2023'te 16 GB RAM vs 32 GB RAM

Bütçe
37k
Şimdi 8x2 alırsan bir kaç sene sonra bir kez daha 8x2 alman lazım veya 16x2 alman lazım. Öyle de eski ramlerin boşta kalıyor. 8x4 kullanırsan da dual channel kullanamamış olacaksın. Bence en iyisi paraya kıyıp 16x2 almak.

Hogwardstan sonra 16 GB RAM yavaşa ben yetemiyorum demeye başladı. Almışken 32 GB almak mantıklı.

Artık 32 GB ideal bellek miktarı olduğunu düşünüyorum. Oyun, işletim sistemi ve yan uygulamalar için sistemi en rahatlatan miktar bu. Uygulama ve oyunlar da artık kaynak tüketimini düşük tutayım gibi detaylara girmiyorlar.

Unity ve Unreal 5 son sürümleri ile yapılan oyunların bellek tüketimleri en düşük 12 GB civarında geziyor. Indie firmalar optimizasyonda becerikli olmadığından bu 16 GB civarında gezecektir. Büyük firmalar zaten donanım üreticileri ile dolaylı yoldan anlaşıyorlar.

CoD Ghosts'un 6 GB altı bellekte çalışmama dönemi gibi bir fiyasko olmaz. Sistem yükseltmeniz için sınırlar artacaktır. Yazılım ve donanım sektörü birbirini hep beslemiştir. Elbette donanımın sağladığı faydalardan da yararlanıyorlar. Donanım güçlerinin artması ile optimizasyona ayıracakları vakti azaltıyorlar falan.

Son düzenleme:
Şimdi 8x2 alırsan bir kaç sene sonra bir kez daha 8x2 alman lazım veya 16x2 alman lazım. Öyle de eski ramlerin boşta kalıyor. 8x4 kullanırsan da dual channel kullanamamış olacaksın. Bence en iyisi paraya kıyıp 16x2 almak.
8x4 ramde anakartı quad channel desteklemiyorsa eğer dual channel çalıştırır.

Yeni konular

Geri
Yukarı