Çözüldü 2133 MHz destekleyen anakarta 2400 MHz RAM takılır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

silvest

Yoctopat
Daha fazla  
Anakart
X541u
İşlemci
i57200u
Anakartım 2133MHz RAM destekliyor. 4 GB RAM'in üzerine 8 GB 2400MHz RAM taksam sorunsuz kullanabilir miyim?

IMG_20220811_022627.jpg

Çözüm
Çalışır ama 2133 MHz frekansında. İşlemcinin max desteklediği hızın üstüne çıkabilirsiniz ama anakartın desteklediği frekansın üstüne çıkamazsınız. İşlemcinin desteklediği frekansda kullanmak sistemi stabil tutar.
Son düzenleyen: Moderatör:
Laptopun DDR4 destekli ise işlemci maksimum 2133MHz frekansı destekler, 2400MHz'lik alsan da çalışır ama 2133MHz frekansında. CPU'nun maksimum desteklediği hızdan fazlasını kullanamazsın. Bu arada MHz yükseldikçe CL oranı da yukarı fırlar. Yani sen 2400 veya 2666MHz RAM aldığında CL zamanlaması da hem yüksek olacak, hem de desteklenen performansta kullanamayacaksın. Görselde bir şey fark ettim sistemin çift kanal destekliyor ama Single (tekli) çalışıyor.

Çalışır ama 2133 MHz frekansında. İşlemcinin max desteklediği hızın üstüne çıkabilirsiniz ama anakartın desteklediği frekansın üstüne çıkamazsınız. İşlemcinin desteklediği frekansda kullanmak sistemi stabil tutar.

Çözüm
Laptopun DDR4 destekli ise işlemci maksimum 2133MHz frekansı destekler, 2400MHz'lik alsan da çalışır ama 2133MHz frekansında. CPU'nun maksimum desteklediği hızdan fazlasını kullanamazsın. Bu arada MHz yükseldikçe CL oranı da yukarı fırlar. Yani sen 2400 veya 2666MHz RAM aldığında CL zamanlaması da hem yüksek olacak, hem de desteklenen performansta kullanamayacaksın. Görselde bir şey fark ettim sistemin çift kanal destekliyor ama Single (tekli) çalışıyor.
Henüz RAM takmamış o yüzden Single gözüküyor, takacağı için soruyor.

Anakartım 2133MHz RAM destekliyor. 4 GB RAM'in üzerine 8 GB 2400MHz RAM taksam sorunsuz kullanabilir miyim?

Eki Görüntüle 1481507
Bu arada takabilirsin herhangi bir sorun olmaz.

Henüz RAM takmamış o yüzden Single gözüküyor takacağı için soruyor.

Arakadaş okusun o halde. Dual Channel olan RAM'leri alsın. Dual'lar çift satılır zaten. Biri başka biri başka marka ve CL zamanlaması, Voltajı değişik RAM'ler alması Dual kullanmayacağı anlamına gelir. Bazı sistemlerde farklı RAM'ler Dual gözükebilir lakin tam anlamıyla Dual çalıştığı söylenemez.

Arakadaş okusun o halde. Dual channel olan RAM'leri alsın. Dual'lar çift satılır zaten. Biri başka biri başka marka ve CL zamanlaması, voltajı değişik RAM'ler alması Dual kullanmayacağı anlamına gelir. Bazı sistemlerde farklı RAM'ler Dual gözükebilir lakin tam anlamıyla Dual çalıştığı söylenemez.

Laptop kullanıyorum ve anakartın üzerine gömülü halde 4 GB 2133MHz CL 15 RAM var RAM'i yükseltmek için 8 GB 2400MHz CL 16 RAM takmak istiyorum sorun olup olmacağını merak ediyorum.

Laptop kullanıyorum ve anakartın üzerine gömülü halde 4 GB 2133MHz CL 15 RAM var RAM'i yükseltmek için 8 GB 2400MHz CL 16 RAM takmak istiyorum sorun olup olmacağını merak ediyorum.

Yabancı forumlarda araştırdığım kadarıyla, gömülü tek RAM'in yanına 4 GB RAM ekleyebilirsin. 8 GB RAM takıp, çalıştıramamışlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı