240Hz monitörü 144Hz’de kullanmak

deMarc

Kilopat
Dün İncehesap indiriminde Asus TUF VG259QM monitörünü aldım. Aslında planım 144hz 1ms IPS ekranlı bir model almaktı ama Asus’un bu modeli 280Hz özelliğinden ziyade, Gsync uyumluluğu, ELMB teknolojisi, 27 inçten ufak olması ve en çok da sade ve ufak ayağı sayesinde masama sığdırmakta sorun yaşamayacağım için ilgimi çekti.

Yalnız aklımı kurcalayan konu şu ki ben 280 fps alabilecek bir donanıma sahip değilim. CS:Go oynuyorum, Ultra’da 250 civarı fps alıyorum ama diğer oyunlarda aldığım FPS 100-150 arasında değişiyor. Ben şimdi bu monitörü 280 değil de (zaten OC ile 280 oluyormuş, normalde 240Hz) oynayacağım oyuna göre 144Hz veya 120Hz gibi değerlere alırsam bir performans kaybı yaşar mıyım? Yani sanki 144Hz bir monitörmüş gibi performans verebilir mi, yoksa standart değerinin altında kullandığım için performansı mı düşer? Bu Hz konusundan pek anlamıyorum, cahilliğimi mazur görün.

Son düzenleme:
G-Sync gösterilen Hz değerini değişken olarak ayarladığı için monitörün desteklediği maksimum Hz değerinde kullanabilirsiniz, o değere ulaşamasanız bile, akıcılık anlamında görsel zevk yaşarsınız emin olun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burada ki adımları tersine yaparak yenileme hızınızı düşürebilirsiniz.

Performans kaybı yaşamazsınız. Bu değer sizi oyunlarda etkiler. Masaüstünde ve internette gezinirken 280 Hz'in farkını gerçekten fark edeceksiniz. Ancak, oyunlarda 240 Hz ayarlı iken 140 aldığınızda bir sorun olmayacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dün İncehesap indiriminde Asus TUF VG259QM monitörünü aldım. Aslında planım 144hz 1ms IPS ekranlı bir model almaktı ama Asus’un bu modeli 280Hz özelliğinden ziyade, Gsync uyumluluğu, ELMB teknolojisi, 27 inçten ufak olması ve en çok da sade ve ufak ayağı sayesinde masama sığdırmakta sorun yaşamayacağım için ilgimi çekti.

Yalnız aklımı kurcalayan konu şu ki ben 280 fps alabilecek bir donanıma sahip değilim. CS:Go oynuyorum, Ultra’da 250 civarı fps alıyorum ama diğer oyunlarda aldığım FPS 100-150 arasında değişiyor. Ben şimdi bu monitörü 280 değil (zaten OC ile 280 oluyormuş, normalde 240Hz) de oynayacağım oyuna göre 144Hz veya 120Hz gibi değerlere alırsam bir performans kaybı yaşar mıyım? Yani sanki 144Hz bir monitörmüş gibi performans verebilir mi, yoksa standart değerinin altında kullandığım için performansı mı düşer? Bu Hz konusundan pek anlamıyorum, cahilliğimi mazur görün.
Monitörü OC olmadan düz 240Hz olarak kullanın. Oyunlarda 240FPS altında alırsanız G-Sync sayesinde ona göre Hz gösterir. Yani fazladan Hz olması iyidir ve bir zararı yoktur.

Dün İncehesap indiriminde ASUS TUF VG259QM monitörünü aldım. Aslında planım 144Hz 1ms IPS ekranlı bir model almaktı ama ASUS’un bu modeli 280Hz özelliğinden ziyade, G-SYNC uyumluluğu, elmb teknolojisi, 27 inçten ufak olması ve en çok da sade ve ufak ayağı sayesinde masama sığdırmakta sorun yaşamayacağım için ilgimi çekti.

Yalnız aklımı kurcalayan konu şu ki ben 280 FPS alabilecek bir donanıma sahip değilim. CS:GO oynuyorum, Ultra’da 250 civarı FPS alıyorum ama diğer oyunlarda aldığım FPS 100-150 arasında değişiyor. Ben şimdi bu monitörü 280 değil (zaten OC ile 280 oluyormuş, normalde 240Hz) de oynayacağım oyuna göre 144Hz veya 120Hz gibi değerlere alırsam bir performans kaybı yaşar mıyım? Yani sanki 144Hz bir monitörmüş gibi performans verebilir mi, yoksa standart değerinin altında kullandığım için performansı mı düşer? Bu HZ konusundan pek anlamıyorum, cahilliğimi mazur görün.

İmkansız ama düşse bile 1 FPS düşer oda imkansız bir şey, 240 Hz olması CS:GO'da seni bayağı bir güzel oyunatır ve masaüstü çok daha güzel gözükür.

240 ya da 280Hz’in benimki gibi bir sistem için overkill olacağının farkındayım ama bütün aradığım özellikleri bulunduran tek monitör de buydu diyebilirim. Özellikler tutsa monitörün ayakları büyük oluyor, o tutsa HDR olmuyor vs vs. Monitörün donanım kapasitesinden daha yüksek Hz desteklemesinin bir zararı olmayacağı asıl merak ettiğimdi, cevabımı aldım, teşekkürler.

Geri
Yukarı