2022 taban puanları listesindeki ortalama diploma notu puanları nedir?

Sakitsu

Kilopat
Yer
Giresun
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Bugün istediğim bölümün 2022 taban puanlarına baktım ve ortalama diploma notu denilen bir puan gördüm ama 2021 taban puanları listesinde böyle bir puan yazmıyor. Diploma notum istediğim bölümden bayağı düşük ama aynı bölümün puanları çok da yüksek değil. Bu ortalama diploma notu bölüme girmeme engel olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bugün istediğim bölümün 2022 taban puanlarına baktım ve ortalama diploma notu denilen bir puan gördüm ama 2021 taban puanları listesinde böyle bir puan yazmıyor. Diploma notum istediğim bölümden bayağı düşük ama aynı bölümün puanları çok da yüksek değil. Bu ortalama diploma notu bölüme girmeme engel olur mu?

Diploma notu puansız liselerde işliyor diye biliyorum.

Üniversite bölümü seçeceğim. İstanbul teknik üniversitesi deniz ulaştırma işletme mühendisliği bölümünü istiyorum ama diploma puanım düşük.

Tam bilgim yok ama kulaktan dolma bilgiler ile söyleyecek olursam diploma puanı yetmiyorsa giremiyorsun. Tam bende bilmiyorum üzgünüm.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2021-12-09-15-00-31-26_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    Screenshot_2021-12-09-15-00-31-26_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    91,4 KB · Görüntüleme: 107
O sitenin güvenilir bir site olmadığını kanıtladınız.
2022'ye dair en ufak bir veri bile yok. Kılavuz bile yayınlanmadı.

Sorunuza genel bir cevap verecek olursak diploma notunuz önemsiz. Önemli olan mezun olmanız ve tercih ettiğiniz bölümün istediği puan türünde tercih edebilecek bir puana sahip olmanız.

Ortalama diploma notu doğrudan bir engel teşkil etmez, ama başarı sıralamanıza etki eder. Yerleştirme puanınız şu şekilde hesaplanır: (Ham Puan)+ (Diploma Notu*0,6). Mesela sınavdan 400(ham) puan aldınız diyelim, diploma puanınız da 70 olsun. Bir başka aday da sınavdan 398(ham) puan alsın ve diploma notu 80 olsun. Sizin yerleştirme puanınız 400+70*0,6=442; diğer adayın yerleştirme puanı ise 398+80*0,6=446 olacaktır. Bu örnekteki gibi olursa diploma notundaki fark diğer adayı sizin önünüze geçirmiş olur.

Diploma notunun bir önemi var fakat bu bir sınır değil. Diploma notunuz düşük ise diğerlerinden 2-3 AYT sorusu fazla yaparak bu açığı kapatabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz bölüme yerleşen son öğrencinin de diploma notu 79. Bu tarz sıralama puanlarını en doğru, YÖK Atlas sitesinden öğrenebilirsiniz.
Ekran Görüntüsü (108).png

Diploma olayına çok takılmaya gerek yok. Ortalama bir OBP puanın varsa sorun oluşturmayacaktır. Onun dışında 2022 kılavuzu yayınlanmadan ortalama diploma puanının paylaşılması da bayağı iyi. Teknoloji ne kadar çok gelişmiş yahu :D

Geri
Yukarı