2021 Vergileri

Zcherby

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Öncelikler selamlar arkadaşlar; yeni bütçeler, yeni vergiler açıklanmaya başladı gerek teknolojik ürünler gerek gümrük vergileri. Sizce ne kadarlık bir artış gösterecek? Düşünceleriniz nedir? Konuşalım istiyorum. Açıklanan bazı vergi zamları şu şekilde:

Yeni yılın sabahına yüzde 9.11'lik vergi, ceza ve harç zamlarıyla uyanacağız.
Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre, 1 Ocak 2021'den itibaren devletin halktan topladığı vergi ve harçlarla başta trafik cezası olmak üzere her türlü para cezaları yüzde 9.11 oranında artacak.

Ehliyet harçları da yüzde 9.11 artışla A sınıfı için 271 liraya, B sınıfı 820 liraya, 6 aylık pasaport harcı 227 liraya, 1 yıllık pasaportlar 331, 3 yıllık pasaportlar 770 liraya çıkacak. Tapu harcı da 381 lira olacak.

Her yıl ocak ve temmuz aylarında iki taksitte ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisine de yüzde 9.11 oranında zam gelecek.
1-3 yaş 1.600 cc araçlardan vergisiz fiyatı 51 bin 800 lirayı aşanların ödediği bin 678 liralık MTV, yeni yılda 56 bin 519 lirayı aşan araçlar için bin 831 liraya çıkacak.
Bu yılki vergisiz fiyatı 90 bin 800 lirayı aşan araçlar ödeyeceği MTV 3 bin 881 lira olacak.

Yeni yılda belediyelere ödenen Emlak Vergisine ise yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 4.55 oranında zam gelecek.
Konutlarda çevre temizlik vergisi, su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 51 kuruş, diğer belediyelerde 38 kuruş olarak tahsil edilecek.

6 aylık pasaport için harç bedeli 208,30 TL’den 227,27 TL’ye çıkacak.
1 yıllık pasaport için harç bedeli 304,40 TL’den 332,13 TL’ye çıkacak.
2 yıllık pasaport için harç bedeli 497 TL’den 542,27 TL’ye çıkacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yılbaşı zamlarını onayladı. Yılbaşından itibaren tüm maktu vergi cezalar yüzde 9.11 zamlanacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan indirim yetkisini bu sefer kullanmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
O kadar zam yapılacaksa asgari ücret 2000 USD kadar olmalı. Amerika kim ki derken iyiydi ama.

Diyecek bir şey yok kelimeler kifayetsiz. Azdan çok, çoktan az gidiyor bu düzen ne zaman değişecek merak ediyorum.

Bu kez fazla bir şey diyemeyeceğim çünkü salgında sağlığa da baya para harcanıyor. Bu vergiler 2021 için mazur görülebileceğini düşünüyorum. Fakat pandemi sonrası indirime gidilmezse o zaman sıkıntı.

Türk-İş Araştırmasına göre 2020 Ekim ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.482,28 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8.085,62 TL oldu.

Hocam indirime gidileceğini hiç sanmıyorum fakat yıllık giderlerin fazlalığının çözümü dar kesimide zora sokacak zamlar mıdır ? Böylesi bir durumda hemde.

Geri
Yukarı