2021 yeni Fiat Egea satışa sunuldu!

Ben yine de hiçbir arabaya teneke denilmemesi taraftarıyım. Zaten önceki mesajlarımda da söylediğim gibi bu araba'nın alım kriterleri farklı. Sıfır olsun, bana 5-6 sene problem çıkarmasın, bagajı olsun, şehir içinde kullanabileyim, senede 1-2 kere de uzun yola giderim bana yeter diyen insanların tercih ettiği bir araba ve bu şekilde düşünüp alan arkadaşlara saygısızlık edip teneke demek bana doğru gelmiyor.

Benim Egea da kızdığım nokta neden 2 hava yastığı ile satıyorsunuz. Bildiğim kadarıyla en baz paket olan Easy modelinde HALA 2 hava yastığı var. 2 bin lira fazla iste ki zaten rakiplerinden ucuza satıyorsun ama en azından 4 hava yastığı koy.

Günün sonunda ben tercih eder alır mıydım diye düşünüyorum. 1.4 Fire motor zaten tercih etmezdim yerine 1.3 Mjet veya 1.0 Turbo tercih ettiğinde fiyat 175 ila 200 arasında değişiyor. Ki dizellerin artık üretimden kalkması ve ben de sıfır aldığım araca en az 5 sene bineceğimi hesap ederek 5 sene sonunda dizel'in akıbeti belli olmaması sebebiyle 1.0 Turbo olan motoru tercih etmem gerekirdi diye düşünüyorum.

Fakat......

Açıkçası 200 bin verdikten sonra da gerekirse B sınıfının (benim gözümde) liderlerinden Clio 1.0 TCE ve otomatik vites hem de icon paket alabiliyorum, ya da yeni Corsa 1.2 Turbo otomatikte başlangıç paket alabiliyorum. Hatta Egea gibi manuel istedikten sonra o kadar çok seçenek çıkıyor ki. Yine Opel'de Crossland alınabilir, Renault'ta Megane 1.3 TCE veya Captur, Kia da yine 1.0 T-GDI Stonic gibi hem C segment veya B SUV manuel vites seçenekler var hem de B sınıfı ama dolu paket hem üzerine de otomatik seçenekler var.

Otomobiller hakkında gördüğüm en garip tartışma olabilir bu konudaki, arkadaşlar Egea'nın satıldığı fiyat bandında ülkemizde kaç tane çok sağlam sıfır araba var? Parası olup da ikinci el araba alacak kişi elbette daha dayanıklı bir araba alabilir fakat söz konusu düşük segment sıfır arabalar. Bundan 40 yıl önce üretilmiş yüksek sınıf bir arabayla düşük sınıf sıfır bir arabanın dayanıklılığını karşılaştırmak neden? Evet Egea güvenlik anlamında iyi olmayabilir fakat ülkemizdeki en uygun sıfır arabalardan biri, alan kişi de biliyor çok sağlam olmadığını yani içiniz rahat olsun.

Konfor olarak sedanı fena değilmiş ama güvenlik olarak biraz kötü bazı kazalarda hava yastığı açılmamış. Tipini de beğeniyorum. Ama cidden şu fiyatlar çok yazık. Şu segmentteki arabaya yakışmayacak fiyat. 10 kat azalsa yine de kötü o derece. ABD'de bir hamburgercide çalışan 2500-3000 birim kazanıp 23000 birime sıfır Passat alırken bizim şu arabalara şu paraları vermemiz inanılır gibi değil. Hala herkesin elinde 5 bin liralık telefonlar var diye övünen zihniyette kafalar varken normal yani o telefonların yurt dışında 200-300 birim olduğundan habersiz.😂 Sağlık bedava diyeceklere de arabadan cebime 200.000 birim kalacaksa gidip o 200.000 birimin(arabadan arabaya değişir Passat'ta bu birim 400.000 farka kadar çıkıyor) 5000 birimine en kral sağlık sigortasını yaptırırım yeter ki hayat o kadar ucuz olsun. Daha kötü olacak bu arada alacak olan var ise elini çabuk tutsun.

Son düzenleme:
Euro NCAP test kriterlerinin sürekli değiştiğinden haberi olmayanların yaptığı bilgisizce yorumlardan gına geldi artık. İnsan bir açar araştırır.

Cruze'un teste girdiği sene çarpışma önleme sistemleri şimdiki gibi miydi? Acil fren destek sistemi, çarpışma önleme sistemi, şerit değiştirme ve kör nokta sistemleri mi vardı arabalarda? O dönemlerde arabaların 4 yıldızı platform ve çarpışma güvenliği, 1 yıldız da o dönemin ek güvenlik sistemlerinden geliyordu. Neydi o ek güvenlik sistemleri? Bildiğin aktif kemer sistemi, fazla hava yastıkları, ABS/ESP gibi şeyler. Bu arada Cruze bunun istisnasıdır çünkü platformu Opel gibi en başarılı platformlardan bazılarını yapan bir firma tarafından tasarlanmıştır, Fiat maalesef platform tasarımında hiçbir zaman Opel kadar iyi olmadı. PSA'nın Opel'i almasının nedeni de bu konudaki başarısıdır, aldığı gibi neleri değiştirdiklerini görüyoruz zaten. Cruze ise Egea/Tipo/Dodge'un 1 kademe daha fazla fiyatına satılıyor Dünya çapında.

Egea teste girdiği zaman ise platform ve çarpışma güvenliği yıldızı düştü çünkü "çarpışma önleme" sistemleri daha fazla önem kazandı. Aktif çarpışma önleme sisteminden tut şerit ve kör nokta yardımcısına kadar bir sürü kriter "kaliteli C segmenti" arabalarında neredeyse standart olarak verilmeye başlandı. Arada şöyle bir fark var; o arabaların satış fiyatları 18-20 bin $ civarından başlıyorken, Fiat Tipo/Dodge 13-14 bin $ civarlarından satılıyor! Bu arabanın çarpışma anındaki platform güvenliği, Cruze'un teste girdiği dönemde test edilmiş olsaydı 4 yıldız alacaktı ve ek güvenlik paketli hali 5 yıldız alacaktı. Fiyatının UCUZ olması mecburi olduğu için kendi geliştirildiği dönem içinde bazı standart güvenlik sistemlerinden feragat edilmesi gerekiyor, yapılmazsa bu arabanın fiyatı da Corolla, Focus düzeylerinde olur zaten! 2009 Cruze'u şu anda teste soksan alacağı yıldız sayısı da 3 ya da 4 çünkü bir sürü güvenlik donanımı şimdiki standartlarda mevcut değil. ISOFIX sayısı farkı bile bir arabanın yıldız sayısını değiştirebilecek bir kriter şu anda, hâlâ 10-15 yıl önceki arabaların güvenlik yıldızlarını gösteriyorsunuz. O arabaların HİÇBİRİ şu andaki standartlarda 5 yıldız alamaz.

Kaza anında bu arabanın içindekileri koruma oranı günümüzdeki standartlarda yeterli, geçmiş dönemlerin arabalarından ise çok daha iyi. Teneke dediğiniz arabanın platformunu Jeep Renegade ve Jeep Compass da kullanıyor, onlara da teneke desenize... Aradaki fark BÜTÇE, Egea/Tipo/Dodge normal Dünya şartlarında aynı sınıftaki arabaların %25-30 kadar daha düşük bir fiyatına satılıyor, bunu yapmak için de bazı donanımlardan feragat etmek zorunda. Yoksa bu araba zaten düşük bütçeli küçük aile arabası sınıfına giremez, akıl var mantık var. Bir şeyi eleştirirken önce kriterlerine bakın.

Kriter bilmezsiniz, araba segmentasyonlarını bilmezsiniz, platformları bilmezsiniz, çarpışma güvenlik test kriterlerini bilmezsiniz, o test standartlarının her yıl değiştiğini bilmezsiniz. Bilmediğiniz konu hakkında boş boş konuşursunuz. Bundan sonra bir konuda bu arabaya teneke diyenler, aynı platformu kullanan ve çok daha pahalı olan Jeep Renegade ve Compass için de teneke demezse benden çekecekleri var.

Son düzenleme:
Euro NCAP test kriterlerinin sürekli değiştiğinden haberi olmayanların yaptığı bilgisizce yorumlardan gına geldi artık. İnsan bir açar araştırır.

Cruze'un teste girdiği sene çarpışma önleme sistemleri şimdiki gibi miydi? Acil fren destek sistemi, çarpışma önleme sistemi, şerit değiştirme ve kör nokta sistemleri mi vardı arabalarda? O dönemlerde arabaların 4 yıldızı platform ve çarpışma güvenliği, 1 yıldız da o dönemin ek güvenlik sistemlerinden geliyordu. Neydi o ek güvenlik sistemleri? Bildiğin aktif kemer sistemi, fazla hava yastıkları, ABS/ESP gibi şeyler. Bu arada Cruze bunun istisnasıdır çünkü platformu Opel gibi en başarılı platformlardan bazılarını yapan bir firma tarafından tasarlanmıştır, Fiat maalesef platform tasarımında hiçbir zaman Opel kadar iyi olmadı. PSA'nın Opel'i almasının nedeni de bu konudaki başarısıdır, aldığı gibi neleri değiştirdiklerini görüyoruz zaten. Cruze ise Egea/Tipo/Dodge'un 1 kademe daha fazla fiyatına satılıyor Dünya çapında.

Egea teste girdiği zaman ise platform ve çarpışma güvenliği yıldızı düştü çünkü "çarpışma önleme" sistemleri daha fazla önem kazandı. Aktif çarpışma önleme sisteminden tut şerit ve kör nokta yardımcısına kadar bir sürü kriter "kaliteli C segmenti" arabalarında neredeyse standart olarak verilmeye başlandı. Arada şöyle bir fark var; o arabaların satış fiyatları 18-20 bin $ civarından başlıyorken, Fiat Tipo/Dodge 13-14 bin $ civarlarından satılıyor! Bu arabanın çarpışma anındaki platform güvenliği, Cruze'un teste girdiği dönemde test edilmiş olsaydı 4 yıldız alacaktı ve ek güvenlik paketli hali 5 yıldız alacaktı. Fiyatının UCUZ olması mecburi olduğu için kendi geliştirildiği dönem içinde bazı standart güvenlik sistemlerinden feragat edilmesi gerekiyor, yapılmazsa bu arabanın fiyatı da Corolla, Focus düzeylerinde olur zaten! 2009 Cruze'u şu anda teste soksan alacağı yıldız sayısı da 3 ya da 4 çünkü bir sürü güvenlik donanımı şimdiki standartlarda mevcut değil. ISOFIX sayısı farkı bile bir arabanın yıldız sayısını değiştirebilecek bir kriter şu anda, hâlâ 10-15 yıl önceki arabaların güvenlik yıldızlarını gösteriyorsunuz. O arabaların HİÇBİRİ şu andaki standartlarda 5 yıldız alamaz.

Kaza anında bu arabanın içindekileri koruma oranı günümüzdeki standartlarda yeterli, geçmiş dönemlerin arabalarından ise çok daha iyi. Teneke dediğiniz arabanın platformunu Jeep Renegade ve Jeep Compass da kullanıyor, onlara da teneke desenize... Aradaki fark BÜTÇE, Egea/Tipo/Dodge normal Dünya şartlarında aynı sınıftaki arabaların %25-30 kadar daha düşük bir fiyatına satılıyor, bunu yapmak için de bazı donanımlardan feragat etmek zorunda. Yoksa bu araba zaten düşük bütçeli küçük aile arabası sınıfına giremez, akıl var mantık var. Bir şeyi eleştirirken önce kriterlerine bakın.

Kriter bilmezsiniz, araba segmentasyonlarını bilmezsiniz, platformları bilmezsiniz, çarpışma güvenlik test kriterlerini bilmezsiniz, o test standartlarının her yıl değiştiğini bilmezsiniz. Bilmediğiniz konu hakkında boş boş konuşursunuz. Bundan sonra bir konuda bu arabaya teneke diyenler, aynı platformu kullanan ve çok daha pahalı olan Jeep Renegade ve Compass için de teneke demezse benden çekecekleri var.
Megane 3 Hatchback 2008'de ilk teste girdiği zaman 5 yıldız almıştı, fakat kriterler vs. değişti 2014'te 3 yıldız aldı! Çünkü bir emniyet kemeri uyarı sinyali yüzünden. Onu da eklediler sonra fakat 4 yıldız alabildi. (Ama 4 yıldız'a da kötü demek pek doğru değil)

Not: Egea/Tipo/Dodge demişim ama oradaki Dodge aslında Neon olacak.

Bazı eski 5 yıldız alan arabaları yeni standartların "baz" kriterlerinde testlere sokuyorlar. Zaten 5 yıldız alamıyorlar dediğin gibi. O dönemki hiçbir araba şu anda 5 yıldız alamaz diye açık açık bütün üreticiler söylüyorlar.

2014 yılında revizyonla 4 yıldız alan, 2008 yılının 5 yıldızlı arabası acaba 2021 yılında kaç yıldız alır? Bütün donanımları tam olsa bile 3 yıldızda kalacak.

Geri
Yukarı