25 bin TL Bütçe ile masaüstü mü yoksa notebook mu alınmalı?

Isari

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Akademisyen
Arkadaşlar merhaba,
25 bin TL bütçe ayırdım. Daha çok video montajlamak için bir bilgisayar alacağım. Önceliğim aslında notebook, taşınabilirlik açısından. Ama merak ettiğim iki husus var:

1. 25 bin TL'lik bir masaüstü aynı özelliklerle notebooktan daha ucuza mı mal edilir?
2. Aynı özelliklere sahip olsalar dahi masaüstünde daha mı fazla verim alırım yoksa alacağım verim aynı mı olur?

Sanırım oyuncu laptoplarına bakmam gerekiyor. Tavsiyeleriniz neler olur?

Şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba,
25 bin TL bütçe ayırdım. Daha çok video montajlamak için bir bilgisayar alacağım. Önceliğim aslında notebook, taşınabilirlik açısından. Ama merak ettiğim iki husus var:

1. 25 bin TL'lik bir masaüstü aynı özelliklerle notebooktan daha ucuza mı mal edilir?
2. Aynı özelliklere sahip olsalar dahi masaüstünde daha mı fazla verim alırım yoksa alacağım verim aynı mı olur?

Şimdiden teşekkürler...
Oyun oynamayacaksanız M1 İşlemcili MacBook tavsiye ederim. Her yerde maksimum verimlilikle kullanabilirsiniz böylece.

Arkadaşlar merhaba,

Şimdiden teşekkürler...
Hocam paranız varsa laptop önereririm taşınabilirlik açısından ancak her zaman kalite olarak masaüstü daha iyidir.

Arkadaşlar merhaba,

2. aynı özelliklere sahip olsalar dahi masaüstünde daha mı fazla verim alırım yoksa alacağım verim aynı mı olur?

Şimdiden teşekkürler...

Video kurgulayacaksanız laptop konusunda MacBook'un M1 modellerine bakmanızı öneririm.
Sırf gücü için değil ekran kalitesi renk doğruluğu açısından biraz önde ama oyun oynayacaksanız arada işler biraz değişir ama zorunluğu kalmadığınız sürece oyuncu laptopu almayın 165Hz veya 144Hz monitorler işinize yaramayacak.

Aynı fiyata laptobun tek avantajı taşınabilirlik ve daha düşük güç tüketimi. Bu konuyu daha detaylı araştırmak lazım. Video montajı hangi uygulamayla yapılacak, laptop ve masaüstü sistemle karşılaştırma testlerine bakıp kıyaslamak lazım. Misal 1 saatlik video montajı için laptop 30 dakikada, masaüstü 20 dakikada tamamlıyorsa laptop tavsiye ederim 10 dakikalık gecikme için masaüstü alınmaz bence.

Şimdi canlı tecrübeler geliyor. Ben mayıs 2020'de "ASUS G531GU CORE İ7 9750H 2.6GHZ-16GB-512GB SSD-15.6''-GTX1660TI 6GB-W10" marka Gaming laptopu aldım. Şimdi sırasıyla avantajlarını ve dezavantajlarını sıralayacağım.

12.700'den almıştım. İlk pişmanlığım üzerine 5-6 daha koyup en azından 2070'li falan bir sistem almamak oldu. O zaman kur daha düşük olduğu için 17-18 bin civarında 2070'li Gaming laptop satın alabiliyorduk.

Önce avantajlarını ele alalım.

Laptopu gerçekten kaliteli bir markadan alırsan ekran kalitesi aşırı iyi oluyor. Mesela kullandığım "MSI 23.6" Optix G24C4 Curved 1500R VA 1920x1080 (FHD) 16:9 144Hz 1ms FreeSync Gaming MONITOR marka monitörle karşılaştırma yapıyorum. Laptopun ekranı daha canlı ve net hissettiriyor.

Hafta sonları akraba ziyaretine ya da başka bir yere gittiğimde yanımda götürüyorum. Bazen işe götürdüğüm de oluyor. Evde tamamlayamadığım bir çalışma olursa dışarıda rahatlıkla tamamlayabiliyorum.

Ses kalitesi de gerçekten muazzam. Normalde laptopun sesi yeterli olmaz, ek olarak bir de hoparlör satın alırım diye düşünüyordum. Bu laptopla müzik dinledikten sonra hoparlör satın almaktan vazgeçtim.

2 kere koronavirüs atlattım. Korona virüs olduğum zamanlarda yattığım yer, bilgisayar masama çok uzaktı. Ancak laptopu yatağa yanıma koydum ve bir de oyun oynamak için elime gamepad alarak, rahatça vakit geçirdim. Masaüstü olsaydı öteki odada kalacaktı. Zaten hasta olduğum için onu kuracak, taşıyacak halim de yoktu açıkçası. Böyle durumlar için laptop on numara.

Dezavantajlarına gelecek olursak;

Laptop söküp takmak daha zor oluyor.

Parçalar, masaüstü sistemlere göre daha narin. Mesela laptopta 512 GB M.2 SSD var. Yanına 1TB daha normal SSD ya da HDD disk eklemek istiyorum. Ama laptoplar hassas yapıda cihazlar olduklarından hiç söküp takasım gelmiyor. Biraderin bilgisayar masaüstü. Ona her türlü alet edevatı söküp takıyoruz. Temizliğini aksatmıyoruz. Mesela 2 yıl oldu alalı. Hala termal macununu yenilemedim. Tabii bu durum herkes için dezavantaj değil. Ben elim çok yatkın olmadığından çekiniyorum.

Aynı özellikteki masaüstü bilgisayara göre biraz daha zayıf kalıyor.

Eskiden laptop ve masaüstü bilgisayarlar arasındaki güç farkı cidden uçurumdu. Masaüstü bilgisayarlar birkaç adım öndeydi. Ancak şimdi daha gelişmiş olan Gaming laptoplarla bu fark kapandı. Masaüstü bilgisayarların yalnızca bir adım önde olduğunu düşünüyorum. Bir tanıdıkta 1660 Ti masaüstü sistem var. RDR2'yi 50-60FPS arasında oynuyor. Benim 1660 Ti ekran kartlı laptopum 40-50 FPS arasında geziyor. Belki bu benden kaynaklı da olabilir. Şu an tam bilemiyorum.

Laptoplardaki en önemli dezavantajlarından birisi de klavye.

Bundan önceki laptoplarımın hepsinde klavyelerini bozdum. Bir noktadan sonra bozulma olduğu için laptopu artık kendi klavyesiyle kullanamıyorum. USB harici klavye ve mouse ile kullanmaya devam ediyorum. Şimdi laptopa harici klavye bağlayınca ekrana biraz uzak kalıyorsun. Bu da gözlerini rahatsız etmeye başlıyor. Bu yüzden alacağın laptopun ekranı en azından 17 inç olmalı ya da monitörle birlikte kullanmalısın. Monitörle kullanırsan zaten masaüstü bilgisayardan pek bir farkı da kalmıyor. Ben mesela şu an laptopu monitörle birlikte kullanıyorum. Söküp takması falan yoruyor.

Bunlar benim şahsen yaşadığım tecrübeler. Aklıma yeni gelen bir şey olursa yazıya eklerim. Ben edinmiş olduğum bu tecrübelerden sonra Gaming Laptoptan vazgeçmiş bir kullanıcıyım. Şu an sahip olduğum laptopun beni en azından 1-2 yıl daha idare edeceğini düşünüyorum. Ancak sonrasında maddi koşullara bağlı olarak kesinlikle bir masaüstü bilgisayar toplarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı