240 GB SSD tavsiyesi

Bütçe
270 TL

Hybrid Theory

Megapat
Makaleler
5
Yer
İzmir
Herkese iyi sosyaller. Hem kendi bilgisayarım, hem de kardeşimin bilgisayarı için 240 GB SSD alacağım. Yani 2 adet alacağım. Piyasada bayağı bir dolandım ve kimi SSD için "kronik sorunlu" diye bahsediliyor. Başta Kioxia Exceria ile Kingston A400 arasında kaldım ama bu ikisinden de vazgeçip Gigabyte'ın 240 GB SSD'sini almaya karar verdim. Amacım bütçemi sonuna kadar zorlayıp en iyisini almak değil aksine, mümkün olduğunca F/P bir ürün almak. Tabii, uzun ömürlü olması da benim için önemli. Nihai kararım bahsettiğin Gigabyte SSD'yi almak. Almadan önce son kez fikir almak istedim. Düşünceleriniz nelerdir?

Ayrıca şunun da bilgisini vermek istiyorum: Bendeki SSD'yi çok uzun süreler kullanacağım ve yeni bir bilgisayara geçince problem yaşamadan kullanmak istiyorum. Yine de 2 farklı SSD almayı düşünmüyorum.

Bunu alabilirsin.

Ya da;

250 TL

261 TL

Samsung 870 Evo bütçemi aşıyor. 270 TL'nin üstüne çıkamam, zaten 2 adet alacağım. Ayrıca mesela neden Kingston değil de Patriot veya Apacher önerisi çok oluyor? Bundan da öte Gigabyte ile sizin önerdiğiniz Patriot ve Apacher arasında ne gibi fark var? Uzun ömürlü olması benim için önemli.
Bunu alabilirsin.

Ya da;

870 EVO varken alınmaz.

250 TL

261 TL

Samsung 870 Evo bütçemi aşıyor. 270 TL'nin üstüne çıkamam, zaten 2 adet alacağım. Ayrıca mesela neden Kingston değil de Patriot veya Apacer önerisi çok oluyor? Bundan da öte Gigabyte ile sizin önerdiğiniz Patriot ve Apacer arasında ne gibi fark var? Uzun ömürlü olması benim için önemli.
Öncelikle Apacer ve Patriot kullanılan kontrolcü olsun, NAND flaş yongaları olsun, vaat ettikleri hızlar olsun piyasada giriş seviyesi diye satılan çoğu SSD'nin yanında üst düzey bir SSD gibi kalıyor. Kioxia iyi bir NAND üreticisi ama kötü bir SSD üreticisi mesela. Bir tane doğru düzgün ürünü yok adamların.

Adata mesela. Bazı XPG ve SU800 modelleri hariç çoğu SSD'si berbat ötesi. Kingston desen öyle üst düzey bir SSD üreticisi değil. Bütçe dostu modeller üretmeye çalışıyorlar hep. Bütçe dostu olsun diye de 2D NAND ve berbat bir kontrolcü ile A400'ü çıkarmışlardı. Ama berbat bir SSD.

WD ve SanDisk desen çok iyi modelleri de var ama çok berbat modelleri de var. Mesela SSD Plus ve WD Green çöp ötesi SSD'ler. Giriş seviyesi bile denemeyecek kadar kötüler. Kontrolcüleri berbat ötesi özellikle. SM2258XT, SM2256S, Maxio MAS0902A, Phison S11T kontrolcü kullanan hiçbir model alınmamalı. Patriot ve Apacer gibi firmalar şu an giriş seviyesinin en babayiğit kontrolcüsünü yani Phison S11'i kullanıyor.

Piyasa da giriş seviyesinde alınabilecek sadece iki model var. Onlar da Patriot Burst ve Apacer Panther. Gigabyte'da aynı kontrolcüyü kullansa da (Phison S11) bir süre sonra hızları düşüyor ve sorun çıkartıyor. Ki hız olarak ta geride Patriot Burst ve Apacer Panther'e göre. O yüzden biz hep Patriot Burst veya Apacer Panther öneriyoruz. Bir sıralama yapmak gerekirse bu Phison S11 kullanan SSD'ler için şöyle olurdu sıralama; Patriot Burst> Apacer Panther> Gigabyte SATA SSD.

Kısaca Patriot veya Apacer alın geçin. Patriot biraz daha iyi Apacer'e göre. Panther AS340 yerine AS350'de alınabilir. Patriot Burst ile eşit sayılır AS350 modeli.

Öncelikle Apacer ve Patriot kullanılan kontrolcü olsun, NAND flaş yongaları olsun, vaat ettikleri hızlar olsun piyasada giriş seviyesi diye satılan çoğu SSD'nin yanında üst düzey bir SSD gibi kalıyor. Kioxia iyi bir NAND üreticisi ama kötü bir SSD üreticisi mesela. Bir tane doğru düzgün ürünü yok adamların.

Adata mesela. Bazı XPG ve SU800 modelleri hariç çoğu SSD'si berbat ötesi. Kingston desen öyle üst düzey bir SSD üreticisi değil. Bütçe dostu modeller üretmeye çalışıyorlar hep. Bütçe dostu olsun diye de 2D NAND ve berbat bir kontrolcü ile A400'ü çıkarmışlardı. Ama berbat bir SSD.

WD ve SanDisk desen çok iyi modelleri de var ama çok berbat modelleri de var. Mesela SSD Plus ve WD Green çöp ötesi SSD'ler. Giriş seviyesi bile denemeyecek kadar kötüler. Kontrolcüleri berbat ötesi özellikle. SM2258XT, SM2256S, Maxio MAS0902A, Phison S11T kontrolcü kullanan hiçbir model alınmamalı. Patriot ve Apacer gibi firmalar şu an giriş seviyesinin en babayiğit kontrolcüsünü yani Phison S11'i kullanıyor.

Piyasa da giriş seviyesinde alınabilecek sadece iki model var. Onlar da Patriot Burst ve Apacer Panther. Gigabyte'da aynı kontrolcüyü kullansa da (Phison S11) bir süre sonra hızları düşüyor ve sorun çıkartıyor. Ki hız olarak ta geride Patriot Burst ve Apacer Panther'e göre. O yüzden biz hep Patriot Burst veya Apacer Panther öneriyoruz. Bir sıralama yapmak gerekirse bu Phison S11 kullanan SSD'ler için şöyle olurdu sıralama; Patriot Burst> Apacer Panther> Gigabyte SATA SSD.

Kısaca Patriot veya Apacer alın geçin. Patriot biraz daha iyi Apacer'e göre. Panther AS340 yerine AS350'de alınabilir. Patriot Burst ile eşit sayılır AS350 modeli.
Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Başta da bahsettiğim gibi uzun ömürlülük konusu benim için önemli ama Patriot ve Apacer markalarını burada ilk defa duymuş olmasam da benim için yeni birer marka gibiler. Bu yüzden bunlara karşı biraz önyargılıyım ki açıklaman beni önyargımdan biraz da olsa uzaklaştırdı. Yine de bilindik markaların SSD'lerini almak, bana biraz da olsa güven veriyor.

Bu durumda Patriot veya Apacer yerine Gigabyte tercih etsem uzun ömürlülük konusunda bir sıkıntı yaşar mıyım? Sonuçta hayatım boyunca bir SSD tecrübem olmadı, çok eski mekanik diskler kullandım ve hala da kullanıyorum. Yani sonraki dönemlerde, ben bu SSD'yi kullanırken ciddi bir performans düşüşü olmazsa benden yana problem olmaz açıkçası.

Ayrıca belirtmek istediğim bir konu var: Yakın zamanda Kioxia Exceria 240 GB SSD'sini bir tanıdığımın laptopu için aldık ve montajını ben yaptım. Dürüst olmam gerekirse bana öyle kötü bir imaj vermedi aksine ucuza aldığımız için bana bayağı f/p olarak bir güven de sağladı, performansı olsun vs. Zaten eski bir laptoptu, devasa bir fark beklemiyordum ama hissedilir fark oldu.

Geri
Yukarı