2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Jarrod'a göre sorun işlemcide. @T129Atak hocam istediğiniz gibi İntel alacağım galiba :) Bu cihaza 11800H takarsak canavar olur.
I7 10750h işlemci ve rtx 3070 ekran kartlı msi'in üst sinif ge değil 1 alt sınıf olan gp modelli versionuyla yapılan tüm kıyaslamalarda min 10fps max 20fps daha kötü sonuç almış.
Ya amd başarısız oldu ya da lenovo.
TR version GE76 Raider 3070 modellerde ise i7 10870H işlemci işlemci kullanılıyor. I7 10750h işlemciye gore 6/12 coreden 8/16 coreye çıkıyor.
Buradan da 5 ila 10 fps arası verim kazansa
Fark en az 20 30 fps olur.

Legionum iade edildikten sonra MSI GE76 Raider 10UG-220XTR i7-10870H 16 GB 1 TB SSD RTX3070 17.3" Full HD Notebook Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bu cihazı alip dilediginiz testi yapacagim arkadaslar. Daha saglikli karar vermis oluruz.
İyi yaptınız hocam fakat ben 26K vermezdim buna. 11800H'lı Legion 5i Pro en iyisi olacak gibi görünüyor.

Memnun olmama sebebin nedir tam olarak? AMD oyunlarda Intel'den daha az performans veriyor burası kesin de başka seni mutsuz eden ne var laptopunda? Performansı yeterli gelmedi mi? Render olayı için söyleyeceğim şu var. Bilgisayar yazılımlarında kod kalitesi ve optimizasyon önemlidir. Sadece bir benchte geride kaldığı için bir işlemci yavaş olacak anlamına gelmiyor. Kaldı ki internette yapılmış çok test var AMD'nin ezici bir üstünlüğü var 10. nesil Intel'e karşı.

Memnun olmamak değil de içime sinmeyen bir şeyler var gibi. Bu paranın karşılığını alamıyormuşuz gibi. Yani bir alt donanım ya da işlemci de iş görecekse niye bekledik ki aylarca ? Sorusu var aklımda. 2K 500nit ekran ve 32gb ram var işte ekstralar. :D

Mesela adam bile şaşırmış ben daha iyisini beklerdim diyor. Mux switch olmayan aletler bile yakın performans alıyor diyor videoda. Yani sadece ekran kartını kullanıyoruz ama verim alamıyoruz. i7 10750h bile daha fazla fps almış. Bu %99 AMD nin 8line intelin 16line kullanmasından kaynaklı. Acaba i7 11800 20line kullanacak pci-e'de. Sonuçlar nasıl olacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hayatımda ilk defa hızlıca gaza gelip stok bitmesin diye bir ürün aldığım için hata mı yaptım diye içim içimi yiyior açıkçası öyle diyeyim. Normalde bekler ve araştırırdım tamam bu alet olmuş der alırdım. Ama lanet olası dolar kuru ve global stok sorunu yüzünden çok acele karar verdim. Bir de hevesle AMD diye beklemiştim o kadar çok pohpohladılar ki.

Zaten hep öyle olur, hevesle beklediğim ve aldığım bir ürün olur ve benim aldığım seride mutlaka bir eksiklik çıkar. Telefonda da böylee bilgisayarda da.

Memnun olmamak değil de içime sinmeyen bir şeyler var gibi. Bu paranın karşılığını alamıyormuşuz gibi. Yani bir alt donanım ya da işlemci de iş görecekse niye bekledik ki aylarca? Sorusu var aklımda. 2K 500nit ekran ve 32 GB RAM var işte ekstralar. :D

Mesela adam bile şaşırmış ben daha iyisini beklerdim diyor. MUX Switch olmayan aletler bile yakın performans alıyor diyor videoda. Yani sadece ekran kartını kullanıyoruz ama verim alamıyoruz. i7 10750H bile daha fazla FPS almış. Bu %99 AMD'nin 8line Intel'in 16line kullanmasından kaynaklı. Acaba i7 11800 20line kullanacak PCI-e'de. Sonuçlar nasıl olacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hayatımda ilk defa hızlıca gaza gelip stok bitmesin diye bir ürün aldığım için hata mı yaptım diye içim içimi yiyior açıkçası öyle diyeyim. Normalde bekler ve araştırırdım tamam bu alet olmuş der alırdım. Ama lanet olası dolar kuru ve global stok sorunu yüzünden çok acele karar verdim. Bir de hevesle AMD diye beklemiştim o kadar çok pohpohladılar ki.

Zaten hep öyle olur, hevesle beklediğim ve aldığım bir ürün olur ve benim aldığım seride mutlaka bir eksiklik çıkar. Telefonda da böylee bilgisayarda da.

Hocam iade etmeyi düşünmüyor musun?
Benim gözümde hiçbir laptop 20.000₺ etmez az değil tam 7 aylık maaş. 😔

I7 10750h işlemci ve rtx 3070 ekran kartlı msi'in üst sinif ge değil 1 alt sınıf olan gp modelli versionuyla yapılan tüm kıyaslamalarda min 10fps max 20fps daha kötü sonuç almış.
Ya amd başarısız oldu ya da lenovo.
TR version GE76 Raider 3070 modellerde ise i7 10870H işlemci işlemci kullanılıyor. I7 10750h işlemciye gore 6/12 coreden 8/16 coreye çıkıyor.
Buradan da 5 ila 10 fps arası verim kazansa
Fark en az 20 30 fps olur.

Legionum iade edildikten sonra MSI GE76 Raider 10UG-220XTR i7-10870H 16 GB 1 TB SSD RTX3070 17.3" Full HD Notebook Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bu cihazı alip dilediginiz testi yapacagim arkadaslar. Daha saglikli karar vermis oluruz.
Bu model varken 10.nesil almak hata olur.
Vaktiniz yok ise GP var ise Legion Intel bekleyin derim.
Jarrod'a göre sorun işlemcide. @T129Atak hocam istediğiniz gibi İntel alacağım galiba :) Bu cihaza 11800H takarsak canavar olur.

İyi yaptınız hocam fakat ben 26K vermezdim buna. 11800H'lı Legion 5i Pro en iyisi olacak gibi görünüyor.
İnşallah Intel ısınmaz diyelim artık.

Hocam iade etmeyi düşünmüyor musun?
Benim gözümde hiçbir laptop 20.000₺ etmez az değil tam 7 aylık maaş. 😔

İade için çok ikilemdeyim. Kutusu açılmış ürünü kabul edecekler mi ? İade edersem para karta taksit taksit yatacak. Bu aşamada dolar ve elektronik piyasa ne olur bilinmez. Ama benim planım en az 7 - 8 sene kullanmaktı. Bu süre zarfında da şimdiden böyle optimasyon sorunları varsa ve çözülmezse ileride ne olur bilemiyoruz. 2 sene sonra zaten sürücü bios güncellemesi falan vermiyor zaten firmalar. Düzelebilecek bir şeyse de düzelmeden kalırsa böyle ?

Vallahi aleti kozmetik olarak ve ekran kalitesi olarak çok sevdim. Sağlam, eğilip bükülmeyen rijit bir yapıda. Hep aradığım tarzda bir cihaz kullanım olarak. Ben görüntü kalitesine takık biriyimdir biraz.

Ama dediğin gibi az para değil. Aylarca 4800h performansına güvenerek AMD diye bekle aylarca ama mux switch bile hiç bir işe yaramasın. Alın alın bitiyor bu fiyata böyle donanım bulamazsınız dediler. Ama bu fiyata bu donanımın altında kalanlar benzer performans veriyor ya da aynı donanımın gerisinde kalıyor bazen.

Yani dışarıdan bakan biri oha donanıma bak 5800H RTX3070 hem de 140Wdiyor . Ama intel versiyon gerisinde kalıyor. Aklıma tek takılan, dediğim gibi uzun ömürlülük. Uzun yıllar götürebilecekse beni problem yok. Ama bu optimizasyon sorunu giderek artarsa problem.

Harici monitöre de taktım ben. 16:10 1680x1080 çözünürlükte. FPS farkı göremedim.

i7 11800H rtx3070 kullanan cihazları araştırayım bakalım. 20 bin üstüne de çıkamam gerçi ama neyse. :D

İade için çok ikilemdeyim. Kutusu açılmış ürünü kabul edecekler mi? İade edersem para karta taksit taksit yatacak. Bu aşamada dolar ve elektronik piyasa ne olur bilinmez. Ama benim planım en az 7 - 8 sene kullanmaktı. Bu süre zarfında da şimdiden böyle optimasyon sorunları varsa ve çözülmezse ileride ne olur bilemiyoruz. 2 sene sonra zaten sürücü BIOS güncellemesi falan vermiyor zaten firmalar. Düzelebilecek bir şeyse de düzelmeden kalırsa böyle?

Vallahi aleti kozmetik olarak ve ekran kalitesi olarak çok sevdim. Sağlam, eğilip bükülmeyen rijit bir yapıda. Hep aradığım tarzda bir cihaz kullanım olarak. Ben görüntü kalitesine takık biriyimdir biraz.

Ama dediğin gibi az para değil. Aylarca 4800H performansına güvenerek AMD diye bekle aylarca ama MUX Switch bile hiçbir işe yaramasın. Alın alın bitiyor bu fiyata böyle donanım bulamazsınız dediler. Ama bu fiyata bu donanımın altında kalanlar benzer performans veriyor ya da aynı donanımın gerisinde kalıyor bazen.

Yani dışarıdan bakan biri oha donanıma bak 5800H RTX3070 hem de 140Wdiyor. Ama Intel versiyon gerisinde kalıyor. Aklıma tek takılan, dediğim gibi uzun ömürlülük. Uzun yıllar götürebilecekse beni problem yok. Ama bu optimizasyon sorunu giderek artarsa problem.

Harici monitöre de taktım ben. 16:10 1680x1080 çözünürlükte. FPS farkı göremedim.

i7 11800H RTX3070 kullanan cihazları araştırayım bakalım. 20 bin üstüne de çıkamam gerçi ama neyse. :D

Yasal olarak 15 gün iade hakkın var. Muhtemelen uğraştırlar ama her türlü iade edebilirsin. Taksitle alma olayı kötü olmuş imkan varsa 2/3 taksitten fazla yapmamak lazım. Bir de çoğu eski laptoplar 10 seneyi bile görebiliyordu hocam ama teknoloji hem hızlı ilerliyor hem de güçlü makineler oldukca bozulma ihtmalleride her zaman daha fazla oluyor laptoptan 5 sene üstünü beklememek lazım.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı