2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Zaten o kadar bandwidth ihtiyacı olmadığı için 8X veya 16X olması performans farkı yaratmıyor. Yalnız şöyle bir şey gördüm geçen mesajlardan birinde bir arkadaş belleklerin Micron olduğunu belirtmek için GPU-Z görüntüsü atmış orada PCI-e 4.0 gösteriyor makineyi bir yanlışlık yoksa zaten PCI-e 4.0 bandı hayli hayli yeter 8X'de. Ben sıcaklık limiti ve TDP dolayısı ile AMD istiyorum. Ayrıca AMD'ye ekstra bir sempatim var.
Ben r7 5800h modelini kullandım iadeye giden laptopumda, software'i düzgün kurabilmek ve mux özellikli bir laptopta umarım nvidia kart ile çalışması sorunsuz olur.

Render konusunda da soğutmada ve ısınmada da uzun vadede intelden iyi olduğunu düşünüyorum şahsen. Belki asus'un soğutması iyiydi de, havaların bir anda ısındığı dönemde bile işlemcinin normal kullanımda fanlar kapalı 45-50 derece arası çalıştığını gözlemledim. 4'den 3ghz'ye çektiğim an ısı düşüyordu. Hatta 1ghz'ye sabitlediğimde işlemciyi gerçekten internette gezinirken, bir şeyler izlerken performans düşüşü yaşatmadan sıcaklığı da düşük tutuyordu. Intel'in bunu yapabileceğinden inanın ki emin değilim

Zaten o kadar bandwidth ihtiyacı olmadığı için 8X veya 16X olması performans farkı yaratmıyor. Yalnız şöyle bir şey gördüm geçen mesajlardan birinde bir arkadaş belleklerin Micron olduğunu belirtmek için GPU-Z görüntüsü atmış orada PCI-e 4.0 gösteriyor makineyi bir yanlışlık yoksa zaten PCI-e 4.0 bandı hayli hayli yeter 8X'de. Ben sıcaklık limiti ve TDP dolayısı ile AMD istiyorum. Ayrıca AMD'ye ekstra bir sempatim var.

Yok hocam intel 10 'uncu nesil de AMD zen 2 ve zen 3 de pci 3.0 kullanıyor. İntel 11'inci nesille PCI 4.0 gen 4 kullanmaya başlayacak.

1620990420117.png

AMD ise ne gerek var öyle şeylere PCI 3.0 yeter dedi ZEN3 tanıttığında. Çok kişi şikayet etti bundan ama farkını görür müyüz bilmemem. PCI 4.0 sayesinde thunderbolt son versiyonu destekleyecek intel versiyonlar. Yüksek hızlı harici disk ya da harici ekran kartı takmak isteyenler için iyi bir seçenek.

Ya ben de AMD ye öyle ısındım ki 4800H ile, masaüstünde de performansı gözler önündeydi zaten. Ama sanki özellikleri kısıtlanmış bir ürün mü aldık yahu diye düşünüyor bazen insan.

Laptopları neredeyse aylarca beklediniz, şimdi ısınma-throttle-performans sorunları yaşamanız gerçekten üzücü.
Throttle sorununu bir kişi yaşıyor. Kaliteli bir termal macunla halledilemeyecek bir şey değil.

Hocam bu PC'ler valoranta sapıtıyorya nedeni şu atığım görseldeki gibi Windows güncelemesi olmasın?
Vallahi bendeki windows en güncel hali. Yapmışımdır mutlaka. Zaten son güncellemelerden sonra daha da kötü olmuştu yazdım bir yerde. Eskiden düşük fps alırdık ama ekran kartı gücü düşük olurdu. Şimdi yüzdesi düşük fps düşük ama watt değeri yüksek. Fanlar çalışıyor hep. Ben valorantı millet konuşuyor diye test ediyorum zaten yoksa çok da umurumda olan bir oyun değil açıkçası :D

Yok hocam Intel 10 'uncu nesil de AMD zen 2 ve zen 3 de PCI 3.0 kullanıyor. Intel 11'inci nesille PCI 4.0 gen 4 kullanmaya başlayacak.

Eki Görüntüle 1022893

AMD ise ne gerek var öyle şeylere PCI 3.0 yeter dedi ZEN3 tanıttığında. Çok kişi şikayet etti bundan ama farkını görür müyüz bilmemem. PCI 4.0 sayesinde Thunderbolt son versiyonu destekleyecek Intel versiyonlar. Yüksek hızlı harici disk ya da harici ekran kartı takmak isteyenler için iyi bir seçenek.

Ya ben de AMD'ye öyle ısındım ki 4800H ile, masaüstünde de performansı gözler önündeydi zaten. Ama sanki özellikleri kısıtlanmış bir ürün mü aldık yahu diye düşünüyor bazen insan.

Memnun olmama sebebin nedir tam olarak? AMD oyunlarda Intel'den daha az performans veriyor burası kesin de başka seni mutsuz eden ne var laptopunda? Performansı yeterli gelmedi mi? Render olayı için söyleyeceğim şu var. Bilgisayar yazılımlarında kod kalitesi ve optimizasyon önemlidir. Sadece bir benchte geride kaldığı için bir işlemci yavaş olacak anlamına gelmiyor. Kaldı ki internette yapılmış çok test var AMD'nin ezici bir üstünlüğü var 10. nesil Intel'e karşı.

5 pro oyun testi geldi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

5 Pro oyun testi geldi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kötü değil ama GP76 geçmiş mesela. Bir de keşke bütün testerdeki karşılaştırmada 2K da olsaydı.

Doğru ama optimizsayon?
Ben kasada AMD seven biriyim ama AMD'nin bazı oyunlarda optimizasyonu düzeltirmeli laptopta.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı