220 Volt öldürür mü?

vücutta ne direnç gösterebilir ki zaten? emilen enerji değişse de ne kadar değişebilir? izole işlevli kauçuk eldiven, kauçuk bot noktasında yada yerden teması kesilen bir birey söz konusu olduğunda normal ev şebekelerinde ki toplam watt'ı düşünürsek zaten devre kendini tamamlayamayacak hatta iletim olmayacak dolayısıyla çarpılmayacak denilebilir zaten. Ayrıca elektrik çarpması baya baya akım ile ilgilidir. Ayrıca bakınız.

Ne demek istediğinden hiçbir şey anlamadım. Zaten kurduğun cümlelere bakınca ne konuştuğunu sen de bilmiyorsun sanırım. Ev şebekesindeki toplam watt ne alaka? Ayrıca akım zaten ohm kanunundan dolayı voltaj ile çok yakından bağlantılıdır. Emilen enerji değişse ne kadar değişebilir derken? Önceki mesajlarında dediğin gibi eğer prize değdiğin gibi elini çekersen benim verdiğim formülden vücudundaki enerji az olacak ama eğer bırakamasaydın ailen kömürleşmiş vücudunu bulacaktı.
Edit: Evrim ağacı güzel kaynakmış.

Ne demek istediğinden hiçbir şey anlamadım. Zaten kurduğun cümlelere bakınca ne konuştuğunu sen de bilmiyorsun sanırım. Ev şebekesindeki toplam watt ne alaka? Ayrıca akım zaten ohm kanunundan dolayı voltaj ile çok yakından bağlantılıdır. Emilen enerji değişse ne kadar değişebilir derken? Önceki mesajlarında dediğin gibi eğer prize değdiğin gibi elini çekersen benim verdiğim formülden vücudundaki enerji az olacak ama eğer bırakamasaydın ailen kömürleşmiş vücudunu bulacaktı.
Edit: Evrim ağacı güzel kaynakmış.
Ev şebekelerinde çekilen akım x gerilim ile baya alaka. Şayet yüksek gerilim hatlarında bulanan değerlerden bahsedecek olsaydık orada elektrik arkı için üretilen bir eldiven tam anlamıyla koruyamazdı.

Volt'un dışında başka etkenler de var bunu belirlemek için fakat adaptorden carpildiysaniz onların Volt'u ayarlaniyor diye biliyorum yani 220 yememissinizdir büyük ihtimal.

Ev şebekelerinde çekilen akım x gerilim ile baya alaka. Şayet yüksek gerilim hatlarında bulanan değerlerden bahsedecek olsaydık orada elektrik arkı için üretilen bir eldiven tam anlamıyla koruyamazdı.
Bu benim dediğim şeye karşı değil ki. Ohm kanunu akım voltaj ile doğru direnç ile ters orantılıdır diyor. Ben de burada hasar veren tek şey akım ve voltaj olamaz çünkü bu ikisi zaten aşırı bağlantılı şeyler (Voltaj yüksek ama akım düşük gibi saçmalıklara lütfen inanmayın. Ohm kanunu her yerde geçerlidir.) diyorum. Eğer statik elektrik onbinlerce volt ve yüzlerce amper ile öldürmüyorsa bunun tek sebebi akımın geçtiği zamandır. Bu da zaten elektriksel enerji denklemi olan E=V.I.t den vücutta sönümlenen enerjiyi verir.

Merhaba. Bugün PC adaptörünü tamir ederken 220 v elektriğe maruz kaldım ama vücudumda herhangi bir yara vs. olmadı. Konuya dönecek olursak 220 Volt elektriğin öldürme oranı insandan insana göre değişiyor mu?

1000W ve üstü ölümcül diye biliyorum yılıdırm çarpan ve yaşayan insanlar var.

55 Volt ve üzeri tehlikeli sayılıyormuş. 220 Volt'a nasıl dayandınız merak ettim.

220 Volt'un öldürmesi gerek.
Biz asansör tamir ederken 280 Volt'a çarpıldık, bazen 300'lerle falan oynadığımız oluyor ama ölmedim ben. Herhangi bir koruyucu yelek vs.'de yoktu.

Volt'un dışında başka etkenler de var bunu belirlemek için fakat adaptorden carpildiysaniz onların Volt'u ayarlaniyor diye biliyorum yani 220 yememissinizdir büyük ihtimal.
Burada tartışmaktan KS'nin sorusuna cevap yazmayı unuttum. Adaptörlerden çarpılmak genel olarak devrenin üzerindeki yaklaşık 150kHz SMPS devresinin şilte manyetik olarak kupl olmasından dolayı olan 50-100 volt civarındaki voltaj oluyor. Düzgün bir topraklama ile gidiyor. Konu sahibi evinin topraklama durumundan bahsederse tam olarak sebebin parasitik voltaj mı yoksa gerçekten 230 volt mu olduğunu anlayabiliriz.

1000W ve üstü ölümcül diye biliyorum yılıdırm çarpan ve yaşayan insanlar var.
Böyle bir şey yok.
Yıldırıma yakalanıp hayatta kalan insanları anlamıyorum. Yıldırımın güneşten 5 kat sıcak olduğu söyleniyor. İnsanlar buna rağmen nasıl hayatta kalıyor ya şaka gibi.
Üstteki mesajlarımda açıklaması mevcut.

Yıldırıma yakalanıp hayatta kalan insanları anlamıyorum. Yıldırımın güneşten 5 kat sıcak olduğu söyleniyor. İnsanlar buna rağmen nasıl hayatta kalıyor ya şaka gibi.

Sanırım şöyle mesela eli bir demire değiyor ve elektrik oraya akıyor ya da toprağa bir şeyyin o elektiriği emmesi lazım yani geçip gidiyor diyebiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı