220 Volt öldürür mü?

Yeme şeklinize göre değişir maruz kalma süresi şebekedeki amper gibi birçok faktör var lakin 220v uzun süre maruz kalmaz isen öldürmez 2 kere çarpıldım halen yaşıyorum.

5kV yiyor adam. İlginç.
Hoca işi ne kadar bilse de dediğiniz gibi ilginç gerçekten.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sadece bunlardan sonra bile yaşıyorsa oturup düşünülmeli. :D

Hoca işi ne kadar bilse de dediğiniz gibi ilginç gerçekten.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sadece bunlardan sonra bile yaşıyorsa oturup düşünülmeli. :D
5kV yiyor adam. İlginç.
Bu adamın evinde kaçak elektrik rolesi var. Adam çarpılmadan elektrik kesiliyor ve tekrardan açılıyor. Hatta bir yerde bunu söylüyordu sanırsam.

Birden fazla kez AC 220-250V elektrik çapılma vakası yaşadım. Sol ve sağ elimde de olmasına rağmen şu anlık bir sağlık prolemim yok. Yaşıyorum. :D

Çok yazılmış ama yazmasam olmazdı. Volt = akım X direnç diye bildiğimiz basit "ohms law" yani ohm kanunu diye bir denklem vardır. İster AC yani prizden alabileceğiniz alternatif akım, ister DC yani batarya kaynaklı doğru akım olsun insanı öldürebilir, nasıl öldürür?
İnsan vücudu üzerinden geçen akım miktarı burada en önemli etkendir. "çok akım" geçerse hücreleriniz içindeki suyu buharlaştırıp onları yakar, kalp üzerinden geçerse onun kasılıp kalmasına ve atamamasına yol açar.

1623247748504.png

Peki o zaman voltajın bunda payı ne? Neden bir pil ya da araba aküsü insanı çarpmaz da priz çarpar?
Daha öncesinde voltaj = akım X direnç demiştik; öyleyse basit bir hesap yapalım.
Wikipedia üzerinden alınmış bir yazı:
The NIOSH states "under dry conditions, the resistance offered by the human body may be as High as 100,000 ohms. Wet or broken skin may drop the body's resistance to 1,000 ohms," adding that "High-voltage electrical energy quickly breaks down human skin, reducing the human body's resistance to 500 ohms".[18]
Kuru insan vücudu 100000 ohm kadar olabilir diyor.
220 Volt priz aslında 311.11 Volt Vmax değerine sahiptir. Kafanız karışmasın, prize dokunursanız bilin ki 311.11 Volt bir değer size etki edecek, 220 nereden gelir vs. oraları geçiyorum, 311'i unutmayın.
Volt = akım X direnç --> 311 = vücuttan akan akım X 100000.
Vücuttan akan akım 3.11 miliamper olur. Yukarıdaki tabloya bakarsanız şok hissi ve spazm olacağı yazıyor 5 miliamper için.
Eğer spazm olayı akım kalp yakınından geçmişse kalbe olur ve kalbi zorlar. Ölümcül olabilir.
Prize dokunurken vücudunuz ıslaksa (terliyse) yukarıda Wikipedia alıntısında yazıldığı üzere "vücut direnci" 100000 Ohm'dan 1000 ohm civarına düşer.
Hesaplamayı tekrar yaparsak 311 miliamper akımın vücuttan geçeceği anlamına gelir. Açıkçası akım prize temas eden vücut uzvundan yere, yani toprağa akar. Kolunuz hem yere hem prize değiyorsa ve ıslaksa o kol pişer :D daha kötüsü ayaklar yere değiyor ve eliniz prize değiyorsa ve hatta ıslaksanız akan akım sizi yakar, duman çıkarırsınız, sonra da bilinen son ile karşılaşırsınız.
Bunların dışında bir önemli etken de akıma maruz kalma sürenizdir. Örneğin bir çakmağı yakın ve elinizi ateşten hızlıca geçirin, eliniz yanmayacaktır. Eğer elinizi ateşe tutar ve 1 saniye kadar beklerseniz yanmayı hissedersiniz. Buna benzer şekilde çok kısa süreli yüksek akım sizi öldürmez ancak kalp ve beyin gibi hayati organlara zarar verebilir.
Sonuç olarak, voltajın artması çarpılma riskini arttırır. Vücut direncinin düşmesi(ıslanmak) riski arttırır. Akımın etki ettiği süre size vereceği hasarı arttırır. Elektrik şakaya gelmez.
Hatalar affola.
Hocam bende çarpıldım 220v ile parmağımın derisi yandı o kadar amper değeriyle alakalı galiba 1.5 ya da 5 amper ile çarpılmıştım.
5 amper sizi yok eder.

En kısa yol mevzusundan dolayı dedim zaten çift el mevzusunu. Çift el yoksa koldan direkt bacağa akar.

Kaynak, Erkcan Özcan. Kendisini açıklamaya bile gerek yok. Aşağıdaki videoya bakabilirsiniz, 10:33.

Hocam, zaten bacağa giderken kalpten geçiyor. Kalbi zayıf ise zarar görebilir. Yine de bildiğinize inanabilirsiniz. Ölmeyen çok insan var. Burası doğrudur. Ölenlerin hepsi çift elle gitmedi. Buna da emin olun.

Hocam, zaten bacağa giderken kalpten geçiyor. Kalbi zayıf ise zarar görebilir. Yine de bildiğinize inanabilirsiniz. Ölmeyen çok insan var. Burası doğrudur. Ölenlerin hepsi çift elle gitmedi. Buna da emin olun.

Bacağa giderken her zaman kalpten geçmiyor işte. Vücut direnci ile de alakalı bir durum bu. Bu yüzden "çift el kesin" diyorum. Attığım videoya baktıysanız hoca da "çift elle tutarsanız kalpten elektrik geçmesini garantilemiş olursunuz" diyor.

Yani dediğimiz şu, çift elle tutarsan kalpten elektrik "kesinlikle geçer". Tek elle tutarsan "asla kalbe elektrik gitmez" demiyoruz. Çift elle tutmaya göre çok çok düşük bir ihtimaldir diyoruz.

Risk yüzdesi en yüksek olan çift eldir.

Elektrik Mühendisleri Odası'nın yayınladığı makaleye bakın buyrun. Erkcan Özcan'can farklı bir şey söylemiyorlar, ki kendisi CERN'de görev almış bir fizik ve elektronik profesörü. H indeksi açısından gelmiş geçmiş tüm akademisyenler arasında dünyada ilk 500'de.

Yeni konular

Geri
Yukarı