2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Benim gibi mekanik klavyeye alıştıysanız geri dönüş yok. Evet şimdilik sadece İngilizce var, ileride Türkçe getirirler diye düşünüyorum.

Vallahi çok hevesim var da sırf şu sesi yüzünden almıyorum. Sessiz mekanikler de var ama çıt çıt ses çıkartmayıp basış hissini alamadıktan sonra da ne anladım ondan 😁

Türkçeye çeviririz ya sonradan problem olmaz. Packler yayımlıyorlar. Aslında dediğim gibi koca windows seçeneği yanında bir de özelleştirme paketi olsa. Katılımsız kurulum ile kur windowsu modlasın işte mis.

Ayrıca deli yavaş iniyor bu dosya. 750kbps ney arkadaş 🤣
Umarım sorununuz düzelir hocam. Bahsettiğiniz olay biraz garip geldi. "Normal şartlarda" format atıp, driver + sistem yönetim programı yükler mis gibi kullanırsın. Sizinki talihsizlik diye düşünüyorum. Klavye ile ilgili bana sorarsanız haftaiçi servisle bi görüşme gerçekleştirin. Sorun yok falan diyebilirler, güzel bir dille konuşursanız bu durum hakkında bilgi verebilirler. Atıyorum "Bu bir sorunsa eğer servise yönlendirmek yerine doğrudan iade hakkımı falan kullanacağım" deyin. Bizi uğraştırmasın düşüncesi ile bazen "bu bir sorun değil" deyip geçiştirebiliyorlar çünkü.

Yazılımsal sorunlar bir şekilde çözülür, donanımsal herhangi bir problemi olan varsa bence peşine düşmeli. Bu cihazlara az para vermiyoruz arkadaşlar, günümüz şartlarında piyasa böyle ama kimse havadan kazanmıyor parayı.

Yani şöyle bakındım ben de sağına soluna recovery yeri yok. Sadece driverlar var. Recovery tuşu koymuşlar. Acaba sistem için ek bir faydası var mıdır dedim. Normal windows sistem onarmaya yolluyor. Zaten sitesinde de windows sıfırlama için kendi içinden sıfırlamayı gösteriyor. Öyle sıfırlayınca acaba yazılımları gitmiyor mu bilemedim. Önceden onu deneyebilirdim aslında.

Ben baya hard format attım, birimleri de silip yeniden oluşturdum 😆 Ama yine de vantage yazılımını kurunca power plan falan gelmeliydi. Hadi onu geçtim, elle yükleme ile çalışmalıydı en azından.

Zaten legion'u özel yapan vantage, onun dışında geriye kalanlar donanım sürücüleri. Netten üretici sitesinden indir yükle onda problem yok.

Klavye problemi de geçti gibi şimdilik. Ara ara test edeceğim bakalım. Biraz yazı falan yazayım tekrar olacak mı :D Videoda çok anlaşılmamış ama baya çıt çıt ses geliyordu. :D Genellikle de ısınınca oluyor. Altında bişey mi gevşiyordur nedir. Şimdi ram testi yapıyorum hafiften başladı yine.

1621113843782.png

Son düzenleme:
@yazilimcionline Hocam iki türlü sıfırlama seçeneği sunuluyor olması lazım. Dosyalarımı Sakla ve Herşeyi Kaldır.

Herşeyi Kaldır seçeneği ne var ne yok siliyor.

Dosyalarımı Sakla seçeneği ise;

Bu sıfırlama seçeneği, bilgisayarınızdaki fotoğraflar, müzik, videolar veya kişisel dosyalar gibi kişisel dosyalarınızı saklarken Windows 10'u yeniden yükler. Ancak, yüklediğiniz uygulamaları ve sürücüleri kaldırır ve ayrıca ayarlarda yaptığınız değişiklikleri de sıfırlar.

Bu durumda sonuç ne olurdu bilmiyorum açıkçası. Diskinizde driver adında bir bölüm var mıydı format öncesi ?

@yazilimcionline Hocam iki türlü sıfırlama seçeneği sunuluyor olması lazım. Dosyalarımı Sakla ve Herşeyi Kaldır.

Herşeyi Kaldır seçeneği ne var ne yok siliyor.

Dosyalarımı Sakla seçeneği ise;

Bu sıfırlama seçeneği, bilgisayarınızdaki fotoğraflar, müzik, videolar veya kişisel dosyalar gibi kişisel dosyalarınızı saklarken Windows 10'u yeniden yükler. Ancak, yüklediğiniz uygulamaları ve sürücüleri kaldırır ve ayrıca ayarlarda yaptığınız değişiklikleri de sıfırlar.

Bu durumda sonuç ne olurdu bilmiyorum açıkçası. Diskinizde driver adında bir bölüm var mıydı format öncesi ?

Yok sadece C ye driver diye klasör açıp oraya atmışlar her şeyi.

sıfırlama adımlarını biliyorum lakin bu windows özelleştirmesine etki ediyor mu onu denememiştim hiç. Test etmek lazım.

Yok sadece C ye driver diye klasör açıp oraya atmışlar her şeyi.

sıfırlama adımlarını biliyorum lakin bu windows özelleştirmesine etki ediyor mu onu denememiştim hiç. Test etmek lazım.
Anladım hocam, ayrı bir bölüm oluştursalar güzel olurdu. En azından kafanız rahat şekilde yeniden yükleme sıfırlama gibi işlemleri yapabilirdiniz.

Bugüne kadar hiç sıfırlama yapmadım doğrusu, belki birisi dediğiniz gibi test eder öğrenmiş oluruz.

Anladım hocam, ayrı bir bölüm oluştursalar güzel olurdu. En azından kafanız rahat şekilde yeniden yükleme sıfırlama gibi işlemleri yapabilirdiniz.

Bugüne kadar hiç sıfırlama yapmadım doğrusu, belki birisi dediğiniz gibi test eder öğrenmiş oluruz.
Cihazda temiz format atma şansımız yok mu? Verileri-belgeleri koruyup o şekilde sıfırlama mı yapmamız gerekiyor illa driverları düzgün kurulmadığı için?

Bizim aletlerdeki düşük FPS sorunu 'da ramden olmasın, CL22 ram kullanılmış.

jarrod'un hayal kırıklığına uğradığı legion 5 pro da 16gb ramleri yenileriyle değiştirince FPS baya değişmiş. Listede yüksek puan alan aletlerin ramlerini öğrenmeye çalışıyorum şimdi.

1621115226814.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bizim aletlerdeki düşük FPS sorunu 'da ramden olmasın, CL22 ram kullanılmış.

jarrod'un hayal kırıklığına uğradığı legion 5 pro da 16gb ramleri yenileriyle değiştirince FPS baya değişmiş. Listede yüksek puan alan aletlerin ramlerini öğrenmeye çalışıyorum şimdi.

Eki Görüntüle 1025415

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam nereden buldunuz bu bilgiyi? Kanalda göremedim de.

Cihazda temiz format atma şansımız yok mu? Verileri-belgeleri koruyup o şekilde sıfırlama mı yapmamız gerekiyor illa driverları düzgün kurulmadığı için?
Hocam ben ürünü kullanmıyorum, halihazır bir Windows yüklemesi ile gelen üründe arkadaşın temiz kurulumda yaşadığı sorun üstteki mesajlarda mevcut. Aynı sorundan muzdarip olmamak için mevcut sürücüleri doğrulayıp, gerekirse diskte bir bölüm veya harici diske yedek almak/indirip hazır etmek gerekiyor diye düşünüyorum.

Hocam nereden buldunuz bu bilgiyi? Kanalda göremedim de.

Video daha gelmemiş dicorda paylaşmışlar. 16GB versionun da 32 ninde ramleri leş. Dual rank sanıyordum ama aynı modelin single rank olanı da varmış bizim 32ler de 16lıkların 32 olanı yani.
Legion 7 satmak için PRO denen modele böyle çakmışlar sanırım.

Burada da tartışıyoruz bakın isterseniz 33'üncü sayfadan beri bakın. Gerekli yerleri kopyalarım buraya da. 16 versiyonu olan arkadaş ile bizim FPS'ler aynı çünkü. Dual rank olsa bizim ramlar farklı olurdu. Zaten CL22 olması leş.
Hatta Birisinin SSleri var. Kingstone CL20 olmasına rağmen FPS'ler yükselmiş.

Vallahi 2 bin bir ram takımı, nasıl elden çıkarıp yenisini alacağız orası da meçhul.
Evet doğrulandı, CL22 gecikmeli Single rank ramler.

Ama başka single rank ramlerden daha kötü performans veriyor.

1621116201985.png

Son düzenleme:
Bütün üreticiler çakallık peşinde, buna Lenovo da dahilmiş.
Laptop RAM'lerinin CL değerleri genelde daha yüksek oluyor ama demek ki Ryzen bundan fazla etkileniyormuş.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı