2600 TL telefon önerisi

Bütçe
2650

Göktuğ'S

Kilopat
Daha fazla  
Başlıkta da belirtiğim gibi bütçem 2600 TL civarı bütçemi aşamam. Ara sıra oyun oynayan ve performansa önem veririm. Markaya değil, donanıma para vermeyi tercih ederim. Kamera çok önemli değil ama çok da kötü olmasın. Günde çoğunlukla sosyal mecralar ve en fazla 1-2 saat oyun oynayan biriyim. Bu fiyat bandına göre Redmi 9S ve Note 8 Pro gördüm iyi denilebilecek ama Note 8 Pro genellikle ısınma ve artık eski bir cihaz olduğundan yakınılıyor. 9S daha çok yazılımsal sorunları var deniyor. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Farklı cihazlara açığım.

Realme 7'de gördüm açıkçası Realme markası ülkemizde diğer markalara nazaran çok bilinmediği için içimde kuşku oluştu bir de bundan önce hep Xiaomi UI kullandığım için alışabilir miyim emin değilim telefona lafım yok.
Xiaomi'de iyi bir yazılıma sahip, Oppo'nun alt markasıdır, yani Redmi cihazlar gibi.

Başlıkta da belirtiğim gibi bütçem 2600 TL civarı bütçemi aşamam. Ara sıra oyun oynayan ve performansa önem veririm. Markaya değil, donanıma para vermeyi tercih ederim. Kamera çok önemli değil ama çok da kötü olmasın. Günde çoğunlukla sosyal mecralar ve en fazla 1-2 saat oyun oynayan biriyim. Bu fiyat bandına göre Redmi 9S ve Note 8 Pro gördüm iyi denilebilecek ama Note 8 Pro genellikle ısınma ve artık eski bir cihaz olduğundan yakınılıyor. 9S daha çok yazılımsal sorunları var deniyor. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Farklı cihazlara açığım.

9S kendi cihazım hocam. Tek kelime ile açıklamam gerekirse o kelime şöyle olurdu;

Alınmaz

Bence Realme 7, G95'i ve 90Hz ekranı ile daha iyi olur.

Nasıl sorunlarla karşılaştınız? Neden alınmaz? Açıklarsanız aklımda az çok fikir oluşması açışından iyi olur.

Hocam öncelikle MIUI 12.0.3 güncellemesinden sonra çok çok fazla bir performans kaybı yaşadım. Kafanız karışmaması için genellikle oyunlardan açıklıyorum şimdi de öyle yapacağım.

PUBG de HD-yüksek de 55-60 FPS arası gidip gelen telefonum MIUI 12.0.3 güncellmesinden sonra akıcı-çok yüksek de 35-40 alıyor. Performans olarak çok çok fazla düştü yani.
MIUI da sadece kontrol merkezine bakarken bile hata bulmanız mümkün. Çinliler yene bizi şaşırtmayıp IPhone'daki özelliklerin başına "Çin-çançon" ekleyerek sunmuşlar.

IPhone'a acayip benzeyen yeni kontrol merkezi bildiğiniz kasıyor. Bunun mümkün olma ihtimali yok, tamamen yazılımsal bir sorun. Mesela kendi uygulamaları yok Google Play Store'den indirilmiş sürekli hata veren, kullanışsız uygulamalar var.

MIUI çok ağır hem de çok. Bir bilgisayar işletim sistemi olan Win 10 (çok ağır denilen hani) bende 2 GB RAM harcıyordu. Bir telefon ara yüzü olan MIUI sizce kaç RAM tüketiyor tahmin edin.
2.5-3
MIUI o kadar ağır ve sıkıntılı ki size şöyle anlatayım durumu.
Realme 7, G95 kullanıyor ve transistörler arasındaki mesafe 12 nanometre.
POCO X3 NFC ise 732g kullanıyor yani transistörler arasındaki mesafe 8 nanometre.
Mantıken 8 nanometre tartışmasız olarak 12 nanometreden daha iyi.

Sorun şu ki Realme UI o 12 Nm'lik işlemciyi daha mantıklı kullanarak az ısınmasını sağlıyor.
MIUI ise 8 nmlik işlemciyi sonuna kadar gereksiz şekilde kullanıyor.

Sonuç olarak Realme 7 ile POCO X3 NFC'nin sıcaklık değerleri neredeyse aynı(0.5 gibi küçük farklar vardı sanırım)

Bir de direkt yazılımsal anlamda bırakıp telefonları karşılaştırır isek.

Realme 7 de G95, 90Hz ekran ve 30W hızlı şarj var. 9S in ise en güzel yani arkasının cam olması. Neden bilmiyorum ama o cam beni çok etkiledi. Işığın yansıması, arkada parmak izi bırakmaması çok güzel ama fakir olduğumuz için kılıf takmak zorundayız :).
Yani o camı çok güzel bir şekilde hissedemiyorum veya o güzel görüntüye sürekli bakamıyorum.

Realme 7'yi çok yakın zamanda (pazartesi günü) deneme fırsatım oldu. Kesinlikle 9S e tercih ederim.
Ama o zamanlar sadece "epey" sitesine baktığımdan elimde 3 seçenek vardı;
GM 20 Pro, M.21 ve Note 9s. AnTuTu puanına baktım ve dedim "oha 270k ne ya"

Telefonu elime aldıktan bir hafta sonra test ettiğimde 230k çıkmıştı. AnTuTu gibi çoğu zaman performansı abartılı abartılı söyleyen program telefonuma ha M.21 ha 9S demişti.

Sorunları hocam pek anlatamam, gerek yok çünkü çok çok fazla var. Benim en sinirimi bozan kısmı bellekte bir şey tutmaması, Wi-Fi'nin durduk yere bütün ağları unutması ve yenileyinceye kadar bağlanmaması, bazı animasyonların çok yavaş bazı animasyonların ise 10X hızlandırılmış şekilde oynatılması gibi birçok hata var.

Daha az önce Note 8 sahibi biri telefonu karanlık modda kaldığı için konu açmıştı.

Geri
Yukarı