2023, PC oyunculuğu için rezalet bir yıl

Zaten Mirage haritası ortalama olan 30 saat yakın bir oynanış olacak bir oyun gibi duruyor kısa olması cidden iyi 100 saat oyun olup hep aynı şeyleri yapmaktansa kısa ve öz olmasını yeğlerim.
Oyun 15 saat sürecek hocam. PlayStation etkinligi olmadan 2 gün önce oyunla ilgili sızıntı olmuştu. O sızıntı içerisinde 12 Ekim'de çıkacağı yazıyordu. Yani çıkış tarihinden sızıntı doğrulandı. Yine aynı sızıntı içinde 15 saat olacağı da yazıyor.

Onun dışında sizin adınıza sevindim hocam. Eğer optimizasyon problemleri olmazsa sizin için sene sonu dolu dolu geçecek.

Lord of the rings: Gollum: 25 Mayıs.
Oyun zaten rezalet. Optimizasyon problemleri ise sosu oluyor. 4080 ile stuttering yüzünden oynayamayıp Steam Deck ile rahatça oynayabilirsiniz. Ha oyunun o görselliğe ve yapıya RTX serisi(hemde üst seviye) kart istemesi ayrı bir konu.
Benim gözden kaçırdığım veya unuttuğum oyunlar olabilir. Onlardan da bahsederseniz konuya eklerim(tabii düzenleme hakkım gitmeden yapabilirim bunu).
Oyun şirketleri "Yılın en kötü oyunu" kimden çıkacak acep diye düşünürken LOTR: Gollum bomba gibi giriş yaptı. Helal olsun. Redfall yapımcıları falan rahatlamıştır, bi iç çekmiştir. Return to Moria'dan medet umacağız artık. Katlettiler güzelim seriyi. Hem diziyle, hem oyunla. Benim "henüz çıkmamasına" rağmen GOTY (ilk kez çıkmamasına rağmen) oyum Metal Gear Solid 3: Snake Eater'dan yana. Göreceğiz. Bu sene çıkacağı da muamma sanırım. Master Collection 2023'de çıkacak. O da kesin değil ama eğer bu sene Master Collection çıkarsa net Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty. Gidip de GOTY'i b*ktan hikayeli, tek bir gameplay mekaniği olan Hogwarts Legacy'e mi verecekler? Sanmam, ama her endüstride bugüne kadar verilen her ödülde bir hile olduğundan verirlerse de şaşırmam :)

Re4 diğerlerine göre iyi kalsa da kendi başlarına problemleri var. Özellikle daha çok ışınlandırma ve detay olan kalede oyun 70 fps iken bahçeye çıktığın anda 40 a düşüyor. Köy kısımları da bundan pek farklı değil. Bazen fps ciddi seviyede düşüyor belirli bir süre beklemeden de kendine gelmiyor. Sırf bu yüzden kale bölümlerine kadar sürekli ayarları bir kısıp bir arttırarak oynamam gerekti. İlk 2 saatlik oynanışta ayarları neredeyse en düşüğe kadar aldım sinir olup. Jedi survivor oynasam klavyeyi duvarla bütünleştirirdim muhtemelen. Onların yanında Re4 iyi kalıyor.

Düşünsene ekran kartı üreticileri oyunda çizilen kare oranını arttırmak için FSR ve DLSS gibi teknolojiler geliştiriyor ama oyunlarda artık eskisinden bile daha az FPS alıyorsun çok komik olmaz mıydı?

Yapımcılar işini DLSS ve FSR'a bırakıyor optimizasyona ne gerek var diyerek.
Eskiden oyunlar içerik bakımından kötü olsa da optimizasyonu harika oluyordu şimdi hem içerik yok hem optimizasyon.

Oyun şirketleri "Yılın en kötü oyunu" kimden çıkacak acep diye düşünürken LOTR: Gollum bomba gibi giriş yaptı. Helal olsun. Redfall yapımcıları falan rahatlamıştır, bi iç çekmiştir. Return to Moria'dan medet umacağız artık. Katlettiler güzelim seriyi. Hem diziyle, hem oyunla. Benim "henüz çıkmamasına" rağmen GOTY (ilk kez çıkmamasına rağmen) oyum Metal Gear Solid 3: Snake Eater'dan yana. Göreceğiz. Bu sene çıkacağı da muamma sanırım. Master Collection 2023'de çıkacak. O da kesin değil ama eğer bu sene Master Collection çıkarsa net Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty. Gidip de GOTY'i b*ktan hikayeli, tek bir gameplay mekaniği olan Hogwarts Legacy'e mi verecekler? Sanmam, ama her endüstride bugüne kadar verilen her ödülde bir hile olduğundan verirlerse de şaşırmam :)
MGS 3 Remake 2024'de bir ara çıkacak diye bir çıkış tarihine sahip hocam. MGS Collection ise 2023 Sonbahar döneminde çıkacak fakat MGS Collection içindeki oyunlar Remake vs. değil. Direkt PS3'deki 720P versiyonlarını alıp PC, PS5, Xbox Series X/S'e çıkaracaklar. MGS Collection Remastered bile olmamasıyla kaybediyor hocam. Öte yandan bu sene Zelda varken diğerlerinin pek şansı yok.

2021 bile leş gibi olmasına rağmen village ve It Takes Two gibi iyi işler vardı. Re 4 remake takdir ediyorum ama 2005 versiyonunu daha yeni bitirdim ve mükemmel bir oyundu şimdi bile oynatıyor kendini. Ben sadece Silent Hill 2 ve Ghost of Tsushima PC bekliyorum başka bir beklentim yok bu sene için, Stalker 2 falan çıkmaz beklemeyin bu sene.

2021 bile leş gibi olmasına rağmen village ve It Takes Two gibi iyi işler vardı. Re 4 remake takdir ediyorum ama 2005 versiyonunu daha yeni bitirdim ve mükemmel bir oyundu şimdi bile oynatıyor kendini. Ben sadece Silent Hill 2 ve Ghost of Tsushima PC bekliyorum başka bir beklentim yok bu sene için, Stalker 2 falan çıkmaz beklemeyin bu sene.

Leş gibi değildi hocam en azından çerezlik güzel oyunlar vardı. Metroid Dread gibi güzel oyunlar da vardı. 2023 PC oyunculuğu için rezaletti. TLOU P1 ve Gollum iğrenç portlardı. TLOU inceleme yapsam optimizasyondan dolayı benden 60/100 alır muhtemelen ama oynanmayan oyuna inceleme yapmak da pek mantıklı olmaz. Oyun güzel aslında ama ben optimizasyonun oyunun kendisi kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Oynanmadıktan sonra oyunun iyi olmasının anlamı yok sonuçta.

Yeni konular

Geri
Yukarı