240 Hz monitörden tam verim almak için 240 FPS şart mı?

Hocam bana sorarsan hiç götürüsü olmaz aksine artısı olur. şu an atıyorum 60 HZ kullanıyorsun diyelim, 60 FPS'nin üstüne çıkan tüm FPS değerleri seni uzaya çıkaracak kadar zevk verecek. Kendini kaybedeceksin. Benim gibi rekabetçi oyunlar oynuyorsan hele, (mesela Knight Online, LoL ) gibi gibi, kat kat fazla hissedeceksin. Karakterin akıp gidecek, havadaki skilleri göreceksin. Ve 60 HZ sana kasıyor gibi gelmeye başlayacak zaman geçtikçe...
Daha işlemci ile ekran kartını almadım indirim bekliyorum ama mobalarda 240 fps i rahat verir. Rainbow, destiny 2 de felan 150 fps ve üstü alırım diye düşünüyorum

Ben Aryond'u tercih ettim, nedeni ise şuydu: Ben 1660 Süper kullanıcısıyım dolayısıyla G-Sync için DisplayPort kullanmak zorundayım. 144Hz monitör olarak Samsung'un monitörünü sevmiştim fakat içinden DisplayPort kablo çıkmıyor ve bunun için 100TL ek harcama yapıyorum ve fiyatı 1500TL oluyor. Neden 500TL vermeyeyim de 240Hz, 27 inç, HDR destekli, 400cd/nit parlaklık değerine sahip bir monitör almayayım diye düşündüm. RX5700XT 1440p'de oynamak için güzel bir ekran kartı ama 1080p'de illa ki daha fazla FPS alacaksınız. Bu sizin tercihiniz. Rekabetçi oyunlar için yüksek FPS değerleri her zaman daha önemli fakat hikâye tabanlı oyunlar oynuyorsanız da görsel güzellik önemli. 1440p monitörü alabilirsiniz fakat 24inç olduğundan 1080p ile farkı çok olmayacak. İlerde çıkacak olan oyunlar olurda çok ağır da olabilir. Yüksek FPS değerleri almak için grafikleri kısacaksınız bu sefer de 1440p de oynamanın bir anlamı kalmayacak. Benim düşüncem 1440p de orta ayarlarda oynayacağınıza 1080p de yüksek ayarlarda oynamanız. Ayrıca rekabetçi oyunlarda daha akıcı bir deneyim yaşamanız yönünde.
Son kararınızı verdiğinizde lütfen bir yorumu "En iyi cevap" olarak seçiniz.

24 İnç alacaksanız QHD almanın bence bir mantığı yok 1080P yeterli.

Hocam 24 inch de o kadar küçük değil ya 2K'yı hissettirir bence.
Ben Aryond'u tercih ettim, nedeni ise şuydu: Ben 1660 Süper kullanıcısıyım dolayısıyla G-Sync için DisplayPort kullanmak zorundayım. 144Hz monitör olarak Samsung'un monitörünü sevmiştim fakat içinden DisplayPort kablo çıkmıyor ve bunun için 100TL ek harcama yapıyorum ve fiyatı 1500TL oluyor. Neden 500TL vermeyeyim de 240Hz, 27 inç, HDR destekli, 400cd/nit parlaklık değerine sahip bir monitör almayayım diye düşündüm. RX5700XT 1440p'de oynamak için güzel bir ekran kartı ama 1080p'de illa ki daha fazla FPS alacaksınız. Bu sizin tercihiniz. Rekabetçi oyunlar için yüksek FPS değerleri her zaman daha önemli fakat hikâye tabanlı oyunlar oynuyorsanız da görsel güzellik önemli. 1440p monitörü alabilirsiniz fakat 24inç olduğundan 1080p ile farkı çok olmayacak. İlerde çıkacak olan oyunlar olurda çok ağır da olabilir. Yüksek FPS değerleri almak için grafikleri kısacaksınız bu sefer de 1440p de oynamanın bir anlamı kalmayacak. Benim düşüncem 1440p de orta ayarlarda oynayacağınıza 1080p de yüksek ayarlarda oynamanız. Ayrıca rekabetçi oyunlarda daha akıcı bir deneyim yaşamanız yönünde.
Son kararınızı verdiğinizde lütfen bir yorumu "En iyi cevap" olarak seçiniz.
Hocam siz siparişini verdiniz mi aryond'un? Verdiyseniz gelince bi incelemesini yapsanız çok hoş olur.(en iyi cevap seç gibi bi şey çıkmıyor bu arada)

Son düzenleme:
Hocam 24 inch de o kadar küçük değil ya 2K'yı hissettirir bence.

Hocam siz siparişini verdiniz mi aryond'un? Verdiyseniz gelince bi incelemesini yapsanız çok hoş olur.
Siparişi verdim, tahminen ayın altısında gelir. Ek bilgi olarak söyliyim, şu an Aras Kargo ile çalışıyorlar. Yapacağım ama çok amatör olacak 😁. Şuan 75Hz monitörüm var onla kıyaslamayı düşünüyorum "Yavaş Çekim" olarak. Fakat video edit işlerinden anlamıyorum onlarla falan uğraşmam lazım. Galiba 2 video çekeceğim; biri kutu açılışı, neden tercih ettiğim. İkinci videoda ise kıyaslama olacak. Hiç uğraşmadan da sadece yazı da yazabilirim.

Siparişi verdim, tahminen ayın altısında gelir. Ek bilgi olarak söyliyim, şu an Aras Kargo ile çalışıyorlar. Yapacağım ama çok amatör olacak 😁. Şuan 75Hz monitörüm var onla kıyaslamayı düşünüyorum "Yavaş Çekim" olarak. Fakat video edit işlerinden anlamıyorum onlarla falan uğraşmam lazım. Galiba 2 video çekeceğim; biri kutu açılışı, neden tercih ettiğim. İkinci videoda ise kıyaslama olacak. Hiç uğraşmadan da sadece yazı da yazabilirim.
Yazı da olur video da olur. Şuan hiçkimse inceleme felan yapmadığı için ürüne güvenmek zor oluyor. Artılarıyla eskileriyle burada inceleme yazınız falan olsa baya yardımcı olur.

Monster aryond monitör almayı düşünüyorum. Ryzen 5 3600 ve 5700XT Sapphire Pulse ile her oyundan 240 FPS beklemek saçmalık olur. Daha düşük FPS aldığım oyunlarda görüntüyü kötü etkiler mi 240 Hz olması monitörün? 240 Hz'den tam verim almak için illa 240 FPS olması şart mı bir de?

Hayır tamamen şart değil ama olsa güzel olur. Ben 144Hz kullanıyorum 80-90 FPS benim için yetiyor akıcılıkta. Ayrıca 240Hz destekleyen bir monitör 144Hz ve üstünü de destekliyor olabilir. Dilersen oyun sırasında Hz'i düşürebilirsin. Bu sayede yırtılmalar azalır.

Hayır tamamen şart değil ama olsa güzel olur. Ben 144Hz kullanıyorum 80-90 FPS benim için yetiyor akıcılıkta. Ayrıca 240Hz destekleyen bir monitör 144Hz ve üstünü de destekliyor olabilir. Dilersen oyun sırasında Hz'i düşürebilirsin. Bu sayede yırtılmalar azalır.

Sync kullanırsanız yırtılma olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı