2080 ve R7 3800X sistem oturum açarken kapanıyor

Badiomir

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, bugüne kadar sorunsuz çalışan bilgisayarım akşam birden kapandı ve şu anda her açışımda oturum açana kadar kapanıyor. Herhangi bir ses veya LED uyarısı olmaksızın kapanmakta. Bazen oturum açabilecek kadar duruyor sonra kapanıyor.
RAM'lerin yerini değiştirip denedim bir şey değişmedi.
Sıcaklıklar normal gözüküyor. (oturum açıp Görev Yöneticisi'nden izledim 5-10 saniyeliğine, ayrıca Z63 bağlı olduğundan ekranında yazıyor 38-40 derecelerdeyken kapanıyor.)

Donanımlar:
-MSI 2080 Super Gaming Trio, -Ryzen 3800X, -NZXT Z63, -MSI X570 Gaming Pro Carbon, -Corsair Vengeance RGB Pro -4x8GB 3600 MHz, -Samsung 970 EVO Plus 500GB, -Samsung 860 EVO 1TB, -Corsair RM850X.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS ekranında ne kadar kalabiliyor kapanmadan? Tüm PSU kablolarını hem PSU tarafından hem anakart tarafından çıkartıp kontrol edin belki erime gibi bir olay olmuş olabilir.

images (17).jpeg

Şunun gibi bir şey.

BIOS ekranında ne kadar kalabiliyor kapanmadan? Tüm PSU kablolarını hem PSU tarafından hem anakart tarafından çıkartıp kontrol edin belki erime gibi bir olay olmuş olabilir.

Eki Görüntüle 1430750

Şunun gibi bir şey.
BIOS a giremedende kapanıyor yani farketmiyor BIOS a girmem. Erime gibi bi sıkıntı yok yanık kokusuda gelmiyor.

Az önce oturum açıp 2 3 dk bekledikten sonra kapandı mesela bazen böyle oluyor bazende biosu açamadan kapanıyor bazen tuşa bastıktan 1 saniye sonra kapanıyor. Kafasına göre yani.
Benim iki düşüncem var;
Birincisi PSU bozuk olabilir ancak öyle olsa oturum açılmaması gerekmez mi?
İkincisi anakart bozuk olma ihtimali.
Bilemedim elimde PSU olsa denicem ama bulamam şuanda.

Son düzenleme:
BIOS'a giremedende kapanıyor yani fark etmiyor BIOS'a girmem. Erime gibi bir sıkıntı yok yanık kokusuda gelmiyor.

Az önce oturum açıp 2-3 dk bekledikten sonra kapandı mesela bazen böyle oluyor bazen de BIOS'u açamadan kapanıyor bazen tuşa bastıktan 1 saniye sonra kapanıyor. Kafasına göre yani.
Benim iki düşüncem var;
Birincisi PSU bozuk olabilir ancak öyle olsa oturum açılmaması gerekmez mi?
İkincisi anakart bozuk olma ihtimali.
Bilemedim elimde PSU olsa deneyeceğim ama bulamam şu anda.

Tahminim PSU sorunlu ama anakart ihtimali de var. Elinizde düşük bir ekran kartı varsa takıp deneyin hocam. PSU sorunluysa büyük ihtimalle kesinti yapmaz düşük kartla.

O plastiğin erimesi için bayağı bir sıcak olması lazım.

12 Volt kanalından 450W'a yakın güç çeken kartlar var örneğin RTX 3080 FTW3 Ultra xoc BIOS modunda. 12 Volt kanalından da sadece ekran kartı faydalanmıyor. Bu eriyen pin tam temas etmediğinde de atlamalar gerçekleşiyor ve üzerinden fazla miktar akım geçtiği için plastiği eritebilecek miktarda ısı oluşuyor. Bunlar benim görüşlerim belki daha mantıklı bir açıklaması da olabilir.

12 Volt kanalından 450W'a yakın güç çeken kartlar var örneğin RTX 3080 FTW3 Ultra xoc BIOS modunda. 12 Volt kanalından da sadece ekran kartı faydalanmıyor. Bu eriyen pin tam temas etmediğinde de atlamalar gerçekleşiyor ve üzerinden fazla miktar akım geçtiği için plastiği eritebilecek miktarda ısı oluşuyor. Bunlar benim görüşlerim belki daha mantıklı bir açıklaması da olabilir.

Dediğin doğru ama eksik, işlemcinin olduğu yer yanmış benim dediğim konu o, anakartın besleme yerinde kesinlikle bir şeyler olmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı