2022'de asgari ücret kaç olur?

Hocam 5K olursa korkmak lazım işte ekmeği 25₺ ye alırız artık alım gücünün yükselmesi ve işyerlerinin asgari ücret ile çalıştırmaması lazım.

Enflasyon nasıl önlenir üretim yaparak mı?
Öncelikle faiz sebep, enflasyon sonuç değildir. Bunu söyleyen tanıdık geliyordur umarım size.

Enflasyon yükselirse eğer, faizi arttırmak zorunda kalırsın düşürmezsin. Faiz sana enflasyonu düşürmen için bir zaman verir, eğer sen o süre içinde enflasyonu düşürebilirsen, faizi geri düşürebilirsin.

Faizi yükselttin, enflasyonu geçici olarak düşürdün ve şimdi kalıcı olarak düşürmek için önemli şeyler var. Eğitim ve üretim en önemli şeyler enflasyonu düşürmek için.

Ben de iş veren biriyim. Bu söylediklerini ben de biliyorum fakat ben ülkemin insanlarını düşünerek bunu söylemek istedim. Çünkü açlık ve işsizlik ciddi anlamda Türkiye tarihinde görülmemiş şekilde yüksek şuanda.
Ben idealist değilim, artık. O ülkenin insaları seçtiler başımızdakilerini, sonuçlarına katlanacaklar. İdealist olduğum dönemlerde takla atarak anlattık ama şimdi FETÖcü biz olduk, vatanhaini biz olduk, kaka biz olduk. O nedenle ne yalan söyleyeyim üzülmüyorum.

Ancak hala içinde üzüntü duyanı da başımın üstünde taşırım. 😉

Enflasyon nasıl önlenir üretim yaparak mı?
Hem evet hem hayır. Enflasyon sorunu çözmek için kaynağını bulmak sonra ona göre müdahale etmek lazım zira arz kökenli enflasyon sorununa daha fazla üretim yaparak çözüm sunmak pek mümkün olmaz. (Tabi buradaki arz-talep sadece ürünler değil para/dövizi de içeriyor)
Not: İşin bir de uzun vade için yapısal reform kısmı var ama kısa vade o kadar kompleks hale geldi ki oraya pek gelemiyoruz.

Yapılacak zam çoktan enflasyon tarafından yutuldu. Yapısal reform yapılmadan yapılan her türlü maaş zammı doğrudan fiyatlara yansıyacak. Yani kağıt üstünde daha çok kazanırken marketten alabileceğiniz makarna miktarı değişmeyecek hatta belki de azalacak.

3500-4000 arası bir konuma getirilip, işveren içinde maaş üzerinden alınan vergiye teşvik verilir. Ama bu maalesef çözüm değil. Alım gücünün artması gereken yerde sürekli azalıyor. Asgari ücret 4000 üzerine bile çıksa 2-3 ayda eriyecektir.

Artık o kadar alışmış ki insanlar denetimsizliğe, asgari ücret zamlanmadan 4000 liraya sabitledi piyasa kendini, asgari ücret belli olunca bir zam daha yapacak. Bende bu "asgari ücret artarsa her şey artar" diyen insanları anlamıyorum. Asgari ücret bir kere zamlanıyor, her ürün senede bilmem kaç kere zam görüyor. Serbest Ekonomi Modeli dedikleri model tanımından bağımsız uygulanıyor ülkemizde şuan. Denetimsiz Ekonomi Modeli deseler daha doğru olur. Şimdi tabii ki de asgari ücret artınca fiyatlara yansıması doğal ama enflasyon ve kur krizinden kaynaklı olarak, asgari artmasa bile gene 2022 içinde her şey zamlanacak. Asgari ücrete zam yapmasalar %45-50 çalışan karın tokluğuna bile yaşayamayacak. Bunların temel nedeni denetim eksikliğidir. (Kur ve saçma sapan ekonomi politikaları hariç kesinlikle)

Kaç olursa olsun, ev kiralarının asgari maaştan yüksek olduğu bir ülkedeyiz. Fatura vs. konularına girmeyeceğim bile. Bu insanlar nasıl geçiniyor ve hala nasıl hükümeti savunabiliyor? Aklım almıyor. Uzun zaman oksijensiz kalmışlar ki, akıl sağlıkları bozulmuş. Başka açıklaması yok.

5000 TL altı bütün meblağlar asgari ücrete zam gelmediği anlamına gelir. Köle gibi geçen sene ile aynı ücrete çalışıyorsunuz demektir zira asgari ücret, 2021'de açıklandığı günki 374$'ın üstünde olmalıdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı