2070s sistemde akıcılık yok

XxmrfirexX

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba, 3-4 aydır sorunumun çözümünü bulamadım ne kadar uğraştıysam olmadı yardımlarınızı bekliyorum. Öncelikle lafı fazla uzatmadan sorunuma geçeyim. Benim şöyle bir sorunum var, oyunlarda akıcılık yok Warzone'da 115-120FPS değerlerinde oynuyorum ama bildiğiniz oyun kasıyor. Gibi 30FPS 30Hz oynuyormuşum gibi akıcılık yok, CS GO'da da aynı sorun var. Akıcılık yok gibi inanın ki psikolojik sandım başlarda arkadaşlarım da fark etti sorunumu denemediğim yol kalmadı. Öncelikle sıcaklık değerlerim normal. Oyunlar'da işlemci 65 dereceyi ekran kartı da 65 dereceyi geçmiyor, OCCT üzerinden Power testlerini ekran kartı testlerini yaptım error bulmadı. Daha sonrasın da Memtest86 ile RAM'leri test ettim error bulmadı, driverleri silip baştan kurdum 2-3 kere bu süreç'de format attım monitörümün G-SYNC açtım ama yine de çözüm yolu bulamadım.

Bilgisayarımın montajını kendim yaptım ve ilk deneyimimdi her şeye bakarak yaptım doğru olduğunu düşünüyorum ama buraya yine bir fotoğraf bırakacağım görüşlerinizi almak için. SSD'leri test ettim daha sonrasın da Samsung 250GB SSD de bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Lakin Kingston 240GB SSD de yazma değerleri oldukça düşük geldi gözüme kullanmıyorum o diski fazla lakin bir şey fark ettim Windows Samsung'da kurulu olmasına rağmen Boot diski Kingston gösteriyor anlam veremedim sistem özelliklerini ve fotoğrafları buraya bırakıyorum lütfen delirmek üzereyim artık yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem özellikleri:
AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz.
MSI Ventus RTX 2070 Super.
Gigabyte Aorus B450 AMD soket mATX 3200 MHz anakart.
Corsair Vengeance 2x8GB 3200MHz RAM.
Thermaltake 750W RGB Smart series 80+ Bronze.
Samsung 850 EVO 250GB SSD.
Kingston 240GB SSD.
1. ekran Acer 165Hz 0.5 ms.
2. ekran Philips 234e 60Hz.

Dosya Ekleri

• af7f7548-6217-4f9c-89cc-0f33365acde2.jpg
    af7f7548-6217-4f9c-89cc-0f33365acde2.jpg
    206,7 KB · Görüntüleme: 64
  • kingston sv300 240gb.PNG
    kingston sv300 240gb.PNG
    94,5 KB · Görüntüleme: 66
  • samsung evo 850ssd.PNG
    samsung evo 850ssd.PNG
    93,4 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:
Arkadaşlar herkese merhaba, 3-4 aydır sorunumun çözümünü bulamadım ne kadar uğraştıysam olmadı yardımlarınızı bekliyorum. Öncelikle lafı fazla uzatmadan sorunuma geçeyim. Benim şöyle bir sorunum var, oyunlarda akıcılık yok Warzone'da 115-120FPS değerlerinde oynuyorum ama bildiğiniz oyun kasıyor. Gibi 30FPS 30Hz oynuyormuşum gibi akıcılık yok, CS GO'da da aynı sorun var. Akıcılık yok gibi inanın ki psikolojik sandım başlarda arkadaşlarım da fark etti sorunumu denemediğim yol kalmadı. Öncelikle sıcaklık değerlerim normal. Oyunlar'da işlemci 65 dereceyi ekran kartı da 65 dereceyi geçmiyor, OCCT üzerinden Power testlerini ekran kartı testlerini yaptım error bulmadı. Daha sonrasın da Memtest86 ile RAM'leri test ettim error bulmadı, driverleri silip baştan kurdum 2-3 kere bu süreç'de format attım monitörümün G-SYNC açtım ama yine de çözüm yolu bulamadım.

Bilgisayarımın montajını kendim yaptım ve ilk deneyimimdi her şeye bakarak yaptım doğru olduğunu düşünüyorum ama buraya yine bir fotoğraf bırakacağım görüşlerinizi almak için. SSD'leri test ettim daha sonrasın da Samsung 250GB SSD de bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Lakin Kingston 240GB SSD de yazma değerleri oldukça düşük geldi gözüme kullanmıyorum o diski fazla lakin bir şey fark ettim Windows Samsung'da kurulu olmasına rağmen Boot diski Kingston gösteriyor anlam veremedim sistem özelliklerini ve fotoğrafları buraya bırakıyorum lütfen delirmek üzereyim artık yardımlarınızı bekliyorum.

Monitörünüz kaç Hz?

Benim de benzer sorunum vardı. Bu yöntemlerle çözdüm:
1- Windows'un tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak.
2- Ekran kartını MSI modda çalıştır. (MSI Mode Tool ile kolayca yapabilirsin.)
Programı yönetici olarak açtıktan sonra ekran kartının yanındaki MSI Mode kutusuna tik atıp uygula. Sonra bilgisayarı yeniden başlatıp dene.

2- Ekran kartını MSI modda çalıştır. (MSI Mode Tool ile kolayca yapabilirsin.)
Programı yönetici olarak açtıktan sonra ekran kartının yanındaki MSI Mode kutusuna tik atıp uygula. Sonra bilgisayarı yeniden başlatıp dene.
v3 mü v2 mi indiricem hocam?
2- ekran kartını MSI modda çalıştır. (msı mode tool ile kolayca yapabilirsin.)
Programı yönetici olarak açtıktan sonra ekran kartının yanındaki MSI mode kutusuna tik atıp uygula. Sonra bilgisayarı yeniden başlatıp dene.

Evet dediğinizi yapmıştım daha önceden kutucuğu işaretleyip High mode seçip uygulamıştım işe yaramadı maalesef :(

Aynı durumu ben de yaşıyorum. Büyük ihtimal gözlerimiz çok hassas. Oyundan oyuna değişen bir sorun. Oyun motorlarına bağlı olarak akıcı veya akıcı gözükmüyorlar. 80 FPS aşağısına düştüğüm an 30 FPS alıyormuşum gibi hissediyorum. Bazen de 110 alırken kasıyor gibi hissediliyor. Dediğim gibi oyunlar ile alakalı. Sadece G-Sync açık olarak kullanıyorum. Bir oyunu akıcı görmek istiyorsanız, daha çok kasma hissettiren başka bir oyun oynayın. Sonrasında geri girdiğiniz de akıcı gelecek :) Artık bunu göz hassasiyetine bağlıyorum. Bütün sistemi değiştirdim o his gitmedi.

Oyun modunu ve Game DVR'ı da kapatıp denedin mi?
evet denedim fayda yok maalesef :(
Aynı durumu ben de yaşıyorum. Büyük ihtimal gözlerimiz çok hassas. Oyundan oyuna değişen bir sorun. Oyun motorlarına bağlı olarak akıcı veya akıcı gözükmüyorlar. 80 FPS aşağısına düştüğüm an 30 FPS alıyormuşum gibi hissediyorum. Bazen de 110 alırken kasıyor gibi hissediliyor. Dediğim gibi oyunlar ile alakalı. Sadece G-SYNC açık olarak kullanıyorum. Bir oyunu akıcı görmek istiyorsanız, daha çok kasma hissettiren başka bir oyun oynayın. Sonrasında geri girdiğiniz de akıcı gelecek :) artık bunu göz hassasiyetine bağlıyorum. Bütün sistemi değiştirdim o his gitmedi.

Delirmek üzereyim bazen öyle bir kasıyor ki oynanmayacak derecelere geliyor.

@XxmrfirexX Hangi oyunlarda oluyor mesela? Örnek olarak Cyberpunk 80 alsanız bile akmayan bir oyun. AC Valhalla ise 65 alsanız akabilen bir oyun. EFT 110 alınca da akmayabiliyor. Yani dediğim gibi oyundan oyuna değişebilir. Ayrıca mouse oyunların akmamasına sebep olabiliyor. Akmayan oyunu kolla oynayın, daha akıcı gelecektir. Mouse etkeni de önemli. Hassasiyetin iyi ayarlanması lazım.

@XxmrfirexX hangi oyunlarda oluyor mesela? Örnek olarak Cyberpunk 80 alsanız bile akmayan bir oyun. AC Valhalla ise 65 alsanız akabilen bir oyun. EFT 110 alınca da akmayabiliyor. Yani dediğim gibi oyundan oyuna değişebilir. Ayrıca mouse oyunların akmamasına sebep olabiliyor. Akmayan oyunu kolla oynayın, daha akıcı gelecektir. Mouse etkeni de önemli. Hassasiyetin iyi ayarlanması lazım.

Merhaba Warzone ve cs'go da sıkıntı yaşıyorum FPS düşüşleri oluyor bazen de anlamadım ciddi FPS düşüşleri değil ama 120 ile oynarken 15dk geçtikten sonra 105'lerde oynamaya başlıyorum :(
@Recep Baltaş @Ali Güngör

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı