2021 Temmuz'da toplamak için parçaları şimdiden almak mantıklı mıdır?

haruntuna00

Hectopat
Daha fazla  
2021'in Temmuz ayında bilgisayarımı toplayacağım fakat dolar 7.8 oldu ve örneğin RX5500XT'nin fiyatı 100-150 TL arttı. Toplayacağım sistemin bazı parçalarını şimdiden almak mantıklı mıdır? Elimde 2500 TL var. O zamana kadar şimdiden aldığım parçalar eskir mi? B450M, R3 3100, GTX 1650/1660S/RX5500XT gibi parçalar düşünüyorum sistemimde.

2021'in temmuz ayında bilgisayarımı toplayacağım fakat dolar 7.8 oldu ve örneğin RX 5500 XT'nin fiyatı 100-150 TL arttı. Toplayacağım sistemin bazı parçalarını şimdiden almak mantıklı mıdır?

Dostum sana şöyle bir tavsiye verebilirim ama bir de dezavantajı var.
Ben 6 ay önce topladığım bilgisayarın parçalarını almaya yıl başında başladım. Önce alacağım parçaları rakipleri ile kıyasladım ve karar verdim daha sonra her hafta İncehesap'taki indirimlerden istediğim parçaların indirime girmesini bekledim. Acelem olmadığı ve zamana yaydığım için neredeyse bütün parçaları indirimde aldım toplamda sistem 13 bin TL'ye geliyordu ve ben 10 bin TL ile işin içinden çıktım. Yani mantıklı bir hareket indirimleri takip ederek yavaş yavaş dizmek. Dezavantajı ise şu ve aklından çıkarma; parçaları deneyemeyecksin yani bozuk ya da kusurlu bir ürün varsa bunu göremediğin için sistem tamamen toplandığında iade süreci geçmiş olabilir. Garantileri devam ediyor olur garantiye gönderebilirsin sadece.

Dolara çevir. Örneğin şuna R5 3600 1.8k ise dolara çevir. 2.2K olsa bile sana dokunmaz. Ama dolar düşmeye başlarsa direk al.
Parayı Dolar'a çevirip bekleyebilirsin.
Hocam en kötü ihtimalle dolar 2021 Haziran'da 10 olsa bile maksimum 700 TL kârım oluyor ama dolar 10 olunca parçaların fiyatı toplamda daha fazla artmaz mı? Yani zararda olmam mı?

Dolara çevir. Örneğin şuna R5 3600 1.8k ise dolara çevir. 2.2K olsa bile sana dokunmaz. Ama dolar düşmeye başlarsa direk al.

10 kuruşluk dolar artışının ürünlere yansıması çok çok daha fazla oluyor. Mantıklı bir şey değil. 25 Eylül dolar kuru 7,66 R5 3600 aynı gün 1747TL. Bugün dolar kuru 7,74 aynı ürün fiyatı 1822TL. Fiyat kaynağı olarak epey.com sitesini kullandım. Dolar kurundaki değişimin fiyata yansımasına bakabilirsiniz. Sana dokunmaz diyerek yanlış yönlendirmeyin.

Geri
Yukarı