224 XT ve 5600X sistem oyunlarda 80 derece oluyor

Ryzen 5600X İşlemci ve RX 6900XT ekran kartım oyunda yük altında 80 dereceye sabitleniyor. İkisi de benzer sıcaklıklar gösterdiği için odanın, havanın ve dolayısı ile kasa içinin sebep olduğunu düşünüyorum.
PF360, kasanın önüne takamadığım için mecburen üste taktım ve kasa içinde ki bütün sıcak hava yukarı doğru sıvı soğutmadan atılıyor. Yani Kasa içindeki sıcaklık doğal olarak sıvı soğutmaya etki ediyor. Fakat ekran kartıda aynı değer olunca işlemci için özel bir çabaya gerek de görmüyorum.
Ya kasanızın hava akışı kötü ya da sıvı soğutmanın düzeninden dolayı kötü değerler alıyorsunuz. 360mm sıvı soğutma ile 5600X'in 80 derecede çalışması kabul edilemez bence. Arctic Duo, SE 224 XT gibi hava soğutucular 5600X'i o sıcaklıktan daha düşük derecelerde çalıştırıyor. 360mm sıvı soğutucu ile 80 derecede çalışacaksa ne anladım ben bu işten?

Bir öneri olarak şunu sunabilirim;
Sıvı soğutmanın yönünü kasa içerisindeki havayı alıp radyatörden geçirecek şekilde değil de yukarıdan soğuk hava alıp işleyecek şekilde takmayı deneyin. Bu sefer de kasanın içerisine sıcak hava atılmış olacak ancak sıvı soğutucu soğuk havayla çalıştığı için toplamda belki daha düşük sıcaklıklarla karşılaşabilirsin. Bence denemeye değer.

Bu da çare olmazsa kasa değiştirmeni öneririm.

SE 224 XT ile 5600 kullanıyorum. Düşük fan hızı profiliyle gördüğüm en yüksek sıcaklık 68 derece civarı. Arkasına bir fan daha ekledim sadece. Soğutucu içerisinden çıkan termal macun sürülü.

Kasanın hava akışı da etkiliyor sıcaklığı.
Hocam hangi fanı eklediniz?
Eklerken ekstra bir kablo aldınız mı güç bağlantısı için?
Bende de aynı soğutucu ve 5600x var.
80 dereceye yakın (78) geziyor.
Kasam cooler master masterbox mb511 mesh kasa.(Hava akışı çok iyi)
Ben de yapayım.

Ben de yapayım.
SE 224 XT kutusundan çıkan fanın aynısı satın aldım ayrı olarak.
Tam modeli ID-COOLING XF-12025-SW.

Anakartımda boşta sys_fan noktası olmadığı için egzoz fanı olarak kullandığım Arctic F12'nin uzatma kablosuna taktım kablosunu. (F12'nin dahili olarak ekstra ucu var, ona fan bağlayabiliyorsunuz.) Yani bir nevi F12 ile senkron çalışıyorlar.

SE 224 XT kutusundan çıkan fanın aynısı satın aldım ayrı olarak.
Tam modeli ID-Cooling XF-12025-SW.

Anakartımda boşta SYS_FAN noktası olmadığı için egzoz fanı olarak kullandığım Arctic F12'nin uzatma kablosuna taktım kablosunu. (F12'nin dahili olarak ekstra ucu var, ona fan bağlayabiliyorsunuz.) Yani bir nevi F12 ile senkron çalışıyorlar.

Yani fan harici ekstra bir şey almama gerek yok.
Doğru mu anladım?

Ben de yapayım.
Sizde farklı bir sorun var. Ben şimdi macunda değiştim max 70 görüyor. Sıkıntı macunda sizinde büyük ihtimalle

Ryzen 5600X İşlemci ve RX 6900XT ekran kartım oyunda yük altında 80 dereceye sabitleniyor. İkisi de benzer sıcaklıklar gösterdiği için odanın, havanın ve dolayısı ile kasa içinin sebep olduğunu düşünüyorum.
PF360, kasanın önüne takamadığım için mecburen üste taktım ve kasa içinde ki bütün sıcak hava yukarı doğru sıvı soğutmadan atılıyor. Yani Kasa içindeki sıcaklık doğal olarak sıvı soğutmaya etki ediyor. Fakat ekran kartıda aynı değer olunca işlemci için özel bir çabaya gerek de görmüyorum.

Önü kapalı bir kasa kullanıyorsan onu değiştirmeni önerebilirim, ya da modifiye edebilirsin elin yatkın ise bu tür işlere.

Sanmıyorum hocam içinden çıkan macunu kullanıyorum.
Bı temizletip termal yenilemek lazım.
Senin sorununun macunla ya da soğutucuyla alakası yok. Kasanda problem var büyük ihtimalle. Macunun TG25 çok kaliteli bir macun. Aynı şeyleri kullanıyoruz benden 10 derece fazla alıyosun tek problem kasa ve kasa fanların kalıyor geriye. Ya da montajı yanlış yaptın soğutucunun.

Yeni konular

Geri
Yukarı