiyonun fiyatı bile belli değil daha. MSI bakıyorum en az 23bin TL.
Neyse kuru gürültü ettim ya kusura bakmayın. Gördüklerimi paylaşıyorum işte😂 Intel mi AMD mi diye düşünenlere faydası olur belki.

Aynen o da var haklısınız. Netten bir referans video bulup onu test etmek lazım. Videodaki ortam ışığı bile fark ediyor. Fotolarda örneğin gündüz çektiğin fotoğraf 30 MB ise gece çektiğin 20 oluyor. :D

Zaten o kadar bandwidth ihtiyacı olmadığı için 8X veya 16X olması performans farkı yaratmıyor. Yalnız şöyle bir şey gördüm geçen mesajlardan birinde bir arkadaş belleklerin Micron olduğunu belirtmek için GPU-Z görüntüsü atmış orada PCI-e 4.0 gösteriyor makineyi bir yanlışlık yoksa zaten PCI-e 4.0 bandı hayli hayli yeter 8X'de. Ben sıcaklık limiti ve TDP dolayısı ile AMD istiyorum. Ayrıca AMD'ye ekstra bir sempatim var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı