22 yaşında bilgisayar mühendisliği okunur mu?

T 1000

Hectopat
Daha fazla  
Başlangıcı okumak istemeyenler için alta kısaca yazdım soruyu.
Öncelikle herkese merhabalar 19'u bitirmiş 20 olmuş bir abiniz/kardeşinizim ben. 11 yaşımda iken girmişti bilgisayar bizim evimize. O zamanlar çok oynamazdım ailemde kızardı zaten o yüzden genelde lojmanda takılırdık. Zamanla ben 13 yaşıma gelince taşındık biz ve benim hiç arkadaşım kalmadı. Evde geçen zaman genellikle bilgisayar başında geçiyordu ve ben açıkçası hile yapmayı seven bir oyuncuydum (oyuncu denmez ama). Wolfteam ve Transformice'de vs çok yaptım Allah affetsin. Sonra TheFrm ve ForumeXe'de (kapalı forumlar diye yazdım yasak mı bilmiyorum) falan takılmaya başladım. Sonradan yavaşça Cheat Engine ile bir şey yapmalar falan, kod bulma (hile için), sonra kendi sitemizi oluşturmak (dizaynını temasını yapma), forum patlatma( küçük olanlar) sonra girişe HackeD bY ***** yazma (girişin bir ismi vardı unuttum), Cheat Engine ile satmak için kendi hilemizi oluşturmak vs daha çok uzar burası geçiyorum. 14.5 yaşıma geldikten sonra bayağı bir bilgilenmiştim forumlardan ve artık oyun oynamayı ve hile yapmayı bırakmıştım hafiftende birşeyleri sökmeye başlamıştım. Temizlikten sonra nasıl oldu bilmiyorum ekran kartını yakmıştım. Donanım için ilk o zaman Technopat'a gelmiştim hatta R7 240 alınır mı? Diye bir başlık açmıştım yanlış hatırlamıyorsam. Zamanla daha çok şey öğrendim bu forumda donanımlar hakkında. Bazı abilerimiz vardı burada isimlerini unuttum güzel tavsiyeler verdiler bu iş için İngilizcenin ne kadar önemli olduğu ile ilgili. Neyse daha fazla uzatmadan 15 yaşımda bilgisayarımın güç kaynağı patladı işlemci anakart falan çöp oldu. O zamanlarda maddi durumuz olmadığı için ne telefonum ne bilgisayarım vardı. Yaklaşık 18 yaşına kadar olmadı bile akıllı telefonum bile yoktu. 18yaşında sınava girdim 30K yaptım gitmedim. Etrafımdakilerde mezuna kal dediler kaldım geçen sene pandeminin başlamasıyla tüm düzenim bozuldu ve ben 50K ya çektim kendimi. Sonra babamla didiştik bende sinirlenip 90k civarında bir bölüm seçtim. 20 yaşına gelinde Allah'a şükür bir bilgisayarım oldu ama gelince fark ettim ki açma ve kapanmadan başka hiçbir şey hatırlamıyorum ve sadece oyun oynuyorum. Küçükken hayalim vardı Google, Microsoft gibi büyük şirketlerde çalışma hayalim vardı ve ben hala bunu istiyorum.

Hazırlıktayım şu an. Bu sene Full TYT çalıştım sanırım iyi bir sıralama yapacağım ve üzerine bu seneyle İngilizceyi tam anlamıyla halledeceğim beraber üniversite ile birlikte. Seneye de AYT girerim ki bu sınav benim için en basit kısmı olur. Yavaş yavaş da 1.5-2 yıl içinde kendimi oyun yerine yazılım tarafına verirsem. OBP yüzünden tahminimce 10-20k arasında bir üniversitede 22 yaşında bilgisayar Mühendisliği okunur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de 2 yıl sonra bölüm değiştirdim, senle aynı yaşta bölüm değiştiren arkadaşlarım da var. Hangi bölümü istiyorsan oraya git kanka. Sonuçta 60-65 yaşında falan emekli olunuyor :d Tüm hayatın bu meslekte geçecek. İstemediğin mesleği yapman güzel olmaz.
Aynen.İstemediğiniz bi mesleği ömür boyu devam ettirmektense 4 sene fazla okuyup sevdiğiniz bi mesleği yapın.

22 yaş kariyer planlarında değişiklikler yapmak için oldukça genç bir yaş, eğitimin süresince yabancı dili ve matematiği boşlama,
İki kez girdim sınava Ayt de ikisindede matematiğim 39 doğru 1 yanlıştı benim güvendiğim de o zaten ama rakiplerim benden genç ve onlar için büyük avantaj bu.
22 yaşında DGS için çalışıyorsam siz hayli hayli bilgisayar mühendisliğine girebilirsiniz.

Eğitimin geç veya erkeni olmaz. Kendinizi geliştirdiğiniz sürece önünüz hep açık.
Şu anda Duim okuyorum ve bu işe çok yoğunlaşırsam ki onu istiyorum zaten başaramazsam dahs kötü olabilir herşey.
Ben de 2 yıl sonra bölüm değiştirdim, senle aynı yaşta bölüm değiştiren arkadaşlarım da var. Hangi bölümü istiyorsan oraya git kanka. Sonuçta 60-65 yaşında falan emekli olunuyor :d Tüm hayatın bu meslekte geçecek. İstemediğin mesleği yapman güzel olmaz.
Elimdekindende olmak istemiyorum Gemi Kaptanlığı başta çok mantıklı geliyordu aslında hayat tarzımada uygundu gerçekten ama insan işte 6 ayda nasıl değişiyor.
Aynen.İstemediğiniz bi mesleği ömür boyu devam ettirmektense 4 sene fazla okuyup sevdiğiniz bi mesleği yapın.
En önemlisi o ama yaş geçtikçe bazı şeylerin zamanın mesela değeri artıyor.

Belki için rahatlar diye ben de kendi durumumu kısaca anlatayım.

2018'de 32bin sıralama ile 24 tercihe de Mimarlık yazdım ve AGÜ Mimarlık'a yerleştim, hazırlığı geçemedim ve 1 sene daha hazırlık okumak yerine kendi şehrimde okuyayım bari diyerek Akdeniz Üni Mimarlık'a yatay geçiş yaptım, 1. sınıfa başladım. İlk hafta Mimarlık'a geçtiğime pişman oldum çünkü Mimarlık'ın puanları aşırı düşmüş, Mimarlık mezunları da sektör bitti falan diyordu :d Ben biraz pişman oldum yine Mimarlık'a geçiş yaptığım için. Neyse, birkaç hafta güzeldi. Sonra dersler öyle zor gelmeye başladı ki maket, çizim yapmaktan uyuyamıyordum bile. Düşündüm, bu bölüm bu kadar emeğe değer mi? diye. Değmez dedim sonra. 2. dönem gitmedim, YKS'ye çalışmaya başladım. Türev, İntegral, Organik, Bitki (yani sınavda çıkmayan konular :DD)'ye çalışmaya başladım çünkü en zorları bunlardı. Çalıştım bitti bu konular derken, konular kalktı :ddddd Bendeki çalışma hevesi de bitti tabi böyle olunca. Kalan aylarda az çok çalışabildiğimi çalıştım. 84 Bin yaptım maalesef. Bilgisayar Mühendisliği istiyordum ancak kendi şehrimde okumam da lazımdı çünkü bir önceki sene hazırlığı bitiremediğim için bursum da krediye dönmüştü ve krediyi de harcamak istemiyordum. O yüzden sadece Antalya'daki Bilg Müh. ve EE Müh. bölümlerini tercih ettim (5 tercih yazdım yani). Sonuç olarak Akdeniz Ü. EE Müh. 2. öğretim okuyorum şu an. İyi mi yaptım, evet. Mimarlık gibi günlerce yorulmamı ve uyanık kalmamı gerektiren şeyler yapmıyorum artık, hem bu seneki Mimarlık sıralamalarını görünce içim rahatladı, AGÜ ve Akdeniz ikisi de 100 binin üstünde sıralamayla kapatmış. Ayrıca şu anki bölümümün çalışma alanlarının daha geniş olduğunu düşünüyorum. Programlama bile öğreniyoruz.

Belki için rahatlar diye ben de kendi durumumu kısaca anlatayım.

2018'de 32bin sıralama ile 24 tercihe de Mimarlık yazdım ve AGÜ Mimarlık'a yerleştim, hazırlığı geçemedim ve 1 sene daha hazırlık okumak yerine kendi şehrimde okuyayım bari diyerek Akdeniz Üni Mimarlık'a yatay geçiş yaptım, 1. sınıfa başladım. İlk hafta Mimarlık'a geçtiğime pişman oldum çünkü Mimarlık'ın puanları aşırı düşmüş, Mimarlık mezunları da sektör bitti falan diyordu :d Ben biraz pişman oldum yine Mimarlık'a geçiş yaptığım için. Neyse, birkaç hafta güzeldi. Sonra dersler öyle zor gelmeye başladı ki maket, çizim yapmaktan uyuyamıyordum bile. Düşündüm, bu bölüm bu kadar emeğe değer mi? diye. Değmez dedim sonra. 2. dönem gitmedim, YKS'ye çalışmaya başladım. Türev, İntegral, Organik, Bitki (yani sınavda çıkmayan konular :DD)'ye çalışmaya başladım çünkü en zorları bunlardı. Çalıştım bitti bu konular derken, konular kalktı :ddddd Bendeki çalışma hevesi de bitti tabi böyle olunca. Kalan aylarda az çok çalışabildiğimi çalıştım. 84 Bin yaptım maalesef. Bilgisayar Mühendisliği istiyordum ancak kendi şehrimde okumam da lazımdı çünkü bir önceki sene hazırlığı bitiremediğim için bursum da krediye dönmüştü ve krediyi de harcamak istemiyordum. O yüzden sadece Antalya'daki Bilg Müh. ve EE Müh. bölümlerini tercih ettim (5 tercih yazdım yani). Sonuç olarak Akdeniz Ü. EE Müh. 2. öğretim okuyorum şu an. İyi mi yaptım, evet. Mimarlık gibi günlerce yorulmamı ve uyanık kalmamı gerektiren şeyler yapmıyorum artık, hem bu seneki Mimarlık sıralamalarını görünce içim rahatladı, AGÜ ve Akdeniz ikisi de 100 binin üstünde sıralamayla kapatmış. Ayrıca şu anki bölümümün çalışma alanlarının daha geniş olduğunu düşünüyorum. Programlama bile öğreniyoruz.
30k yaptığım sene 90k idi Tyt sıralamam. O konuların çıkması beni bitirmişti. Ki gene birşey beceremezdim çünkü çalışmadım birdr sınavın 1 ay erkene alınmasıda son darbeyi vurdu bana neyse sağlık olsun dedim yazdım Gemi Kaptanlığını çevremdede çok varmış konuştuk falan uygundu bana yazdım. Neyse şu an kafamda kısaca haziran sonuna kadar İng ve Tyt kas yazında yazılım işine gireyim diyorum hem bu sayede 3 aylık arada İngilizcemi bir üste taşırım diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı