2022 Eurovision şampiyonu Ukrayna!

Objektif açıdan bakarsak sayılı birkaç yıl dışında son dönemlerde zaten ülke bazlı yakınlığa göre bu yarışma kazanılır oldu. Ayrıca global müzik açısından yarışmanın kendisini pek güncelleyemediğini de düşünüyorum.
Son yıllar mı? Hocam yaşınız kaç bilmiyorum ama en azından 2000'lerin başından beri bildiğim için konuşayım, tamamen komşu komşuya tipiyle oy kullanılır bu organizasyonda.
Misal, katıldığımız senelerde biz her zaman Azerbaycan'a 10 puan verirdik, şarkı nolursa olsun, onlarda bize. Neredeyse her ülke bu kafayla veriyordu oyları ve hala değişme yok.
Özellikle olağanüstü bir şarkı ortaya çıkmadıkça sistem budur. Bu da normal.

Aldığımız en iyi kararlardan biri şu saçma yarışmaya katılmamak. Sanat filan hikaye, tamamen siyaset.
Son dönem şarkıcılarımızdan kaç tanesi uluslararası çapta bir şey yaptı da bunu söylüyorsun? Katılsak çok bir şey yapabilecekmiş gibi...

Almanya, Avustralya, Polonya, Estonya ve Portekiz haricinde kayda değer bir performans da olmamış zaten.

Son yıllar mı? Hocam yaşınız kaç bilmiyorum ama en azından 2000'lerin başından beri bildiğim için konuşayım, tamamen komşu komşuya tipiyle oy kullanılır bu organizasyonda.
Misal, katıldığımız senelerde biz her zaman Azerbaycan'a 10 puan verirdik, şarkı nolursa olsun, onlarda bize. Neredeyse her ülke bu kafayla veriyordu oyları ve hala değişme yok.
Özellikle olağanüstü bir şarkı ortaya çıkmadıkça sistem budur. Bu da normal.
Bilgim var. Sertap Erener'in kazandığı sene, Athena'nın ve Manga'nın derece yaptığı senelerde de siyasi durumlar etken ya da nötr olabiliyordu. Keza eski dönemli olarak Şebnem Paker'in de derecesi vardı ki başından beri sonuçlar belli başlı önceliklere göre kazanılıyor diyemem. Ama son yıllarda daha fazla hissedilir hale geldi. Bundan söz ettim.

Benim de favorim Ukrayna'nın şarkısıydı. 2. Birleşik Krallık oldu. Kazanan şarkı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
En Rus düşmanı olan en yüksek sıralamayı mı alıyor şimdi?

Şarkıyı hiç beğenmedim açıkçası. Zaten Eurovision Ukranya ne söylerse kabul ederdi de neyse. Gelmiş geçmiş en iyi şarkıyı 2009'da Norveç söylemiştir bana göre. Daha yanına yaklaşabilen yok.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı