2500 TL telefon önerisi

Hocam performanstan çok hatalar başımı ağrıttı benim. MIUI 11 ile 12 arasında o kadar büyük bir fark vardı ki. Gerek performans (performanstan kısıp bataryaya yoğunlaşmışlar.) gerek hatalar ile o kadar çok fazla hata ve bug buldum ki MIUI 12 de. Tabi ben yaşadım diye herkes yaşıyacak diye bir şey yok ama herkesin yaşayacağı bir şey var. MIUI çok ağır bir arayüz. Küçük programlarda pek hissetmesem de ağır programlarda, oyunlarda MIUI çok güzel işkence ediyor bana. Oyunlardan örnek verecek olursak MIUI 11 de Full ayarlarda 60 FPS veren oyunum şu anda en düşükte 30'lara kadar düşebiliyor. Batarya kullanımı çok büyük oranda artmış olsa bile.
O kadar haklısınız ki..

Ne One UI, ne de Exynos işlemciler kesinlikle sorunlu değil. Android cephesinde arayüz olarak Huawei ile birlikte en iyi arayüz Samsung da. Bu arayüz kesinlikle çok iyi.
İnanır mısınız, 4 yılım geçti şu telefonla ve hâlâ bugün bile yeni bulup "Vay be, çok iyi düşünülmüş ha" dediğim özelliklere denk geliyorum. Hangi mühendisin aklına, niye gelmiş akıl erdiremiyorum arkadaş. Bunca seçeneği basit bir şekilde yürütmesi, stabil olması da cabası. Android tabanıyla iOS'a kafa tutuyor resmen. Bir gün onun kadar stabil olur mu, bilmiyorum ama Android'in tasarım, kullanım ve stabilite adına en iyisi olduğunu söyleyebilirim.

Ne One UI, ne de Exynos işlemciler kesinlikle sorunlu değil. Android cephesinde arayüz olarak Huawei ile birlikte en iyi arayüz Samsung da. Bu arayüz kesinlikle çok iyi.
Hocam fazla hoşgörülü değil misiniz Exynos işlemcilere karşı? Bu sonucu Apple işlemcileri ya da Snapdragon işlemcileri yapsa tepkileriniz aynı olur muydu ya da bunları da sorunsuz olarak adlandırır mıydınız? Sonuçta performans düşürüyor dakika geçtikçe ve bunun nedeni ısınmamak için frekans düşürmek olduğunu düşünüyorum. Yanlış biliyorsam düzeltiniz lütfen.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam fazla hoşgörülü değil misiniz Exynos işlemcilere karşı? Bu sonucu Apple işlemcileri ya da Snapdragon işlemcileri yapsa tepkileriniz aynı olur muydu ya da bunları da sorunsuz olarak adlandırır mıydınız? Sonuçta performans düşürüyor dakika geçtikçe ve bunun nedeni ısınmamak için frekans düşürmek olduğunu düşünüyorum. Yanlış biliyorsam düzeltiniz lütfen.
Hayır hoşgörülü değilim. Exynos 990 kötü bir performans sergiledi diye tüm Exynos modellerine kötü diyemezsin. Daha öncede bu işlemcinin yük altında performans düşüşü yaşadığını söyledim. Verimli bir işlemci de değil. Bu yongayı kullanan Samsung cihazlarında da FPS kilidi var. Anlamadığınız nokta genelleme yapmanız. FPS kilitli olmasının nedeni de bana göre güç tüketimi ve daha fazla ısınıp, daha fazla performans kaybının önüne geçmek. Tüm bunlara rağmen Exynos 990, SD 810 kadar ısınma sorunu olan bir model değil. G90T modelininde ısınma durumu Exynos 990 modelinden farksız değil.

Bu eski videoyu da kaynak olarak sunmayın, bu video telefon çıkar çıkmaz çekilmiş bir video. Bu cihaz bir sürü güncelleme aldı ilk hali gibi de değil normal olarak.
Bu eski videoyu da kaynak olarak sunmayın, bu video telefon çıkar çıkmaz çekilmiş bir video. Bu cihaz bir sürü güncelleme aldı ilk hali gibi de değil normal olarak.

Son düzenleme:
Hayır hoşgörülü değilim. Exynos 990 kötü bir performans sergiledi diye tüm Exynos modellerine kötü diyemezsin. Daha öncede bu işlemcinin yük altında performans düşüşü yaşadığını söyledim. Verimli bir işlemci de değil. Bu yongayı kullanan Samsung cihazlarında da FPS kilidi var. Anlamadığınız nokta genelleme yapmanız. FPS kilitli olmasının nedeni de bana göre güç tüketimi ve daha fazla ısınıp, daha fazla performans kaybının önüne geçmek. Tüm bunlara rağmen Exynos 990, SD 810 kadar ısınma sorunu olan bir model değil. G90T modelininde ısınma durumu Exynos 990 modelinden farksız değil.

Sizce de bu başarısız işlemciyi 6 farklı amiral gemisinde kullanılması bir ön yargı oluşması için yeterli değil mi? Tabii ki bütün modelleri genellemek doğru olmasa da insanlarda ön yargı oluşması doğal değil mi? MIUI 12 biraz hatalı diyip MIUI sorunsuz desem tuhaf gelmez mi kulağa?

Sizce de bu başarısız işlemciyi 6 farklı amiral gemisinde kullanılması bir ön yargı oluşması için yeterli değil mi? Tabii ki bütün modelleri genellemek doğru olmasa da insanlarda ön yargı oluşması doğal değil mi?
Hayır yeterli değil, yeterli olması için bir neden yok, bu işlemci beklentilerin altında kaldı diye tümden Exynos işlemcilere kötü demek ve ön yargı ile yaklaşmak art niyettir. Amiral gemisi modellere yakışmayacak bir yonga seti Exynos 990 maalesef. Oyun için tercih edenlere de daha önce dediğim gibi önermiyorum. Normal kullanımda, kamera ve diğer özellikleri için S20 serisi tercih edilecekse bu yongalı telefonu almakta sakınca yok, gönül isterdi SD 865 olsun. S20 FE modelinin yeni modelleri SD 865 ile güncellenebilir gibi söylentiler var ne kadar gerçekçi bilemiyorum. Samsung baştan hata yaptı direkt SD 865 ile gelseydi daha iyi olurdu. İlk parti cihazlarında bu yonganın performans olarak kötü olduklarını gördüklerinde yeni partilerde Exynos 990 modelinden vazgeçmeleri daha iyi olurdu. Tahminimce ellerinde fazlaca bu yonga olduğu için ve daha az maliyetli olduğu için kullanmaya devam ettiler. Hatalarını Exynos 2100 modelinde giderdi Samsung. Yeni amiral gemisi modellerinde de AMD GPU olacak bu da iyi bir adım.

One UI beğenmeyip MIUI önermek, Exynos çöp Mediatek önermek veya güzellemesi yapanları ben ciddiye almam. Maalesef böyle bir kitle de var, senin için demiyorum bu sözü var böyle kişiler.

Hayır yeterli değil, yeterli olması için bir neden yok, bu işlemci beklentilerin altında kaldı diye tümden Exynos işlemcilere kötü demek ve ön yargı ile yaklaşmak art niyettir. Amiral gemisi modellere yakışmayacak bir yonga seti Exynos 990 maalesef. Oyun için tercih edenlere de daha önce dediğim gibi önermiyorum. Normal kullanımda, kamera ve diğer özellikleri için S20 serisi tercih edilecekse bu yongalı telefonu almakta sakınca yok, gönül isterdi SD 865 olsun. S20 FE modelinin yeni modelleri SD 865 ile güncellenebilir gibi söylentiler var ne kadar gerçekçi bilemiyorum. Samsung baştan hata yaptı direkt SD 865 ile gelseydi daha iyi olurdu. İlk parti cihazlarında bu yonganın performans olarak kötü olduklarını gördüklerinde yeni partilerde Exynos 990 modelinden vazgeçmeleri daha iyi olurdu. Tahminimce ellerinde fazlaca bu yonga olduğu için ve daha az maliyetli olduğu için kullanmaya devam ettiler. Hatalarını Exynos 2100 modelinde giderdi Samsung. Yeni amiral gemisi modellerinde de AMD GPU olacak bu da iyi bir adım.

One UI beğenmeyip MIUI önermek, Exynos çöp Mediatek önermek veya güzellemesi yapanları ben ciddiye almam. Maalesef böyle bir kitle de var, senin için demiyorum bu sözü var böyle kişiler.
Peki konudan bağımsız olarak sormak istiyorum çünkü bilgim yok maalesef. Türkiye içinde neden SD yerine Exynos modeller kullanılıyor? Fiyat farkı vererek ya da aynı fiyata SD alınabiliyor mu?

Türkiye içinde neden SD yerine Exynos modeller kullanılıyor? Fiyat farkı vererek ya da aynı fiyata SD alınabiliyor mu?

Fiyat farkı vererek burada SD işlemcili cihaz alamazsın. Bunu daha önce yazmıştım yine yazayım.

Aslına bakarsanız ülkelere göre bir pazarlama taktiği yürütüyor. Eskiden genelde SD işlemcilerin modem tarafında hız desteği Exynos işlemcilere göre daha fazlaydı ancak SD 835 ve 8895 işlemcilerin modem hızları aynı. Samsung işlemci üreticisi olduğu için kendi işlemcilerini tüm ülkelerde kullanmak için yeterli stok ellerinde yok. Mesela 8890-820 işlemcilerinde de SD 820 modeli modem tarafında daha hızlı olduğu için ABD de onu tercih ettiler, şimdiye kadar hep böyle modem hız farklılıkları oldu Exynos-Snapdragon işlemci tarafında. Son çıkan modellerin modem hızları aynı. Her ülke ABD gibi yüksek hızlı LTE kullanmadığı için diğer ülkelere Exynos işlemcili modeller gönderiliyor. Ayrıca S4-S5 modelleri zamanında kullanılan Exynos 5410 ve 5422 işlemcileri rakipleri olan SD 600-801 modellernin gerisindeydi. Aynı zamanda Note 3 modelinde kullanılan Exynos 5420 işlemcisi de rakibi olan SD 800 modelinde daha geride olan modellerdi. S6 modeliyle beraber Samsung geliştirdiği Exynos 7420 modeliyle sorunlu işlemci SD 810 modelini duman edip, 2015 yılının en iyi ve en performanslı Android telefonu olmuştu. S7 modelinde ise 8890-SD 820 chipsetleri kullanıldı, bu chipsetler ise hemen hemen aynı performansa sahipler, hem CPU ve hem GPU olarak. Exynos işlemcileri S7 modellerinde SD işlemcilere göre biraz daha optimize çalışıyor. S8 modellerinde kullanılan Exynos 8895-SD 835 modelleri ise yine birbirine yakın olmakla beraber Exynos 8895 tek çekirdek ve çoklu çekirdek performansında bir tık önde. GPU tarafı da aynı performansta. S9 ve S10 modelinde de tek çekirdekte Exynos'lu modelin avantajı vardı. Note 4 modelinde de Exynos 5433 model, SD 805 kullanan diğer versiyondan daha iyiydi. S20 serisinde Exynos tarafı patladı.

ABD pazarında patent ve anlaşmalardan dolayı Qualcomm kullanıyor, kendi ülkesinde de Qualcomm kullanan modellerini satıyor. ABD pazarında Qualcomm kullanması kendisi için maliyet olarak da daha ucuz o yüzden böyle bir tercih yapıyor. Amerika pazarında CMDA lisansı var, orada Samsung bu yüzden Exynos kullanamıyor, kullanırsa çip başına para ödemesi gerekiyor.

Türkiye'yi önemli bir pazar olarak görmediği için şu an amiral gemisi modellerde SD getirmiyor kanaatimdeyim. Daha önemli etken maliyet kısmı. Şimdiye kadar S20 dışında ülkeye gelen Exynos modelleri kötü olmadığı için de böyle bir yol izlemedi. Exynos 2100 modelinde yeniden toparlanmış durumda. Her ülkeye SD götürmez doğal olarak, çünkü kendisi de çip üreticisi maliyetler yüzünden de belli ülkeler dışında diğer pazarlarda kendi yongalarını kullanıyor, aynı durumda sen olsan sen de aynısı yaparsın.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı