2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

@yazilimcionline hocam evet aletin driver sorununu çözebildiniz mi? Şu an aslında alıp almama konusundaki en kritik şey bu sanırım. Eğer windows atsak içine driverları kuramayacaksak gerçekten sıkıntı

Formattan sonra driver güç ayarı sorununuz vardı. Devam ediyor mu, çözebildiniz mi?

@yazilimcionline hocam evet aletin driver sorununu çözebildiniz mi? Şu an aslında alıp almama konusundaki en kritik şey bu sanırım. Eğer windows atsak içine driverları kuramayacaksak gerçekten sıkıntı

Çözdüm hocam, discord'da bir arkadaş görmüş buradaki konuda yazdığımı. Bana kendi klasöründeki aslında benim de formattan önce yedekleyip denediğim LenovoPowerPlans klasörünü yolladı.

Umutsuzca C ye bile atmadan direkt çalıştırdım. 3 Güç planını da yükledi. Sonra tekrar yeniden başlattım. Vantage tanıdı hepsini. FN+Q çalışıyor artık ve vantage 'de 3.19 yerine 4,45Ghz olarak gözüküyor işlemci. Silent mode'a geçip 1,08ghz'e de düşürüyor.

Yalnız FN tuşları ile ayar yapınca, o ayarın ekranda gözüken simgesini çıkartmayı başaramadım. Vantage ile bağımsızdı herhalde o. Örneğin kamera açıp kapatınca ya da modlar arası geçiş yapınca gözüken beyaz simge.

Yalnız GPU neden sürekli çalışıyormuş gibi gözüküyor anlamadım. Vram da bazen sona dayanıyor sürekli 7000mhz de kalıyor sonra düşüyor. Format atmayanlar da da öyle mi bir bakabilirler mi ? Sürücü silip yükleyeyim ona göre.

1621164426355.png

Çözdüm hocam, discord'da bir arkadaş görmüş buradaki konuda yazdığımı. Bana kendi klasöründeki aslında benim de formattan önce yedekleyip denediğim LenovoPowerPlans klasörünü yolladı.
Freedos kuracaklar için bir yere yükleyip paylaşsanız aslında klasörü güzel olur. Gerçekten saçmalık driver olarak indirip kurulamaması

Format atarken otomatik driver kurulumu ve bunun harici yapmanız gereken bir şey oldu mu? Ben de temiz kurulum yapacağım ileride.

Yalnız FN tuşları ile ayar yapınca, o ayarın ekranda gözüken simgesini çıkartmayı başaramadım. Vantage ile bağımsızdı herhalde o. Örneğin kamera açıp kapatınca ya da modlar arası geçiş yapınca gözüken beyaz simge.
https://www.microsoft.com/store/productId/9PCMMNB260TX yükleyebilir misiniz bu program sağlıyor onu
Freedos kuracaklar için bir yere yükleyip paylaşsanız aslında klasörü güzel olur. Gerçekten saçmalık driver olarak indirip kurulamaması
Bunu yazmak lazım globaldeki Lenovo iletişimine aslında düzeltiyorlar genelde. Bir de Lenovo genelde bilgisayarlara özel Windows ISO'su yapıyor orada olabilir o dosyalar varsayılan olarak.

Aynen öyle, %1 dedikleri şey bu sanırım benim de tam bilgim yok. Benim canımı sıkan ise şu, oyun konusunda tecrübeli bilen biri anlatsın bana, şimdi bu ramler ile düşük fps alıyoruz max da 10fps 'i geçmiyor ama minimum da 30'a kadar fark var.

İlerde 2 3 sene sonra çıkacak oyunlarda. Bu ram değiştiren adam minimum 30fps görür halde oynayacaksa biz ara ara kasmalar takılmalar mı yaşayacağız ?

Bir de ram alırken dikkat etmek lazım. Çok ram seçiyor AMD iyice araştırmadan almamalı.

Yani aklıma tek yatan şey, laptopla mining işine girmek. 3 4 ay sonra da upgrade etmek.

Şöyle piyasaya bakınıyorum ve artık yoruldum 4 gündür başım ağıyor dikkatli dikkatli araştırmaktan. İade ettik diyelim, yerine ne alacağız. %100srgb olması ve 32gb ram olması şart ileride ram satıp upgrade etmek zorunda kalmayalım. Ha ancak çok kelepir olursa 16gb da olur yine de iş görür photoshop ve render programlarında.

Asusların alayı kötü panelle geliyor, çoğunda numpad yok en nefret ettiğim, mux yok(gerçi bizde de yok gibi şu anda 🤣 )
MSI desen pahalı zaten ama eksiği nedir bilemiyorum. Orta seviyelerinde panelleri nasıldır.
İntel versiyon beklesek legion yine benzer ramle gelir herhalde.

Acaba topluca isyan edip, servisten ram değişimi mi talep etsek 🤣
Ben baya memnunum, şahsen sene olmuş 2021 hala 1080p monitör almak saçma geldi bana. Ayrıca bir önceki notebook MSI Stealth Pro 17 inch 1060 6gb versiyonu almıştım, fanlarda 2 kere arıza verdi, 1 sene olmadan update kestiler falan. MSI'da titanic gibi düşünmemek lazım. Alacak bir alternatif harbi yok, kasa diyorum ama 2k monitör olupta 27inchin altında olan ips monitörde bulamıyorsun :d Acayip ilginç bir piyasa :D Bekleyelim bir incelemeler yayınlansın yani %10 kayıp dünyanın sonu değil ele para geçince ramleri yenileriz...

Upload ettim
Format atarken otomatik driver kurulumu ve bunun harici yapmanız gereken bir şey oldu mu? Ben de temiz kurulum yapacağım ileride.

https://www.microsoft.com/store/productId/9PCMMNB260TX yükleyebilir misiniz bu program sağlıyor onu

Bunu yazmak lazım globaldeki Lenovo iletişimine aslında düzeltiyorlar genelde. Bir de Lenovo genelde bilgisayarlara özel Windows ISO'su yapıyor orada olabilir o dosyalar varsayılan olarak.

Çalıştı hocam. Aslında bunları işte lenovonun mağazadan otomatik çekmesi lazım. Ya da indireyim mi diye soracak. Tek tek buluyoruz. Şu anda bir eksik kalmadı gibi. x-rite ı kuracağım bir de bakalım. Bizim diverlarda yok legion 7 den indireceğim.

Ben baya memnunum, şahsen sene olmuş 2021 hala 1080p monitör almak saçma geldi bana. Ayrıca bir önceki notebook MSI Stealth Pro 17 inch 1060 6gb versiyonu almıştım, fanlarda 2 kere arıza verdi, 1 sene olmadan update kestiler falan. MSI'da titanic gibi düşünmemek lazım. Alacak bir alternatif harbi yok, kasa diyorum ama 2k monitör olupta 27inchin altında olan ips monitörde bulamıyorsun :d Acayip ilginç bir piyasa :D Bekleyelim bir incelemeler yayınlansın yani %10 kayıp dünyanın sonu değil ele para geçince ramleri yenileriz...

Vallahi aynen öyle. Demin MSI gp66 mı ne onu gördüm. Nerede paylaşmışlar unuttum, 22bine düşmüş. %100srgb miş neyse ama FHD bir de numpad yok, 16gb, 512ssd. Şimdi günlük kullanımda gereksiz geliyor ama iş yaparken numpad çok iş görüyor klavyede.

Ama tabi artıları 11inci nesil, yeni özellikler, gpu cpu paylaşımı, kaliteli bir klavye. Yani ekran çözünürlüğü ve numpad'i kafaya takmayan birini cezbeder. Ben bile iklemdeyim ama 22bin. Sonunda alacağın performans 22bine değecek mi o var. Oyunda 10fps yüksek alabilmek için de değmez yani bence. Ancak işte dediğim gibi kaliteli bir klavye tek nokta RGB var.

Upload ettim

Çalıştı hocam. Aslında bunları işte lenovonun mağazadan otomatik çekmesi lazım. Ya da indireyim mi diye soracak. Tek tek buluyoruz. Şu anda bir eksik kalmadı gibi. x-rite ı kuracağım bir de bakalım. Bizim diverlarda yok legion 7 den indireceğim.

Vallahi aynen öyle. Demin MSI gp66 mı ne onu gördüm. Nerede paylaşmışlar unuttum, 22bine düşmüş. %100srgb miş neyse ama FHD bir de numpad yok, 16gb, 512ssd. Şimdi günlük kullanımda gereksiz geliyor ama iş yaparken numpad çok iş görüyor klavyede.

Ama tabi artıları 11inci nesil, yeni özellikler, gpu cpu paylaşımı, kaliteli bir klavye. Yani ekran çözünürlüğü ve numpad'i kafaya takmayan birini cezbeder. Ben bile iklemdeyim ama 22bin. Sonunda alacağın performans 22bine değecek mi o var. Oyunda 10fps yüksek alabilmek için de değmez yani bence. Ancak işte dediğim gibi kaliteli bir klavye tek nokta RGB var.
Hocam senin touchpad nasildi, yamuk muydu benimki gibi?
Bir ss atabilir misin?

Upload ettim

GP76 (17.3) var NumPad'li ama daha pahalı 1080p olayı kişisel biraz, karşılığında 240Hz sunuyor. Klavyesi cidden harika. 76 modeli 16/512 22000 civarına yaklaşırsa alacağım 1TB olana bütçem yetiyor ama pahalı oluyor sırf 512 için, kendim alıp 1TB takarım daha ucuza geliyor. RAM 8x2 şeklinde bu biraz maliyetli ilerisi için upgrade falan ama hangi oyun 32 kullanıyor desem en fazla Flight Sim. Render falan hakkında bilgim yok. Upgrade garanti bozmuyor birde MSI'da diye biliyorum.

FHD bir de numpad yok, 16gb, 512ssd
Bu 4'lü kullanım kalitesini çok düşürür bu yüzden Legion aldım ben de, maalesef herkes kağıt üzerine baktığı için kısacak yer olarak ekranı ve SSD'yi buluyorlar.
Aslında bunları işte lenovonun mağazadan otomatik çekmesi lazım.
Maalesef kullandığım çoğu Store driverlı laptop bu şekilde çözemediler marka çok fark etmiyor.

Bu 4'lü kullanım kalitesini çok düşürür bu yüzden Legion aldım ben de, maalesef herkes kağıt üzerine baktığı için kısacak yer olarak ekranı ve SSD'yi buluyorlar.

Maalesef kullandığım çoğu Store driverlı laptop bu şekilde çözemediler marka çok fark etmiyor.
Asus bile çekmiyordu. Hatta armory crate lazım ve indirme sayfası yok, uninstaller'ı aratıp oradan installer'ı buldum ben iki formatta da.

Tabii sadece onu kurmak yetiyordu. Ben aldıktan sonra ne kurmam gerek diye size danışacağım kafam çok karıştı :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı