2666 MHz RAM 1066 MHz çalışıyor

MFTN

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar.
Ben APU sistem kullanıyorum;
Anakart: MSI B450 GAMING Plus Max
İşlemci: Ryzen 3 3200G
Kullandığım RAM Corsair Dominator 4 GB 2666MHz tek kanal. Şimdi BIOS'ta RAM frekansı 2133 olarak gösteriyor.

IMG_20210417_232625.jpg

Ama CPU-Z programında RAM frekansı 1066-1067'den yukarı cıkmıyor.

IMG_20210418_001618.jpg

Bilgisayar yeni sayılır. Şimdilik tek kanal almıştım sonra bir tane daha alacağım diye. Yalnız aklıma takıldı. Sormak istedim
Böyle olması zararlı mı? 2. aynı RAM'i aldıgımda frekans olduğu gibi görünecek mi? Tavsiyeleriniz nedir?

Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

BIOS'ta sol üstteki A-XMP ayarını değiştirin, F10 ile kaydedip çıkın. Öyle kontrol edin frekansı. CPU-Z'de yarısı olarak gözükebilir, 2 ile çarpın. Net frekansı görmek için CMD'ye wmic memorychip get speed yazabilirsiniz.

Oradaki sayıyı 2 ile çarpın. 2666 MHz çıkıyor
1066 2 ile çarpınca 2132 eder.
BIOS'ta sol üstteki A-XMP ayarını değiştirin, F10 ile kaydedip çıkın. Öyle kontrol edin frekansı. CPU-Z'de yarısı olarak gözükebilir, 2 ile çarpın. Net frekansı görmek için CMD'ye wmic memorychip get speed yazabilirsiniz.
XMP cift kanal yapinca yapmayi dusunuyorum. Sadece 1066MHz görünce şaşırdım.
Şimdi şöyle mi?
Bu aslında 2133 MHz çalışıyor fakat sistemde bunun yarısını mı gösteryor?
Doğru mu anladım?

Bildiğim kadarı ile DRAM Frequency kısmında o anki değer yazar, yarısı olabilir tabii. 2133 de değil, 1866 MHz olarak görünüyor.

Şimdi yapsanız da zararı olmaz.
Ya bir bilgisayarcı arkadaşım beni tembihledi "aman haa sakın XMP açma çift kanal olunca yaparsin" falan o yüzden öyle yapayim dedim. Ama dediğiniz gibi tek kanal için zararı yoksa iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı