220 Volt öldürür mü?

Bugün prize ıslak elle kablo takarken çarpıldım.
Hiçbir şey olmadı ellimde en ufak kızarıklık bile yok ama çarpıldığım an şok geçirip bahçeye koştum hemen elektriği boşaltayım diye.

Elektriğe 1 veya 2sn maruz kaldım 220 Volt sonuç itibarıyla yani öldürmedi.

Merhaba. Bugün PC adaptörünü tamir ederken 220 v elektriğe maruz kaldım ama vücudumda herhangi bir yara vs. olmadı. Konuya dönecek olursak 220 Volt elektriğin öldürme oranı insandan insana göre değişiyor mu?

Birkaç saniye bir şey olmaz sonrasında çok büyük sıkıntı bende birkaç defa çarpılmıştım dikkatli olmakta fayda var. 380V daha korkutucu affetmez anında öldürür insanı.

Bir çok etken yer alıyor burada, yaptığım iş nedeniyle bir çok kez çarpıldım 220V alternatif akımdan ölen pek insan duymadım sadece titretir zaten sizi kendine çekmez o yüzden kendinizi cekebilirsiniz. Asıl tehlikeli olan 380Vdur Allah muhafaza kendisine çeker ve öldürmese bile öldürmekten beter eder acikcası.

Doğru Akım ve Alternatif Akımın arasında fark var Doğru Akım daha tehlikelidir.

Sanayide 380V Trifaze kullanılır. Doğru Akım içinse ihtiyaca göre Redresör kullananlar da var.

Sanayide 380V Trifaze kullanılır. Doğru Akım içinse ihtiyaca göre Redresör kullananlar da var.
Hocam bir şey daha soracam benim prizin sadece faz kısmından çarpılmışlığım var dediğim gibi. Aynı anda prize bir şey soksak peki atıyorum hem faz hem nötr tarafa aynı etkiyi mi gösterir?

Hocam bir şey daha soracağım benim prizin sadece faz kısmından çarpılmışlığım var dediğim gibi. Aynı anda prize bir şey soksak peki atıyorum hem faz hem nötr tarafa aynı etkiyi mi gösterir?

Kardeşim prize cımbız sokmuştu sigorta atmış cımbızın ucu erimiş kardeşimin de eli yanmıştı.

Hayır hocam. İki elinize de birer çubuk alıp hem faz hem nötre sokarsanız bir önceki gibi şanslı olmazsınız. Helvanız pişer.

Kardeşim prize cımbız sokmuştu sigorta atmış cımbızın ucu erimiş kardeşimin de eli yanmıştı.
İki ucunada mı merak ettiğim şey o tek faz ile faz-nötr arası fark ediyor mu çarpılmada?
Merak ettiğim o ve ediyor isen neden?

Hayır hocam. İki elinize de birer çubuk alıp hem faz hem nötre sokarsanız bir önceki gibi şanslı olmazsınız. Helvanız pişer.

Nedeni nedir peki?
Ayrıca kaçak akım rölesinin dediğim şey üzerinde etkisi var mı?

Geri
Yukarı