2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Isınmıyor buz gibidir kendisi performansı da çok iyidir. Max fanda 80 üstü görmez. Ortalama 70 civarı dolaşır Predator'de.

Tamamdır hocam ben o zaman Predator alıyorum bir de çok fazla soru soruyorum ama ne zaman çıkacağı bellimi peki bunların?

Eki Görüntüle 1079542

Eki Görüntüle 1079544

Intel işlemcili Lenovo laptoplar için tarih belli değil.

Legion 5 Pro için ise sonbahar dönemi deniyor sonbaharda gelecekse hiç gelmesin daha iyi.
Çok kötü yönetiliyor Lenovo Türkiye.

Bu arada bütçesi olan ve yurtdışından alabilecek arkadaşlar şunu öneririm:

i7-11800H, NVIDIA GeForce RTX 3070​

Güncel kurla 16600₺ civarına geliyor özelliklerine göre bayağı iyi fiyat, Tr MSI bu fiyata 3050 Ti satıyor ülkemizde 🤣

1624446460971.png

Daha önceki sorduğum sorunun yanıtını güncelliyorlar herhalde :D
Çok kötü yönetiliyor Lenovo Türkiye.

Bu arada bütçesi olan ve yurt dışından alabilecek arkadaşlar şunu öneririm:

i7-11800h, NVIDIA GeForce RTX 3070​

Güncel kurla 16600₺ civarına geliyor özelliklerine göre bayağı iyi fiyat, TR MSI bu fiyata 3050 Ti satıyor ülkemizde 🤣

Aldığım ilk MSI laptopun ekranıyla ilgili kötü bir anım bu durum hala aynı devam etmiyordur ama bir kere soğuttu kendinden.

İşlemci kaç W'ta çalışıyor hocam? Oto fanda normalde 90'a yaklaşıyordu ama 140W görünce GPU artık 70'leri inmesi normal.
İşlemci wattı hiç bakmadım. Fakat en sıcak çalışan oyun Warzone. 80-90 derece arasında çalışıyor bazen 94 görüyor.GPU sıcaklığı Warzoneda 65 derece görüyor.Ekran kartı hiç sıkıntı değil zaten.Warzone için undervolt mu yapsam bilemedim.

İşlemci wattı hiç bakmadım. Fakat en sıcak çalışan oyun Warzone. 80-90 derece arasında çalışıyor bazen 94 görüyor.GPU sıcaklığı Warzoneda 65 derece görüyor.Ekran kartı hiç sıkıntı değil zaten.Warzone için undervolt mu yapsam bilemedim.
Auto Fan yerine kendiniz RPM ayarlayın hocam 5000 civarı yapın ses hem çok olmaz sıcaklıklar azalır.

Anlaşılan Legion 5 Eylül'de gelir benim o kadar zamanım yok ya. Bana kaliteli soğutması güzel ful ayarlarda iyi FPS veren bir model önerir misiniz? 15.000 TL

Arkadaslar ben de Legion 5 Pro hakkindaki dusuncelerimi aciklayim. Oncelikle 1440p ekranin artilari oldugu kadar eksileri de var: Benim gordugum laptop ekraninda 1080p ile 1440p arasinda cok buyuk bir fark yok. Benim tecrubem asil o farka degdigi yer 24" ve ustu monitorler. Bu laptobu alirsaniz (Her ne kadar Youtube'da bazi kanallarda artik 1080p ustu cozunurlukler devri baslamis olsa da) cogu dizi ve filmi (en fazla) 1080p'de izleyeceksiniz. Artik oyunlar yeni nesil konsollarla beraber genisleyecek ve daha cok sistem gereksinimi istemeye baslayacaklar. Suan bile RDR2 ve Cyberpunk 2077 gibi oyunlarda 2K cozunurlukte 60fps almak icin ayar kismaniz gerekiyor. 1-2 yil sonra cogu oyunu 2K High ayarlarda oynamak yerine 1080p Ultra ayarlarda oynayabilirsiniz. Tabi 2K laptoplarda 1080p cozunurlukte oynarsaniz goruntude biraz da olsa bulaniklasma olacagini unutmayin. Bu arada forumlarda ve videolarda cok rastladigim: "Kod yazanlar icin (ekrani bolmek acisindan) 1440p alinmali." Tarzi yaklasimlari dogru bulmuyorum cunku kucuk ekran oldugundan yazilar net olsa bile okumak zor olacaktir. Daha once 1440p ekranli bir laptopla cok hasir nesir olmadiysaniz 1080p size fazlasiyla yeterli gelecektir. Yine de cok istenilirse 1080p bir laptop alip yanina 2K monitor almak cok daha mantikli olur diye dusunuyorum. Onun disinda Legion serisinin klavye tasarimi (bence) igrenc olmus. Cihaz her ne kadar cok kaliteli olsa da saydigim eksiler bazilarinizi alternatif laptoplar arastirmaya itebilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı