2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Söyledikleriniz hangi cihaz için geçerli acaba? Türkiyede Lenovo cihazinda stoklar kalmadı sanırım. Degişime yollasam stok olmadığı için bekleyeceğim sanırım.
Hocam cihaz MSI, servisi ise İstanbul'da Servis Point adında bir yer. Stok yoksa satıcı para iadesi yapmak isteyebilir. Garanti Belgesi Yönetmeliği şöyle diyor;

c) Tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi,

durumlarında; tüketici malın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkan varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı, tüketicinin talebini reddedemez. Bu talebin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.
Burada yetkili servisin tavrı da önemli. Ben cihazı sorunlarını yazıp gönderiyorum, beni arıyorlar. Sorundan bahsediyorlar, değişim mi yapacaksanız, iade mi diye soruyorlar. Ben cihazdan memnunum değişim istiyorum diyorum. Değişim/iade raporu düzenliyorlar ve cihaz onlarda kalıyor. Mail yoluyla iletilen raporu satıcıya iletip işlem sağlıyorum. Lenovoda durum nedir doğrusu bilmiyorum.

@pitpakit Hocam yüklü gelen cihazlarda özel bir Windows dağıtımı olabilir. FreeDos ürünlerde böyle bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. En azından almadan önce veya aldığınızda kargo aşamasında mümkünse sürücüleri hazır edin. Lenovo System Update adında bir araç var, belki yardımcı olabilir. Lenovo Vantage kurup eski verimi alamadığını söylemişti arkadaş, kişisel bir sorun olup onu da aşacağını düşünüyorum. Zira aksini düşünmek kötü olur.

Yarın Shadow of the Tomb Raider da test edip farklı ayarlarda, bir de ben atayım fps değerlerini, merak ettim doğrusu, AC Valhalla'da Balanced modda 60 in altına düşmüyorum Ultra 2k ayarlarda, Performans modunda 70-75 görüyorum bazen...

Zaten max değerleri çok fırlamıyor oyunlarda. Ama darboğaz mı diyeyim bilmiyorum, ekran kartı kullanımında %10luk artış oluyor ve minimum fps değerleri fırlıyor resmen. Üstelik Ram öyle CL14 15 falan da değil. CL22^'den CL20 yedüşüyor

Stok ramler ile
1621123445963.png

Kingston ramler ile

1621123494672.png

Zaten max değerleri çok fırlamıyor oyunlarda. Ama darboğaz mı diyeyim bilmiyorum, ekran kartı kullanımında %10luk artış oluyor ve minimum fps değerleri fırlıyor resmen. Üstelik Ram öyle CL14 15 falan da değil. CL22^'den CL20 yedüşüyor

Stok ramler ile
Eki Görüntüle 1025526

Kingston ramler ile

Eki Görüntüle 1025528
Yani oyun esnasında anlık düşüşler yaşıyoruz ama yine ortalama olarak aynı fpsleri alıyoruz sanırım. O Kingston sual ram 2bin TL civarı yemin ederim aklımı oynaticam yav. Kasa almadım diye pişman olmaya başladım. Ekran kalitesi tipi falan çok hoşuma gitmişti ama destikce problemleri çıkıyor...
İlerde bu stok ramleri satabilirsek 2.el satıp bu kingstoni alicaz gibi. Jarrod Çarşamba incelemeyi atsın bakalım önce.

@pitpakit Hocam yüklü gelen cihazlarda özel bir Windows dağıtımı olabilir. FreeDos ürünlerde böyle bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. En azından almadan önce veya aldığınızda kargo aşamasında mümkünse sürücüleri hazır edin. Lenovo System Update adında bir araç var, belki yardımcı olabilir. Lenovo Vantage kurup eski verimi alamadığını söylemişti arkadaş, kişisel bir sorun olup onu da aşacağını düşünüyorum. Zira aksini düşünmek kötü olur.
İşte ben de ondan korkuyorum bu kişisel sorunu yaşamak çok mümkün. Biz de freedostan windows kurup bilgisayarı açsak arkadaşla aynı şeyleri yapacağız. Yani sürücüleri hazır edelim de, o sürücüler performansı mahfetmiş. Doğru sürücüler sadece fabrika çıkışında var bunun acil çözülmesi lazım.

Bir de vantage'si var system update'i var acaba hangisini kurmamız en doğrusu bilmiyoruz ki. İşin kötü yanı ise bu kadar driver karmaşası olan laptopla beraber aynı driver sorunu amd işlemcisinde de var. 500 tane şey kuruyor birbiriyle çakışıyor mu hiçbir fikrim yok. İşin gerçeğine dönecek olursak binlerce para verip bayağı rezillik çekeceğiz kesin.

Yani oyun esnasında anlık düşüşler yaşıyoruz ama yine ortalama olarak aynı fpsleri alıyoruz sanırım. O Kingston sual ram 2bin TL civarı yemin ederim aklımı oynaticam yav. Kasa almadım diye pişman olmaya başladım. Ekran kalitesi tipi falan çok hoşuma gitmişti ama destikce problemleri çıkıyor...
İlerde bu stok ramleri satabilirsek 2.el satıp bu kingstoni alicaz gibi. Jarrod Çarşamba incelemeyi atsın bakalım önce.

Aynen öyle, %1 dedikleri şey bu sanırım benim de tam bilgim yok. Benim canımı sıkan ise şu, oyun konusunda tecrübeli bilen biri anlatsın bana, şimdi bu ramler ile düşük fps alıyoruz max da 10fps 'i geçmiyor ama minimum da 30'a kadar fark var.

İlerde 2 3 sene sonra çıkacak oyunlarda. Bu ram değiştiren adam minimum 30fps görür halde oynayacaksa biz ara ara kasmalar takılmalar mı yaşayacağız ?

Bir de ram alırken dikkat etmek lazım. Çok ram seçiyor AMD iyice araştırmadan almamalı.

Yani aklıma tek yatan şey, laptopla mining işine girmek. 3 4 ay sonra da upgrade etmek.

Şöyle piyasaya bakınıyorum ve artık yoruldum 4 gündür başım ağıyor dikkatli dikkatli araştırmaktan. İade ettik diyelim, yerine ne alacağız. %100srgb olması ve 32gb ram olması şart ileride ram satıp upgrade etmek zorunda kalmayalım. Ha ancak çok kelepir olursa 16gb da olur yine de iş görür photoshop ve render programlarında.

Asusların alayı kötü panelle geliyor, çoğunda numpad yok en nefret ettiğim, mux yok(gerçi bizde de yok gibi şu anda 🤣 )
MSI desen pahalı zaten ama eksiği nedir bilemiyorum. Orta seviyelerinde panelleri nasıldır.
İntel versiyon beklesek legion yine benzer ramle gelir herhalde.

Acaba topluca isyan edip, servisten ram değişimi mi talep etsek 🤣

3060'lı model 2K Ultra RDR2 de AVG: 50 FPS alıyormuş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar bir de 3060'lı modellerde 2K panel mi var? Yurt dışında hep öyleymiş galiba, en azından izlediğim videolarda. Bu arada cihazın sıcaklık değeri de bana çok iyi geldi. Attığım testlerde bakarsınız, yorum yaparsınız. 3DMark'ta bile 89 dereceydi. 3060'lar gelsin ben de alacağım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buradan Türkiye'deki Lenovo yetkililerine sesleniyorum. Doların 10 TL olmasını mı bekliyorsunuz? Cihaz var satışa koyamadılar bir türlü. Hele ki MediaMarkt'ın eline kaldık mı... İşte o zaman s...
ASUS'un yaptığı lansman indirimi gibi bir şeyle bari bu hatalarını telafi etseler. Bu hiç hoş bir şey değil hele ki dolar 8.5 iken. Vergilerden zaten bahsetmiyorum. Cihaz Tayland da 11 bin tl şaka gibi. burada kim bilir ne olur

Son düzenleme:
Aynen öyle, %1 dedikleri şey bu sanırım benim de tam bilgim yok. Benim canımı sıkan ise şu, oyun konusunda tecrübeli bilen biri anlatsın bana, şimdi bu ramler ile düşük fps alıyoruz max da 10fps 'i geçmiyor ama minimum da 30'a kadar fark var.

İlerde 2 3 sene sonra çıkacak oyunlarda. Bu ram değiştiren adam minimum 30fps görür halde oynayacaksa biz ara ara kasmalar takılmalar mı yaşayacağız ?

Bir de ram alırken dikkat etmek lazım. Çok ram seçiyor AMD iyice araştırmadan almamalı.

Yani aklıma tek yatan şey, laptopla mining işine girmek. 3 4 ay sonra da upgrade etmek.

Şöyle piyasaya bakınıyorum ve artık yoruldum 4 gündür başım ağıyor dikkatli dikkatli araştırmaktan. İade ettik diyelim, yerine ne alacağız. %100srgb olması ve 32gb ram olması şart ileride ram satıp upgrade etmek zorunda kalmayalım. Ha ancak çok kelepir olursa 16gb da olur yine de iş görür photoshop ve render programlarında.

Asusların alayı kötü panelle geliyor, çoğunda numpad yok en nefret ettiğim, mux yok(gerçi bizde de yok gibi şu anda 🤣 )
MSI desen pahalı zaten ama eksiği nedir bilemiyorum. Orta seviyelerinde panelleri nasıldır.
İntel versiyon beklesek legion yine benzer ramle gelir herhalde.

Acaba topluca isyan edip, servisten ram değişimi mi talep etsek 🤣
Formattan sonra driver güç ayarı sorununuz vardı. Devam ediyor mu, çözebildiniz mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı