2600X ve 5600X için ortak kullanılabilecek soğutucu önerisi

WitcherFate

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. Daha önce soğutucu için bir konu açmıştım ve artık son safhaya geldim. Çünkü artık gerçekten araştırmaktan daraldım.
Bana önceki konumda önerilen soğutucular: "Scythe Fuma 2, Scythe Mugen 5, ID-SE 234RGB, Arctic Freezer 34 e-Sports Duo" oldu.
Her biri için sanırım Technopat'taki tüm konuları okudum. Doğal olarak tüm bu soğutucuların seveni de çok sevmeyeni de ve bu beni inanılmaz bir kararsızlığı düşürdü. Dostlarım, bugün bu işi bitirmek istiyorum artık.
Bütçe aslında çok dar değil, İşlemcimi 5600X'e yükseltmek için ayarlıyorum fakat CPU soğutucusuna vereceğim tutar 5600X alma süremi doğrudan etkileyecek.
Çok OC yapan bir insan değilim ama CPU soğutucusundan beklentim gerektiğinde CPB açıkken işlemcinin 70 derece altında seyretmesi.
Not: Hiç sıvı soğutma kullanmadım, kasamın resmi sitesinde de sıvı soğutma desteği olarak sadece height bilgisi verilmiş o yüzden bilemedim.
2600X ve 5600X'de rahat kullanabileceğim, tercihen fiyatı çok yüksek tutmadan hava ve sıvı soğutma önerilerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

@BerkayZ87 sizin yorumlarınızı ayrıca merak ediyorum.

Mevcut sistem:
  • Corsair Vengeance LPX 3000 MHz RAM 2x8GB
  • ASUS TUF B-450 Plus ATX Motherboard
  • Cooler Master MB520 (RGB, TG versiyonları değil düz kırmızı LED olan)
  • Ryzen 5 2600X

SE-234 ARGB ile rahatça kullanabilirsin. Bütçen varsa sıvı soğutma olarak Zoomflow 240, Auraflow 240, PF240, Liqmax 240, Gammaxx L240 V2 gibi sıvı soğutmalara da bakabilirsin.

Freezer 34 Duo alınmaz SE-234 varken. Fuma 2'nin de SE-234'e göre gözle görülür en büyük avantajı daha sessiz olması ama sadece sessizlik için o kadar para farkı vermem ben şahsen.

Son düzenleme:
SE-234 ARGB ile rahatça kullanabilirsin. Bütçen varsa sıvı soğutma olarak Zoomflow 240, Auraflow 240, PF240, Liqmax 240, Gammaxx L240 V2 gibi sıvı soğutmalara da bakabilirsin.

Freezer 34 Duo alınmaz SE-234 varken. Fuma 2'nin de SE-234'e göre gözle görülür en büyük avantajı daha sessiz olması ama sadece sessizlik için o kadar para farkı vermem ben şahsen.
Saydığınız sıvı soğutmalardan en bilineni PF240 sanırım. PF240 ile SE 234 arasındaki sıcaklık farkı ortalama verecek olursak ne kadar olur? Ve her iki soğutucu için ayrıyeten termal macun almamı önerir misin kral?

Saydığınız sıvı soğutmalardan en bilineni PF240 sanırım. PF240 ile SE 234 arasındaki sıcaklık farkı ortalama verecek olursak ne kadar olur? Ve her iki soğutucu için ayrıyeten termal macun almamı önerir misin kral?
PF-240'ın içerisinden macun çıkıyor mu emin değilim ancak SE-234 içerisinden 10.5 W/MK değerlikli bir macun çıkıyor. MX-4'ten kaliteli bir macun. İkisi arasında sıcaklık farkı tahmini 5-6 derece olacaktır.

PF-240'ın içerisinden macun çıkıyor mu emin değilim ancak SE-234 içerisinden 10.5 W/MK değerlikli bir macun çıkıyor. MX-4'ten kaliteli bir macun. İkisi arasında sıcaklık farkı tahmini 5-6 derece olacaktır.
Çok teşekkür ederim kral, gün içinde PF240 veya SE-234 siparişi vericem, beni bu kararsızlıktan kurtardığın için ayrıca teşekkür ederim.

Çok teşekkür ederim kral, gün içinde PF240 veya SE-234 siparişi vereceğim, beni bu kararsızlıktan kurtardığın için ayrıca teşekkür ederim.
Bu arada o 5-6 derece benim düşüncem, bu fark daha az da olabilir, daha çok da. Oda sıcaklığı, kasa hava akışı gibi etkenler de var. Ama ikisi de asla üzmez.

Aldım kral, SilverstoneTürkiye Distribütörü oldukları için Teknobiyotik tercih ettim. İçinden macun çıkıyormuş, iyi bi macun mu bilmiyorum ama ayrıyeten macun almadım. İnşAllah iyi çıkar.
Alırken şöyle düşündüm. ID SE 224 Xt 3-5 derece fazla çıkıyor diye SE-234 düşünüyorsak yaklaşık olarak aynı oranda bi para ve derece için sıvı soğutma geçmek daha mantıklı geldi. Ayrıca CPU Tier List'dede PF240 güzel yere konumlandırılmış. İnşAllah kasaya ve anakarta da uyum sağlar. Tekrar teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı