2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Coil whine sorunu ileride yaptığınız işe ve geçen akımın o anki şiddetine göre yüksek ohm ile çalışan(aslında pek çoğumuzun kullandığı bir takım averaj üstü) kulaklıklara veya benim gibi müzik işleriyle uğraşıyorsanız kullandığınız harici ses kartına yansıyıp yaptığınız bütün işin içine ediyor bu arada. Bilgisayarın içinden tertemiz bir akım geçmeli açıkçası.

Malesef ülkeye bir tık uygun fiyatlı ürünler gelecek diye maliyetten kasanın şekil şemalinden kısıyorlar. Kullandığım 3 farklı laptopta da kapak resmen yamuluyordu, tam oturmuyordu falan.
Ürünler sınıf 0, sınıf 1, sınıf 2... diye kategorilere ayrılıyor. Sınıf 0'da bu saydığım maddelerin hiçbiri olamazmış. Sanırım ülkemize düşük sınıf ürün yolluyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu yorumları duya duya cihazdan soğumaya başladım açıkçası. Ekran benim için önemli fakat kaliteli bir 1080p'nin de üzeceğini düşünmüyorum sonuçta yüksek Hz avantajı da olmakta.
Ben artık GP76 11.nesile karar kıldım gibi.
17.3 kullanmıştım tanıdığımdan ayrı bir güzeldi. LP5'in 1600 P ekranında dolayı çok sıkıntı olmaz demiştim ama bu sorunlar dolayısıyla GP indirimi bekleyip hemen alacağım. Resizable Bar avantajı da var MSI'da. Dragon Center kullanımını da ayrı bir beğendim.
Kendimce objektif olursam (iki üründe sorunsuz geldiği halde).
Legion5i Pro:
-Süper kaliteli ekranı. (bence en az 3 artı hak eder)
-Bataryası.
-16:10 deneyimi. (Kişisel)
-Fiyatı (ucuz olacaktır GP'den.)
GP76:
-17.3" (Kişisel)
- 240/300Hz
-Per key RGB
-Resizable Bar
-Dragon Center (kişisel)
Taksit ile alma ihtimalim olduğundan en az sorun ihtimalli cihazı almam gerekli.

Coil whine sorunu ileride yaptığınız işe ve geçen akımın o anki şiddetine göre yüksek ohm ile çalışan(aslında pek çoğumuzun kullandığı bir takım averaj üstü) kulaklıklara veya benim gibi müzik işleriyle uğraşıyorsanız kullandığınız harici ses kartına yansıyıp yaptığınız bütün işin içine ediyor bu arada. Bilgisayarın içinden tertemiz bir akım geçmeli açıkçası.

Malesef ülkeye bir tık uygun fiyatlı ürünler gelecek diye maliyetten kasanın şekil şemalinden kısıyorlar. Kullandığım 3 farklı laptopta da kapak resmen yamuluyordu, tam oturmuyordu falan.

Ben bunu pek takmıyorum açıkçası ama evet belki problem yaratabilir. Benim cihazda kulaklık girişine kulaklık taktıklarında Legion 5 2020'de gelen parazit sesi yok mesela. Tertemiz bir ses sunuyor.

Ama coil whine var sessizlikte. Hatta photoshop'da spin blur efekti verirken, silederı kaydırma esnasında ya da bulur efektini başka yere taşırken coil whine 'a ek mouse hareketlerine göre cızırtama sesi geliyor. Kulağı hassas olmayan duyamaz tabi. Benim eski İ5 alette de olduğu için kafaya takmamıştım.

Donanımhaber de de tartışıyoruz da bir arkadaş da böyle yazmış,
@ Wirm
"Warzone oynarken 3-4. oyundan sonra fps 40lara düşmeye başladı. Baktım darboğaz yok. Sıcaklıklar Cpu 78 Gpu 79 normalde ancak gpu 75e düştü. Kendi kendine gpuyu limitliyor bilgisayar ama neden anlamadım. Reset atınca düzeliyor.

Bu 2. kez oluyor ama genelde 1-2 oyun atıp çıkıyorduk. Bir kere daha olursa iade düşüneceğim canım sıkıldı."

Yani yurt dışından getirme fiyatına almış olsam 16 17 bine kafaya takmayacağım da. 20 bin verdik ya. İade edersek geriye ya bunun intel versiyonu kalıyor seçenek ya da masaüstü. Çünkü ekranı böyle kaliteli laptop yok. :D

Tabii bu konuda haklısınız. Ama benim için ses kafaya takılacak bir konu değil, çünkü coil whine her türlü elektronik alette çıkabilir.

Bu arada ekranın sol kısmındaki açıklıktan bahsediyorsanız, o gayet normal.
Ürünler sınıf 0, sınıf 1, sınıf 2... diye kategorilere ayrılıyor. Sınıf 0'da bu saydığım maddelerin hiçbiri olamazmış. Sanırım ülkemize düşük sınıf ürün yolluyorlar.
İngiltereden, Almanya’dan insanlarda da bu problemler çıkıyor. Şimdi onlara da düşük sınıf ürün gönderiyorlar.

1799 dolarlık ASUS G17 25000'e geldiğine göre GP76 en az 26000 TL'den gelir diye düşünüyorum.

Beyler Legion 5 ASUS https://www.hepsiburada.com/asus-ro...ilgisayar-p-HBCV000004E3F3?magaza=Hepsiburada modelinden daha iyi olur mu?

RDR2 gibi ağır oyunlar oynuyorum CS:GO gibi oyunlar oynamıyorum dolayısıyla MUX Switch fayda etmeyecektir benim oynayışıma. Televizyona bağlayıp 2k ultra rdr2 oynamak çok iyi olur.

ASUS da satıştan kaldırılınca bir tek bu Legion kaldı ümidim. Malzeme kalitesi falan ASUS'tan iyi olur umarım, Asus u aratırsa üzüleceğim gerçekten. Objektif bir şekilde artılarını eksilerini yazarsanız memnun olurum ne tür oyunlar oynayacağımı yazdım başka bilgi isterseniz onu da veririm. Alacağım şeyi kafamda kesinleştirmek için soruyorum. Asus un indirimlerini mi kollamalıyım Lenovyu mu beklemeliyim hesabı. 14-15 civarı tam ipin ucunda bir bütçem var. Amatör oyun geliştirmeyle uğraşıyorum. Teşekkürler

Son düzenleme:
GP serisinde QHD panelde çıkmış yeni nesille, gelirse çok iyi olur (165Hz)
@Turkish Kebab
22000 lira yapıyor Hong Kong doları vergileri hakkında bilgim yok.
Ben Legion 5i Pro düşünüyorum, GP almayacağım.
Beyler Legion 5 ASUS https://www.hepsiburada.com/asus-ro...ilgisayar-p-HBCV000004E3F3?magaza=Hepsiburada modelinden daha iyi olur mu?

RDR2 gibi ağır oyunlar oynuyorum CS:GO gibi oyunlar oynamıyorum dolayısıyla MUX Switch fayda etmeyecektir benim oynayışıma. Televizyona bağlayıp 2k ultra rdr2 oynamak çok iyi olur.

ASUS da satıştan kaldırılınca bir tek bu Legion kaldı ümidim. Malzeme kalitesi falan ASUS'tan iyi olur umarım, Asus u aratırsa üzüleceğim gerçekten. Objektif bir şekilde artılarını eksilerini yazarsanız memnun olurum ne tür oyunlar oynayacağımı yazdım başka bilgi isterseniz onu da veririm. Alacağım şeyi kafamda kesinleştirmek için soruyorum. Asus un indirimlerini mi kollamalıyım Lenovyu mu beklemeliyim hesabı. 14-15 civarı tam ipin ucunda bir bütçem var. Amatör oyun geliştirmeyle uğraşıyorum. Teşekkürler
Malzemesi tank gibi, bir şey aratmaz. Asus'ta 3060 var 3070 ile aralarında çok fark olacakır, 2K ultra rdr2 oynanmaz 3060 ile 2 tane rehber atıyorum; Legion 5 Pro incelemesi Laptop Karşılaştırması
Kendimce Legion 5 Pro en iyi tercih her bakımdan. Fiyatı da uygun. Ama ben intelli olanı bekleyeceğim :)

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı