250 TL mouse önerisi

Bütçe
250

ExenXip

Kilopat
Yer
İstanbul
Corsair Katar Pro, Razer Viper mini öneriyor çoğu kişi. Bu iki farenin ölçüleri birbirine yakın mı? Katar Pro çok küçük diye sıcak bakmadım. Başka alternatifleri de varsa önerebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mouseun özellikleri @Mylm hocamdan alıntı:
Fareye gelecek olursak biraz inceledim. Kullanılan sensör gayet kaliteli PMW3389 , herhangi bir kronik sorunu olduğunu görmedim.

Eşdeğeri olan CoolerMaster MM710 örnek gösterilebilir ki CM markasının e-spor odaklı bir faresidir kendisi.

Marka olarak sharkoon yurtdışı pazarında uygun fiyatlı olmasıyla meşhur popüler bir marka. Dış kasa malzemesi olarak nasıldır bilmiyorum açıkçası hiç kullanmadım. Terletiyor yaftasını hiç sevmem çünkü eğer bir fareyi sadece su ile silerseniz hiçbir fare terletmez. Ancak bir fareye cilt ile ters düşecek bir madde temas ederse(Camsil,kolonya,yüzey temizleyici) bütün fareler aşırı terletme yapacaktır. Bu nedenle bunu bir kalite algısı olarak algılamayın. Ayrıca terlemenin de çok büyük bir kişisel kriter olduğunu unutmayın. Kimisi terler kimisi terlemez bu bir avantaj olarak söylenemez.

Kablosu son zamanlarda popüler olan paracord kablo olarak geçer , özelliği kablolu farelerde kablo çekiştirmesinin olmaması için olabildiğince esnek hafif kablo yapısıdır çok büyük kullanım kolaylığı sağlar.

Kullanılan switchler m1 ve m2 tuşları için Omron D2FC-F-7N modeli. Logitech bütün ürünlerinde bu switchleri kullanıyor. Hissiyatı çok iyidir ancak çok uzun ömürlü olduğu söylenemez kimi kullanıcı 1 yıl sonunda çift tıklama sorunu yaşarken kimisi ömür boyu sorun yaşamaz. Değiştirilmesi zor değildir.

Side button dediğimiz yandaki switchler ise Huano BlackShell WhiteDot olarak geçiyor. Gayet kaliteli ve uzun ömürlü switchler. Huano markalı switchler genellikle BenQ Zowie markası
tarafından kullanılıyor.

PCB'yi incelediğim zaman gayet kaliteli gözüktüğünü söyleyebilirim. Kullanılan soketler ve switchler kaliteli. İleride yaşanabilecek bir soruna karşın tamiri kolay olması düşünülen bir tasarımı var.

Kullanım amacı genellikle FPS tarzı oyunlar için denilebilir çünkü hafiflik odaklı bir fare olduğu çok belli. Dış kasası BenQ Zowie EC serisi ile birebir aynı.

Altındaki PTFE genellikle yüksek fiyatlı farelerde kullanılan sert teflon malzeme pazarda bulunan en iyi skatezlerdir. Yedeklerinin çıkması da oldukça büyük bir avantaj.

Sharkoon markasına bakacak olursak satış sonrası desteği ne durumda bilmiyorum. Ancak fiyatını göz önünde bulundurursak hiç olmasa bile gayet makul.

Dezavantaj olarak ise encoder iyi değil gibi geldi. (Fare tekerleğinin dönme hareketini algılayan parça) F-Switch markasına ait bir encoder kullanılıyor. Hiç duymadığım bir marka. İlerde çift kaydırma gibi sorunlar yaşatabilir ama yaşatmayabilir de.

Hepsini toplayıp sonuca gelecek olursak bütçeni biraz artırıp bu fareyi almanı tavsiye ederim.
290 TL fiyatıyla alınabilecek güzel bir fare.

Alternatiflere bakacak olursak Msı,Asus gibi markaların çevre birimlerini çok düzgün bulmuyorum. Genellikle diğer pazarlarda ün salmış olan markalarını bu yönde de kullanmak istiyorlar ancak maalesef bu konuda başarılı olduklarını düşünmüyorum.(Bu ürünler zaten çoğunlukla, üretelim en kötü laptopun yanında hediye veririz mantığıyla çıkmış ürünler)

Bu nedenle bu fiyatta Sharkoon Light200 modelini rakipsiz olarak nitelendirebilirim.

Son düzenleme:
@TalhaYeşil
Teşekkür ederim ^^

Ve evet kendi mesajımda belirttiğim gibi Sharkoon Light2 200 modeli bu fiyat bandında çok güçlü bir yerde.

Hatta fare konusunda aşırı seçici birisi olmama rağmen koleksiyonuma bu ürünü de katıp burada bir inceleme paylaşmayı düşünüyorum. Oldukça ilgimi çeken bir model.

Katar pronun sensörü Sharkoona göre oldukça amatör seviyede çünkü kendisi giriş seviye bir ürün. Kullandığı sensörün DPI eğrisi ve gecikme tarafında kronik problemli olduğunu söyleyebilirim.
Dış tasarımı Katar Pro için küçük elli birisi değilsen bilek ağrılı geçecek günlere hazırlanmanı öneririm. Keza Viper mini'de de olduğu gibi kendisi mini bir faredir.

Viper mini için ise küçük elli olma konusu tamamen aynı. Ayrıca yine Razer farelerin çoğunda LOD dediğimiz sensör kaynaklı problemler oldukça yaygın. Bunu da göz önünde bulundurmalısın.

Spesifik, detaylı bir bilgiye veya aklında bir soru varsa etiketleyebilirsin.

Son düzenleme:
@TalhaYeşil
Teşekkür ederim ^^

Ve evet kendi mesajımda belirttiğim gibi Sharkoon Light2 200 modeli bu fiyat bandında çok güçlü bir yerde.

Hatta fare konusunda aşırı seçici birisi olmama rağmen koleksiyonuma bu ürünü de katıp burada bir inceleme paylaşmayı düşünüyorum. Oldukça ilgimi çeken bir model.

Katar pronun sensörü Sharkoona göre oldukça amatör seviyede çünkü kendisi giriş seviye bir ürün. Kullandığı sensörün DPI eğrisi ve gecikme tarafında kronik problemli olduğunu söyleyebilirim.
Dış tasarımı Katar Pro için küçük elli birisi değilsen bilek ağrılı geçecek günlere hazırlanmanı öneririm. Keza Viper mini'de de olduğu gibi kendisi mini bir faredir.

Viper mini için ise küçük elli olma konusu tamamen aynı. Ayrıca yine Razer farelerin çoğunda LOD dediğimiz sensör kaynaklı problemler oldukça yaygın. Bunu da göz önünde bulundurmalısın.

Spesifik, detaylı bir bilgiye veya aklında bir soru varsa etiketleyebilirsin.
Hocam 160 TL indirime girdiği için ben de Katar Pro sipariş ettim. Sizce sensör konusunda memnun kalır mıyım? Bilgili birisine benziyorsunuz.

Hocam 160 TL indirime girdiği için ben de Katar Pro sipariş ettim. Sizce sensör konusunda memnun kalır mıyım? Bilgili birisine benziyorsunuz.
Hayır hocam, sensörden memnun kalacağınızı düşünüyorum. 220 IPS ve 30G hızlanması olması gerekiyordu. Eliniz küçükse sıkıntı yaşayabilirsiniz keza Palm Grip yapıyorsanız da uygun olmayacaktır. Lakin 250 TL civarlarında Omen Reactor alsaydınız çok daha iyi olabilirdi. Ama kesinlikle yanlış bir seçim yapmamışsınız.

Hayır hocam, sensörden memnun kalacağınızı düşünüyorum. 220 IPS ve 30G hızlanması olması gerekiyordu. Eliniz küçükse sıkıntı yaşayabilirsiniz keza Palm Grip yapıyorsanız da uygun olmayacaktır. Lakin 250 TL civarlarında Omen Reactor alsaydınız çok daha iyi olabilirdi. Ama kesinlikle yanlış bir seçim yapmamışsınız.
Bazı arkadaşlar yüksek LOD sorunu olduğunu söylüyor, o yüzden tedirginim. Elime geçince bakacağım, teşekkür ederim cevap verdiğiniz için.

Geri
Yukarı