2022'de alınabilecek en düşük kamera nedir?

FeedBack54

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Fotoğrafçılığa bir süredir hevesim var ancak makine almak nasip olmadı. 1-2 yıl kullanabileceğim makine önerisi rica ediyorum sizden. Giriş seviyesi, beni F/P olarak üzmeyecek ve fiyat olarak canımı acıtmayacak nasıl bir makine önerirsiniz? Net bir bütçem yok.

Not: Arada bir video da çekmek istiyorum. Klip gibi olur, 20-25 dakikalık YouTube videosu olur. Galiba bulunmaz hint kumaşı istiyorum.

16MP'lik çok güzel makineler alabilirsin ama en düşük 24MP almanızı öneririm. 10000₺ civarına çok güzel makine ve lensler alabilirsiniz. Ama uğraşmak istemem, teknik çok fazla bilgim yok derseniz yurtdışı bir iPhone almak daha iyi olabilir.

Son düzenleme:
Giriş seviye DSLR dahi olsa hiç bir akıllı telefon DSLR bir makineden kaliteli çekemez. Telefonların illa da bir rakibi varsa o da günümüzdeki kompakt makinelerdir. Bir fotoğrafçı olarak bunun örneğini aşağıda kendi testlerimde gösterebilirim.

Akıllı telefonlardaki sanal portre modundaki odakalama sorunları.
1663520939255.png

Düşük ışıktaki performans (2 fotoğraf da 200 ISO'da çekildi.) (1.5x Detaya inilmiş hali)
1663521210915.png

Konuya gelirsek;

Benim şahsi makinem Rebel T7(2000D) + 50mm 1.8 lens. Portre, doğa, şehir, akşam fotoğrafçılığında gayet başarılı sonuçlar alıyorum ama astrofotoğrafçılık gibi uzay fotoğrafı, samanyolu vs çekecekseniz bütçeyi biraz daha artırmanız lazım.

Özet geçersek;

T7 (2000D) fotoğraf anlamında başarılı ama video kalitesi olarak idare eder seviyede.

Diğer türlü video çekimine de önem verecekseniz M50 yada 250D tavsiye ederim. Yani bütçeniz nedir bilmiyorum ama sizi tatmin edecek modeller bunlardır.

Son düzenleme:
Cevap yazan herkese teşekkür ederim istediğim cevabı aldım gibi aklımdaki sorular cevaplandı tekrar teşekkür ederim

Giriş seviye DSLR dahi olsa hiçbir akıllı telefon DSLR bir makineden kaliteli çekemez. Telefonların illa da bir rakibi varsa o da günümüzdeki kompakt makinelerdir. Bir fotoğrafçı olarak bunun örneğini aşağıda kendi testlerimde gösterebilirim.

Akıllı telefonlardaki sanal portre modundaki odakalama sorunları.
Eki Görüntüle 1521454

Düşük ışıktaki performans (2 fotoğraf da 200 ISO'da çekildi.) (1.5X Detaya inilmiş hali)
Eki Görüntüle 1521458

Konuya gelirsek;

Benim şahsi makinem Rebel T7(2000D) + 50mm 1.8 lens. Portre, doğa, şehir, akşam fotoğrafçılığında gayet başarılı sonuçlar alıyorum ama astrofotoğrafçılık gibi uzay fotoğrafı, samanyolu vs çekecekseniz bütçeyi biraz daha artırmanız lazım.

Özet geçersek;

T7 (2000D) fotoğraf anlamında başarılı ama video kalitesi olarak idare eder seviyede.

Diğer türlü video çekimine de önem verecekseniz M50 ya da 250D tavsiye ederim. Yani bütçeniz nedir bilmiyorum ama sizi tatmin edecek modeller bunlardır.

Peki hocam bütçeme T7 uyuyor ama 2. Eli 4.750 gibi fiyatları var alırken nelere dikkat etmem gerek? Biraz hortlatıcam kusura bakmayın lütfen

Son düzenleme:
Cevap yazan herkese teşekkür ederim istediğim cevabı aldım gibi aklımdaki sorular cevaplandı tekrar teşekkür ederim

Peki hocam bütçeme T7 uyuyor ama 2. Eli 4.750 gibi fiyatları var alırken nelere dikkat etmem gerek? Biraz hortlatıcam kusura bakmayın lütfen
Siz de kusura bakmayın. Şu an farkettim.

1-50.000 shutteri geçmeyen ilanlara bakabilirsiniz.
2. Odak noktalarının hepsinin sorunsuz çalıştığına emin olun.
3. Lensin AF moturunu yani oto odak yapıp yapmadığını kontrol edin.
4. Çekilen fotoğraflarda (özellikle uzun pozlamalarda) ölü piksel olup olmadığını kontrol edin.

16MP'lik çok güzel makineler alabilirsin ama en düşük 24MP almanızı öneririm. 10000₺ civarına çok güzel makine ve lensler alabilirsiniz. Ama uğraşmak istemem, teknik çok fazla bilgim yok derseniz yurt dışı bir iPhone almak daha iyi olabilir.

Önemli olan MP değil diyafram ve lens kalitesi. Yazılım zart zurt da dahil edilebilir buna .

Fotoğrafçılığa bir süredir hevesim var ancak makine almak nasip olmadı. 1-2 yıl kullanabileceğim makine önerisi rica ediyorum sizden. Giriş seviyesi, beni F/P olarak üzmeyecek ve fiyat olarak canımı acıtmayacak nasıl bir makine önerirsiniz? Net bir bütçem yok.

Not: Arada bir video da çekmek istiyorum. Klip gibi olur, 20-25 dakikalık YouTube videosu olur. Galiba bulunmaz hint kumaşı istiyorum.

Andriode de işinizi görmesi için şu an minimum 4-6 bin TL arası telefon almanız lazım onda da aman şahım işler beklemeyin onun için bütçeyi hocamın dediği 10 veya üstüne çekmen gerekiyor (Android için.
iPhone tarafı ayrı onda iPhone 8/x bile alsan tüm orta segment Android makinelerden daha iyi performans alırsın.

Önemli olan MP değil diyafram ve lens kalitesi. Yazılım zart zurt da dahil edilebilir buna .
Önemli olan MP değil mi?

Bir yere kadar bu söylediğiniz doğru ama fotoğraf makinelerini telefonlar ile karıştırmayın. Fotoğraf makinelerinde CMOS sensörlerde MP farkı baskıda veya düzenleme aşamasında fark yaratıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı