2300 TL'ye FPS oyunları için monitör önerisi

Hocam açıkçası tasarım önemli değil. Kağıt üzerinde cidden fark var. Videolarda da fark var gibi duruyor. 24G2U alacağım gibi. Size de yardımınız için çok teşekkür ederim.
İki monitörde de aynı panel ve aynı renk kalitesi var diyebiliriz.
AOC, panel aydınlatmasından dolayı renk doğruluğu ve sRGB olarak bir tık önde diyebiliriz.
Fakat fark edilmeyecek düzeyde diyebilirim, bence aradaki neredeyse 400 TL farka değmez.
Ben XG2405 alırdım, hangi karşılaştırma videosuna bakmıştınız?

İki monitörde de aynı panel ve aynı renk kalitesi var diyebiliriz.
Diyemeyiz. Renkleri etkileyen birçok faktör var.

Şöyle bir görsel atayım, daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum;
ColorRange.jpg

Kaynak: AdobeRGB vs. sRGB

Bir tanesi sRGB renk uzayından bir tık daha fazla renk gösterebiliyor, diğeri AdobeRGB renk uzayından bir tık daha fazla renk gösterebiliyor. Sizce aynı veya yakın olmaları mümkün mü?

Kırmızı ağırlıklı sahnelerde dediğiniz gibi olacaktır ama onun dışında devasa.

Diyemeyiz. Renkleri etkileyen birçok faktör var.

Şöyle bir görsel atayım, daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum;
Eki Görüntüle 758960

Bir tanesi sRGB renk uzayından bir tık daha fazla renk gösterebiliyor, diğeri AdobeRGB renk uzayından bir tık daha fazla renk gösterebiliyor. Sizce aynı veya yakın olmaları mümkün mü?

Kırmızı ağırlıklı sahnelerde dediğiniz gibi olacaktır ama onun dışında devasa.
Hocam doğru diyorsunuz ama panel aynı, gamutları hemen hemen aynı.
Farklı modeller olsa evet dediğiniz gibi, aradaki fark çok küçük bu monitörlerde.
Küçük farklar dediğiniz bir birçok faktörden oluşuyor, aydınlatma şekli de dahil.
Sanırım 24G2U bu konuda bir tık daha başarılı, aradaki farklar böyle küçük şeyler.
Pek fark olmayacaktır bence, zaten şu an 400 TL civarı daha ucuz 24G2U'dan.

Hocam doğru diyorsunuz ama panel aynı, gamutları hemen hemen aynı.
Ama "Hemen hemen" değil işte, bayağı fark var. Ortalama %30'dan daha fazla!
Pek fark olmayacaktır bence, zaten şu an 400 TL civarı daha ucuz 24G2U'dan.
400Tl farka değer mi onu bilemem, bütçenin esnekliğine bağlı. Standart kullanıcı için Viewsonic de gayet canlı ve güzel renklere sahip zaten. Hatta TN'den geçen birisi için eski monitörü sahibinin yakmasına sebep olabilir :)

Farklı modeller olsa evet dediğiniz gibi, aradaki fark çok küçük bu monitörlerde.
Panel kodu aynı olabilir ama "farklı model demek değil" değil bu (Yani farklı modeller demeye çalıştım :)).

Viewsonic'in piksel tepki süresi farklı mesela.

@359149 için dipnot: AOC'un sRGB renk uzayını çok aştığı için bazı durumlarda (Görüntü kalitesi olarak dandik filmler ve internet siteleri gibi) olması gerekenden daha doygun olduğu söylenebiliyor. Bunun için monitörde sRGB'yi %100'e sabitleyen modu kullanabilirsiniz. Haberiniz olsun, monitör menüsünde öyle bir ayar olmalı.

Ama "Hemen hemen" değil işte, bayağı fark var. Ortalama %30'dan daha fazla!
Hocam demek istediğim o zaten, o kadar fark yok panel aynı.
Renk gamutları aynı, o sitelerde gözüken fark o kadar olamaz.
Yani aynı panel, aynı tip monitör ve benzer iç yapıları var.
Nasıl o kadar fark oluşabilir? Çok mantıksız geliyor bana.
İkisini de kullanan birisi bulsak aslında çok iyi olacak.

lg 27gl650f-b kesinlikle buna bakmanı öneririm. 2000 tl ye bu özellikler ve gysnc destekli olması çok büyük bir avantaj. Ayrıca hazır panel değil LG kendi ürettiği paneli kullanıyor. Sakın ucuz diye gamepower falan alayım deme ver 2000 tl yıllarca kullan

Monitör önermiyorum ama CS:GO, Valo gibi oyunları hardcore oynayacaksa ms değerleri fark ediyor. Aynı mönitörde bile low input lag'dan normal input lag'a alınca oynayamıyorum CS:GO'yu.

Yeni konular

Geri
Yukarı