2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Hocam senin touchpad nasildi, yamuk muydu benimki gibi?
Bir ss atabilir misin?
Şurad klavyemde olan ama şimdi geçen bir ses sorunu için video çekmiştim. Ses problemi geçi nedense. Isınınca mı oluyor anlamadım. Dünden beri hiç yok . Touchpad kısmına bakabilirsin. Bendeki senin kadar değil sanırım. Ama herkesin cihaz da var bu anladığım kadarıyla. Çünkü plastik klavye tepsisi kullandıkları için metal gibi dümdüz olmuyor. Her yeri metal yapmışın burayı da yap çok mu zor. Zaten ramlerden tek nokta rgb klavyeden kısmışsın :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GP76 (17.3) var NumPad'li ama daha pahalı 1080p olayı kişisel biraz, karşılığında 240Hz sunuyor. Klavyesi cidden harika. 76 modeli 16/512 22000 civarına yaklaşırsa alacağım 1TB olana bütçem yetiyor ama pahalı oluyor sırf 512 için, kendim alıp 1TB takarım daha ucuza geliyor. RAM 8x2 şeklinde bu biraz maliyetli ilerisi için upgrade falan ama hangi oyun 32 kullanıyor desem en fazla Flight Sim. Render falan hakkında bilgim yok. Upgrade garanti bozmuyor birde MSI'da diye biliyorum.

GP76 nın i7 11 nesili satışta sanırım ama 25bin ya. 1TB ssd olanı var itopya da. 512sini bulamadım belki TR ye 512gelmez. Kampanyalar ile düşer mi bilinmez ama artabilme ihtimali bu ekonomide daha ağır basıyor.

Yani düşününce de işin sonu yok. Nankörlük mü ediyoruz diyorum bazen, 3 daha koy şunu al 5 daha koy şunu al diye diye. Satıcıların oyununa geliyor gibiyiz. Bütçe problemi yoksa elbette tartışmak bile anlamsız da. Ben laptop bozulunca off fiyatlara bak 7 8 bin olmuş derken i5 yetmez i7 olsun dedim sonra ryzen gördüm, 4800h modelini aldım geri iade ettim yenisi çıkacak dedim aylarca bekledim, bütçemi 15 16 ya zorlarım derken, ekran kalitelerine kafaya taktım. çoğu cihaz leş gibiydi çünkü. En sonunda hiç aklımda olmayan, 2011 de araba aldığım bir bütçeye laptop aldım. 🤣

Şimdi de klavyesi tek nokta rgb olsun, 11inci nesil %10 daha performans versin, arada alt tarafı indirim olursa da 2 3 bin fark olacak derken 20 değiil 22 23binleri telaffuz eder duruma geliyoruz.

Bence 20bin iyi bir donanım denk getirilirse özellikle de ekranına sürekli bakacağın bir ürünün ekranı iyiyse. Kabul edilebilir. Ama dediğim gibi bütçe kısıtı varsa f\p dengesi düşünülüyorsa 20 bin üstü fiyatlar için bence artık masaüstü düşünülmeli. Hadi indirimle dediğin gibi MSI denk gelirse 21 22 bine kabul edilir klavye biraz daha OC 'a izin veren donanım ile.

Ben iade edersem eğer masaüstü araştıracağım. İade etme oranım düşük gerçi ama 20 bin altına bu kasa ekran kalitesinde bu donanım performansını verecek F\P ürünü cihaz bulunamayacağına göre 20bin üstüne de çıkmak gereksiz.

Bu 4'lü kullanım kalitesini çok düşürür bu yüzden Legion aldım ben de, maalesef herkes kağıt üzerine baktığı için kısacak yer olarak ekranı ve SSD'yi buluyorlar.

Maalesef kullandığım çoğu Store driverlı laptop bu şekilde çözemediler marka çok fark etmiyor.

Yani aslında kıstıkları gibi fiyatları da makul düzeye inse hiç problem değil. Değişmesi muhtemel parçaları düşük tutup, ana bileşenler sağlam olsa gerisi kolay. Fiyatı ciddi anlamda aşağı çekeceklerse 256gb ssd koysunlar hiç problem değil. İsterse 8GB ram koysunlar.

Mesela yıllardır çözülemeyen problem. Laptop piyasasının baş ağrısı. Değiştirilemeyen GPU CPU. Yani bunun masaüstü gibi yapılamamasındaki etken nedir anlamadım yıllarca. ultrabooklar da anlarım da, Oyun laptopları zaten daha hantal oluyor. Laptop gpu cpu'da satılabilir çok rahat şekilde.

Benim aklıma takılan nokta, ileride harici ekran kartı takmak ister miyim acaba düşüncesi. Çünkü AMD laptoplara yapamıyoruz sanırım. thunderbolt gerekli, o arayüz de intel'de var sadece. Gerçi onunda sırf kutusu 4 bindi bir ara. 😆

Discord da da şöyle bir olay gördüm. Bir arkadaş söyledi. Önceden anlamadım sonra dikkatli bakınca gördüm. Parlaklığı iyice kısın ya da tamamen kapatın ekranı. Güçlü bir fener ya da tel ışığı ile bakın. Sol ksımda çizgiler var. Acaba ışık ile ekranın arkasında kablo fakan gidiyor onları mı görüyoruz anlamadım :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

@Batucloud hocam şu touchpad'in bir kısmının içeri aşırı göçük olması durumu benim asus laptopta da vardı. Lenovoya özel bir olay değil. Bendeki de sağ alt tarafa doğru göçüktü yanlış hatırlamıyorsam
@yazilimcionline hocam muhtemelen istemezsiniz harici gpu takmak. Çünkü performans olarak düşüş oluyor o da yaklaşık laptoplardaki GPU'nun performansına denk geliyor. Elinizdeki laptopu satar masaüstüne döner veya yeni laptop alırsınız oraya harcayacağınız paraya tahminen

Şurad klavyemde olan ama şimdi geçen bir ses sorunu için video çekmiştim. Ses problemi geçi nedense. Isınınca mı oluyor anlamadım. Dünden beri hiç yok . Touchpad kısmına bakabilirsin. Bendeki senin kadar değil sanırım. Ama herkesin cihaz da var bu anladığım kadarıyla. Çünkü plastik klavye tepsisi kullandıkları için metal gibi dümdüz olmuyor. Her yeri metal yapmışın burayı da yap çok mu zor. Zaten ramlerden tek nokta rgb klavyeden kısmışsın :D

GP76 nın i7 11 nesili satışta sanırım ama 25bin ya. 1TB ssd olanı var itopya da. 512sini bulamadım belki TR ye 512gelmez. Kampanyalar ile düşer mi bilinmez ama artabilme ihtimali bu ekonomide daha ağır basıyor.

Yani düşününce de işin sonu yok. Nankörlük mü ediyoruz diyorum bazen, 3 daha koy şunu al 5 daha koy şunu al diye diye. Satıcıların oyununa geliyor gibiyiz. Bütçe problemi yoksa elbette tartışmak bile anlamsız da. Ben laptop bozulunca off fiyatlara bak 7 8 bin olmuş derken i5 yetmez i7 olsun dedim sonra ryzen gördüm, 4800h modelini aldım geri iade ettim yenisi çıkacak dedim aylarca bekledim, bütçemi 15 16 ya zorlarım derken, ekran kalitelerine kafaya taktım. çoğu cihaz leş gibiydi çünkü. En sonunda hiç aklımda olmayan, 2011 de araba aldığım bir bütçeye laptop aldım. 🤣

Şimdi de klavyesi tek nokta rgb olsun, 11inci nesil %10 daha performans versin, arada alt tarafı indirim olursa da 2 3 bin fark olacak derken 20 değiil 22 23binleri telaffuz eder duruma geliyoruz.

Bence 20bin iyi bir donanım denk getirilirse özellikle de ekranına sürekli bakacağın bir ürünün ekranı iyiyse. Kabul edilebilir. Ama dediğim gibi bütçe kısıtı varsa f\p dengesi düşünülüyorsa 20 bin üstü fiyatlar için bence artık masaüstü düşünülmeli. Hadi indirimle dediğin gibi MSI denk gelirse 21 22 bine kabul edilir klavye biraz daha OC 'a izin veren donanım ile.

Ben iade edersem eğer masaüstü araştıracağım. İade etme oranım düşük gerçi ama 20 bin altına bu kasa ekran kalitesinde bu donanım performansını verecek F\P ürünü cihaz bulunamayacağına göre 20bin üstüne de çıkmak gereksiz.

Yani aslında kıstıkları gibi fiyatları da makul düzeye inse hiç problem değil. Değişmesi muhtemel parçaları düşük tutup, ana bileşenler sağlam olsa gerisi kolay. Fiyatı ciddi anlamda aşağı çekeceklerse 256gb ssd koysunlar hiç problem değil. İsterse 8GB ram koysunlar.

Mesela yıllardır çözülemeyen problem. Laptop piyasasının baş ağrısı. Değiştirilemeyen GPU CPU. Yani bunun masaüstü gibi yapılamamasındaki etken nedir anlamadım yıllarca. ultrabooklar da anlarım da, Oyun laptopları zaten daha hantal oluyor. Laptop gpu cpu'da satılabilir çok rahat şekilde.

Benim aklıma takılan nokta, ileride harici ekran kartı takmak ister miyim acaba düşüncesi. Çünkü AMD laptoplara yapamıyoruz sanırım. thunderbolt gerekli, o arayüz de intel'de var sadece. Gerçi onunda sırf kutusu 4 bindi bir ara. 😆

Discord da da şöyle bir olay gördüm. Bir arkadaş söyledi. Önceden anlamadım sonra dikkatli bakınca gördüm. Parlaklığı iyice kısın ya da tamamen kapatın ekranı. Güçlü bir fener ya da tel ışığı ile bakın. Sol ksımda çizgiler var. Acaba ışık ile ekranın arkasında kablo fakan gidiyor onları mı görüyoruz anlamadım :D

İncehesap 23000 yazmış 76'ya hayret indiriyorlar yavaştan.
Hocam ben laptop alma hevesine 2060 ile başladım şuan ki durum bu...
76 alsam şimdi içimden ses 3070 Super/Ti bekle diyor hadi bekledim 4000 bekle diyecek :D Foruma girdiğimden beri oyunları Afterburner açık oynuyorum o zamandan beri çok takıyorum bu işleri :D

İncehesap 23000 yazmış 76'ya hayret indiriyorlar yavaştan.
Hocam ben laptop alma hevesine 2060 ile başladım şuan ki durum bu...
76 alsam şimdi içimden ses 3070 Super/Ti bekle diyor hadi bekledim 4000 bekle diyecek :D Foruma girdiğimden beri oyunları Afterburner açık oynuyorum o zamandan beri çok takıyorum bu işleri :D
Farklı ürünlere bakıyoruz sanırım benim dediğim halen 25 binde :D

Vallahi aynen öyle. 1660 sonra 1660ti derken i7 rtx lere geçtik.

Yalnız şu coil whine eskiden hiç yoktu bende. Özellikle prizden çekince kesiliyor tamamen. Önceden çok farketmemiştim. Genelde kulağımı klavyeye dayayınca duyuyordum. Çok az vardı şimdi oturduğum yerden hisseder oldum, biraz yaklaşınca da duymaya başlıyorum. Formattan sonra mı oldu anlamadım. Bazen tamamen kesiliyor fanlar falan da durduğunda. Sonra tekrardan çıkmaya başlıyor.

Yani çoğu cihazda var gerçi rahatsız edici seviyede değil de. İlerde sorun yaratır mı bilemedim. Sesin belirginleşmesi garibime gitti.

Discord da da şöyle bir olay gördüm. Bir arkadaş söyledi. Önceden anlamadım sonra dikkatli bakınca gördüm. Parlaklığı iyice kısın ya da tamamen kapatın ekranı. Güçlü bir fener ya da tel ışığı ile bakın. Sol ksımda çizgiler var. Acaba ışık ile ekranın arkasında kablo fakan gidiyor onları mı görüyoruz anlamadım
:D :D aynı çizgileri 2 gün önce görüp korktum ama kablo onlar gördüğüm kadarı ile. Hiçbir şekilde görünmüyor ekran açık olunca. Yerleri de aynı.
Discord da da şöyle bir olay gördüm.
Discord grubu mu var laptop'un şaşırmam.

Farklı ürünlere bakıyoruz sanırım benim dediğim halen 25 binde :D

Vallahi aynen öyle. 1660 sonra 1660ti derken i7 rtx lere geçtik.

Yalnız şu coil whine eskiden hiç yoktu bende. Özellikle prizden çekince kesiliyor tamamen. Önceden çok farketmemiştim. Genelde kulağımı klavyeye dayayınca duyuyordum. Çok az vardı şimdi oturduğum yerden hisseder oldum, biraz yaklaşınca da duymaya başlıyorum. Formattan sonra mı oldu anlamadım. Bazen tamamen kesiliyor fanlar falan da durduğunda. Sonra tekrardan çıkmaya başlıyor.

Yani çoğu cihazda var gerçi rahatsız edici seviyede değil de. İlerde sorun yaratır mı bilemedim. Sesin belirginleşmesi garibime gitti.
Baktığım ürün bu.
C-State ayarı varsa onu kapatın hocam boşta daha çok çalışır işlemci ama Coil Whine kesilir diye biliyorum. Belki herkes yaza yaza psikolojik olmuş olabilir artık sesin artması 🤣 hiç duymadığım coil whine sesinin şuan ki laptopumda duymaya başladım :D

Baktığım ürün bu.
C-State ayarı varsa onu kapatın hocam boşta daha çok çalışır işlemci ama Coil Whine kesilir diye biliyorum. Belki herkes yaza yaza psikolojik olmuş olabilir artık sesin artması 🤣 hiç duymadığım coil whine sesinin şuan ki laptopumda duymaya başladım :D
Adamlar bir ürünün kaç kişi tarafından görüntülendiğini görüp ona göre gün içinde zam mı yaptılar alete ben mi yanlış görüyorum?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı