2750 TL'yi Dolara Çevirmek Mantıklı mı?

Yanlış yazmışım toparliyorum. Şimdi, doların düşme ihtimali yok. Artacak, fakat sıkıntı surda ben $ alsam çevirme ücreti vs hiç bilmiyorum ne kadar kesilir?.
En uygun fiyatların olduğu yerler bankaların internet şubeleri. Bazı döviz büroları alış-satış arası 0.10 tl farkla işlem yapıyor.

Bunun bilgisini almasına gerek yok yıllardır düşüremedikleri doları yarın düşüremeyecekleri bariz.
Borsayla dövizle ilgili "hiçbir zaman" kesin konuşamazsınız. Finansal uzmanlık gerektirir ve bu bile kesin konuşmaya sebep değildir. Kimse bir saat sonra nasıl bir para girdisi çıktısı veya siyasal durum olacağını ön göremez. O yüzden bu konularda kimseye sebep olmayın lütfen. Giden yatırımcının cebinden gider..

Elinizde birkaç aylık bile olsa TL tutmak zarar etmenize sebep olabilir. Ben döviz kurlarını ve altını takip edip uygun bulduğunuz kurda çevirmenizi öneririm. Bankalardaki vadesiz altın hesapları da avantajlı: hem hesap işletim ücreti yok (araştırdığım bankalarda sitesinde yok deniyor, bankadan bilgi alabilirsiniz) hem kuyumculardaki gibi alış-satış fiyat farkı fazla değil hem de istediğin zaman nakde çevirebiliyorsun.

Herkes bir şekilde yolunu bulmaya çalışıyor, kimse elindeki paranın günden güne değersizleşmesini istemez. Dövize ya da altına çevirmek kâr amaçlı değil, var olan paranın değerini koruma amaçlıdır zaten. Ben küçük miktarlarda bile olsa elimde TL tutmuyorum, pişman olmadım. Yatırım tavsiyesi değildir.

Altın'a neden yapmıyorsun ?
Bencede babam kuyumcu ve çeyrek altın azalıp hızlı bir şekilde artıyor , dolar yerine çeyrek altını takip edip fiyatı azaldığında paranın yettiği kadar alıp fiyatı yükseldiğinde satman en mantıklısı olur bence. Zaten doların ne olacağı belli değil.

Bencede babam kuyumcu ve çeyrek altın azalıp hızlı bir şekilde artıyor , dolar yerine çeyrek altını takip edip fiyatı azaldığında paranın yettiği kadar alıp fiyatı yükseldiğinde satman en mantıklısı olur bence. Zaten doların ne olacağı belli değil.

Burada küçük bir öneri sunayım: Altın alacaksanız bankadan altın hesabı açıp almanızı öneririm. Hem kuyumcularda altın bozdururken alış-satış makası daha fazla olur, daha çok zarar edersiniz hem de evde duran -yastık altı- paranın ekonomiye negatif etkisi vardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı